Vijesti
LAĆARCI NA HODOČAŠĆU U ĐAKOVU I OSIJEKU
02. srpanj 2025.

Ministranti koji su ove godine primili sakramente Prve pričesti i/ili svete Potvrde zaključili su pastoralnu godinu izletom i hodočašćem u oprosne crkve Đakovačko-osječke nadbiskupije.
LAĆARAK/ĐAKOVO/OSIJEK (TU) – Devetero mladih iz župe svete Ane u Laćarku obilježilo je završetak ove pastoralne i vjeronaučne godine lijepim hodočasničkim izletom u središte Đakovačko-osječke nadbiskupije.
Predvođeni župnikom vlč. Tomislavom Lasićem, i u pratnji triju majki, mladi su u utorak, 1. srpnja 2025., tijekom prijepodneva posjetili Đakovo. Program je započeo susretom s bogoslovom Srijemske biskupije Andrijom Dortom u kapeli Bogoslovnog sjemeništa. On im je predstavio svoj duhovni poziv i približio svakodnevicu bogoslovnog života. U ime Sjemeništa srdačno ih je pozdravio i vicerektor vlč. Davor Senjan te im poželio dobrodošlicu. Nakon obilaska zgrade i upoznavanja sjemenišnog prostora, druženje je završeno okrjepom u kantini, gdje su ih bogoslovi počastili osvježenjem.
Slijedio je obilazak Strossmayerova trga i veličanstvene đakovačke katedrale sv. Petra. Župnik je mladima približio bogatstvo simbolike, arhitektonske posebnosti i umjetničku vrijednost unutrašnjosti ove katedrale, koja nosi naslov manje bazilike. Poseban dojam ostavila je kripta s grobom biskupa Josipa Jurja Strossmayera, gdje su pokopani i drugi đakovački te srijemski biskupi. Tu su svi zajedno izmolili molitvu za pokojne pastire Crkve.
Sljedeća postaja bila je župa Svih svetih u Đakovu, gdje ih je dočekao domaći župnik i dekan, preč. Ivan Lenić. Uz srdačan doček i objed, djeca su se mogla i odmoriti te zaigrati na župnom dvorištu.
Poslijepodne su započeli razgledavanjem grada. Šetnjom kroz centar i korzo stigli su do tzv. "male crkve", današnje kapele trajnog euharistijskog klanjanja. Upoznali su se s njezinom zanimljivom poviješću – riječ je o najočuvanijem spomeniku islamske arhitekture u Hrvatskoj, jer je crkva uređena u nekadašnjoj otomanskoj džamiji iz 16. stoljeća.
Potom su nastavili put prema Osijeku, administrativnom i gospodarskom središtu Slavonije te susjedištu nadbiskupije. Putem kroz slavonsku ravnicu i zlatna žitna polja stigli su u grad, gdje su prošetali centrom, upoznali se s njegovom poviješću, te šetnicom uz Dravu prošli kroz perivoje do osječke Tvrđe. Posebno su ih se dojmila obnovljena barokna zdanja, palače i crkve, osobito župna crkva sv. Mihaela arkanđela. Šetnja je nastavljena kroz Europsku aveniju, uz secesijske palače, barokni samostan kapucina i crkvu sv. Jakova, sve do konkatedrale sv. Petra i Pavla.
Ondje ih je dočekao župnik vlč. Matej Glavica, izrazio dobrodošlicu i proveo kroz ovu veličanstvenu crkvu. Nakon kratkog odmora i osvježenja, mladi su sudjelovali u večernjoj svetoj misi zajedno sa župljanima. Euharistijsko slavlje predvodio je vlč. Tomislav Lasić, laćaraćki župnik, uz koncelebraciju domaćeg župnika vlč. Glavice, duhovnika Sjemeništa vlč. Stjepana Matezovića te mons. Većeslava Tumira, osječkog svećenika na službi u Apostolskoj nuncijaturi u Washingtonu.
Nakon mise uslijedila je zajednička večera u McDonald’su, a potom i šetnja kroz središnji Trg Ante Starčevića i osječki centar. Time je zaključen bogat i sadržajan dan, ispunjen molitvom, učenjem, zajedništvom i radošću, na radost svih sudionika.
SRIJEMSKI BISKUP OBIŠAO OŠTEĆENU CRKVU U N. SLANKAMENU
02. srpanj 2025.

Biskup Fabijan posjetio je crkvu oštećenu u požaru nakon udara groma: pozvao na solidarnost u obnovi zaštićenog spomenika kulture
N. SLANKAMEN (TU) – Nakon što je župna crkva sv. Mihaela, arkanđela u Novom Slankamenu teško oštećena uslijed požara izazvanog udarom groma, u petak, 27. lipnja 2025., mjesnu katoličku zajednicu i širu javnost potresla je vijest o nesreći koja je nanijela veliku materijalnu štetu jednom od zaštićenih spomenika kulture u regiji. Požar je izbio na koru crkve, pri čemu su potpuno izgorjele elektroinstalacije i uništen satni mehanizam te stradao već dotrajali i slabi gromobran, a potencijalno katastrofalne posljedice spriječene su brzom intervencijom zvonara, koji je odmah reagirao i uz pomoć župnika obavijestio nadležne službe.
Nakon nesreće, u ponedjeljak 30. lipnja, biskup Fabijan osobno je pohodio oštećenu crkvu, izrazivši duhovnu i moralnu podršku vjernicima, te se susreo sa župnikom i hrabrim zvonarom, zahvalivši mu na prisebnosti i odlučnosti koja je spriječila da se vatra proširi na ostatak crkve i ugrozi živote ili strukturalni integritet cijelog objekta.
„Ovdje nije riječ samo o gubitku instalacija i sata – ovo je rana na živom tkivu jedne vjerne zajednice i šteta na kulturnom dobru koje pripada svima nama. Zato ćemo učiniti sve što možemo da ova crkva ponovno zasja u punini svoje ljepote i funkcije,“ izjavio je biskup.
Svjestan da će prema prvim procjenama, za potpunu sanaciju štete bit će potrebna značajna financijska sredstva, uključujući: rekonstrukciju elektroinstalacija u crkvi i na zvoniku, izgradnju novog i suvremenog gromobranskog sustava, popravak ili zamjenu satnog mehanizma, te druge radove na osiguranju i zaštiti konstrukcije, nada se da će nadležne institucije i drugi dobročinitelji pokazati blizinu i razumijevanje u ovom trenutku potrebe, budući sa je crkva sada do daljnjega bez električne energije.
S obzirom da se radi o maloj i brojčano skromnoj zajednici, koja sama ne može podnijeti troškove obnove, biskupija je najavila pokretanje šire akcije prikupljanja pomoći, pozvavši vladine ustanove, zavode za zaštitu spomenika kulture, donatore i sve ljude dobre volje da se solidarno uključe u očuvanje ove baštine.
Crkva, poznata po svojoj povijesnoj i umjetničkoj vrijednosti, ima status zaštićenog spomenika kulture i predstavlja duhovno i identitetsko središte lokalne zajednice. Sanacija će biti provedena uz stručno vodstvo i u skladu s konzervatorskim smjernicama.
PETROVO U STAROJ BINGULI
02. srpanj 2025.

Svečano proslavljena svetkovina Prvaka apostolskog i zaštitnika filijalne crkve
STARA BINGULA (TU) – U nedjelju, 29. lipnja 2025., filijala župe Laćarak u Staroj Binguli svečano je proslavila svoga zaštitnika, svetoga Petra apostola, svečanim misnim slavljem u 18 sati.
Okupilo se mnoštvo vjernika – domaćih i hodočasnika iz župe Laćarak, Srijemske Mitrovice, Šida, Petrovaradina i okolnih mjesta. Misno slavlje predvodio je katedralni župnik vlč. Marko Gregić, uz koncelebraciju vlč. Aleksandra Kovačevića, župnika u Beški, preč. Mihajla Režaka, grkokatoličkog župnika i dekana iz Šida, te domaćeg župnika vlč. Tomislava Lasića. Posluživao je đakon vlč. Ivan Malić, koji je navijestio Evanđelje i izrekao prigodnu homiliju.
U nadahnutoj homiliji vlč. Malić istaknuo je važnost svetoga Petra kao prvaka apostolskoga te pozvao vjernike da nasljeduju njegov primjer vjere, osobito u trenucima kušnji, izazova i protivština. Isusov poziv da ga slijedimo noseći vlastiti križ nije obećanje izbjegavanja patnje, već obećanje njegove prisutnosti i snage na tom putu. Poput ptice koja predvodi jato i svojim krilima olakšava let drugima, Krist ide ispred nas i olakšava nam nošenje životnog tereta. Slično je i s hodanjem po dubokom snijegu – lakše je kročiti tragom onoga koji ide ispred nas.
Liturgijsko pjevanje animirao je katedralni zbor sv. Cecilije iz Srijemske Mitrovice, pod ravnanjem s. Jelene Damjanović, uz orguljsku pratnju Ivana Cingela na harmoniju.
Svečano i dirljivo slavlje završilo je zajedničkim druženjem u dvorištu filijalne crkve, gdje su domaći župljani pripremili bogat stol za sve goste. Druženje se nastavilo uz glazbu do večernjih sati, u ozračju radosti, zajedništva i susreta.
Petrovo je jedan od rijetkih dana u godini kada ovo pitoreskno selo na obroncima Fruške gore oživi – vrvi vjernicima, gostima, rodbinom i raseljenim Bingulcima koji se, potaknuti tradicijom i ljubavlju prema zavičaju, rado vraćaju na blagdan svoga zaštitnika.
PRVA PRIČEST U PETROVARADINU
01. srpanj 2025.

U nedjelju, 29. lipnja, na svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla, u Župi Uzvišenja svetog križa proslavljena je prva sveta pričest.
PETROVARADIN (TU) - Šestero djece iz ove petrovaradinske zajednice pričestilo se prvi puta, a za ovaj važan događaj u njihovom životu lijepo su se pripremili revnim pohađanjem vjeronauka.
Prvopričesničko slavlje predvodio je župnik mons. Eduard Španović. Na početku propovijedi župnik je posebno pozdravio prvopričesnike, njihove roditelje, bake i deke, kao i ostale njihove bližnje. Poručio im je da nikada ne zaborave ovaj dan i ovo slavlje te da budu radosni i zahvalni na velikom daru koji su primili. Roditeljima prvopričesnika je rekao da su učinili dobro, mudro i korisno za svoju djecu, što su im omogućili vjerski odgoj i primanje prve svete pričesti, te da tako izvršavaju svoje obećanje dano na krštenju svoga djeteta.
Prvopričesnici su na početku mise imali recital, a nakon primljene svete pričesti zahvalili su se kroz pjesmu i molitvu. Na misnom slavlju je pjevao župni zbor zajedno s djecom pod vodstvom orguljašice Stanislave Blažević, a svirali su i mladi na tamburama, pod vodstvom Ivana Štimca.
Nakon mise upriličeno je druženje uz posluženje u župnom dvorištu, koje su lijepo i bogato pripremile mame i bake prvopričesnika.
Tekst: Ivan Štimac
Fotografije: Jelena Arsenijević
PRVA PRIČEST U ŠATRINCIMA, IRIGU I VRDNIKU
30. lipanj 2025.

Djeca iz ovih srijemskih mjesta blagovala su euharistijskog Isusa prvi put na misnim slavljima u nedjelju 22. i 29. lipnja
ŠATRINCI/IRIG/VRDNIK (TU) - Prva pričest je u Šatrincima slavljena 22. lipnja. Kao i svaki put do sad, za ovu priliku lijepo je okićen ulaz u crkvu, kao i njezina unutrašnjost, brigom o. Lazara i majki djece. Slavlju je nazočio veliki broj rodbine. Župnik je ovim riječima izrazio radost: „Svaki učenik Isusa ima svoju jedinstvenu ulogu u kraljevstvu Božjem, tako i naši današnji prvopričesnici ovdje u Šatrincima. Gospodin poziva ljude da ga nasljeduju, danas u to naši prvopričesnici Jožika Mihajlik i Milana Sekereš, koji pohađaju i školski vjeronauk. Učenik je onaj koji prihvaća nauk Isusov i po njemu postupa. Isus zahtjeva od njih da vjeru svjedoče riječima i vlastitim primjerom. Zato treba zastati na trenutak u tišini i sam sebe pitati: 'Tko je Isus za mene?'“
Na svetkovinu sv. apostola Petra i Pavla bila je prva pričest u župi Irig, koji je primio Andrej Černiček. Istog dana prvu pričest u filijali Vrdnik primio je Stanko Ralić. Veliki broj vjernika okupio se u Irigu proslaviti sa svojim prvopričesnikom.
Župnik se u homiliji osvrnuo na svetkovinu koja se toga dana proslavljala, te kazao: „Sv. Petar i Pavao, apostoli koji su išli jedan poseban put u nasljedovanju Gospodina. Obojica su svjedočili: Isus Krist je Gospodin, koji svima daruje život. Iz susreta s Isusom postali su drugi ljudi, a taj dar nisu mogli za sebe zadržati. Tako i vi budite od danas druga djeca.“ Djeca su pred oltarom riječima recitacije „U najljepši dan života dižem k nebu ruke svoje i blagoslov zovem Božji na roditelje moje,“ zazvali blagoslov na svoje roditelje, a župnik je to učinio nad svima.
OTVORENA ŽUPNA RIZNICA U RUMI
30. lipanj 2025.

U četvrtak, 26. lipnja, svečano je otvorena župna riznica u crkvi Uzvišenja svetog Križa. Projekt je realiziran obnovom prostorije iznad sakristije, uz financijsku potporu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Republike Hrvatske u okviru prekogranične suradnje i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
RUMA (TU) - Program otvorenja župnog muzeja – riznice započeo je u 19h, nakon svete mise, obraćanjem župnika rumskog preč. Josipa Ivešića, koji je bio idejni tvorac i realizator ideje o prikupljanju predmeta iz prošlosti rumske crkve i formiranju stalne postavke, koja bi bila dostupna svima. U želji da sačuva i prezentira, omogućio je time župi koja datira iz sredine 18. stoljeća, od dolaska grofova Pejačevića, da više od 300 godina svoje povijesti sakupi i uobliči u muzej.
Nakon srdačnog pozdrava upućenog nazočnima, prečasni Ivešić je na osobit način pozdravio mons. Fabijana Svalinu, biskupa srijemskog i sve svećenike, zatim Snežanu Janković, pomoćnicu pokrajinske sekretarke za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama – sektor za kulturno nasleđe, Stevana Kovačevića, pomoćnika predsednika Opštine Ruma za kulturu i obrazovanje, Miroslava Galara, elektora i izaslanika Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji, Karolinu Bašić, ravanteljicu Novinsko izdavačke ustanove „Hrvatska riječ“, Uroša Nikolića, direktora Zavičajnog muzeja Ruma, Milicu Jovičić, v.d. direktora Turističke organizacije Ruma, Zdenka Lanca, predsjednika HKPD „Matija Gubec“ u Rumi i sve članove, i Željka Sučića, ispred firme „Zonex“, koja je izvela potrebne građevinske radove na riznici.
„Dolaskom u župu Uzvišenje sv. Križa, u Rumu, ubrzo sam shvatio da ova župa ima svoju bogatu duhovnu i kulturnu prošlost, te da je ova župna crkva u kojoj se redovito moli, pjeva i slavi već preko 200 godina i sama pravi biser arhitekture i vrijednih liturgijskih predmeta, kipova, ruha i knjiga, notnih zapisa i ostaloga što je u ovom trenutku teško i nabrojati. Spomenut ću orgulje, koje su prema župnim knjigama nabavljene prije početka gradnje ove crkve, vitraje, oltar, kip sv. Ivana Nepomuka i oltarne slike... Sve to nas danas obavezuje na čuvanje i obnovu ovoga kulturnog blaga“, rekao je župnik, i nastavio: „Želim zahvaliti svima na svakoj podršci, sugestiji i pomoći oko obnove i postavljanja župne riznice. Posebno želim zahvaliti: Srijemskoj biskupiji, Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske, Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Općini Ruma, Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama, firmi „Zonex“ i svima koji su na bilo koji način sudjelovali u ovom poduhvatu.
Želja mi je da ova riznica bude zalog i poticaj nama danas da čuvamo, obnavljamo i prezentiramo povijesno-kulturno blago, ne samo ove crkve i župe, nego i grada Rume, te cijeloga Srijema. Još jednom svima od srca zahvaljujem na dolasku i sve najiskrenije pozdravljam.“
Nakon župnikovog obraćanja, mješoviti župni zbor nastupio je sa pjesmom „O, križu blagoslovljeni“. Uslijedili su govori gostiju, najprije Snežane Janković, pomoćnice pokrajinske sekretarke za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, koja je i predstavila župu Uzvišenja svetog Križa, dajući pregled njene povijesti, i istakla značaj povjesno-umjetničkih djela u crkvi, kao i njihove dostupnosti široj javnosti, među kojima ima vrijednih relikvija, liturgijskih knjiga i drugih predmeta iz bogate i duge povijesti župe. Na radost svih župljana, zaključila je, poslovi na otvaranju i prezentaciji riznice, koji su zahtijevali mnogo truda, uspješno su realizirani. Nakon predstavnice Pokrajine, nazočnima se obratio i predstavnik Općine Ruma – Stevan Kovačević, pomoćnik predsjednika Općine za kulturu i obrazovanje, a zatim i Karolina Bašić, ravnateljica „Hrvatske riječi“, i Uroš Nikolić, direktor Zavičajnog muzeja u Rumi.
Čast da se na koncu obrati i svečano otvori riznicu, rumskoj župi je učinio biskup srijemski mons. Fabijan Svalina, koji je najprije govorio o Srijemskoj biskupiji, koja ima dugu povijest i bogatu baštinu, a čiji se jedan dio danas predstavlja široj javnosti. „Zanimljivo je i da je za vrijeme Osmanskog carstva, iako je veći dio stanovništva emigrirao i nestao, ostao znatan broj katolika na ovom prostoru, o kojima su brigu vodili redovnici, fratri raznih nacionalnosti. Na međunarodnom znanstvenom simpoziju održanom prošle godine“, nastavio je biskup srijemski, „otkrili smo i zanimljivu činjenicu da su svećenici Dubrovačke republike često dolazili prerušeni u trgovce i pastoralizirali vjernike na ovome prostoru. Zanimljivi su ti zapisi i informacije i vjerujem da je to jedan od mozaika koji Srijemska biskupija želi predstaviti široj javnosti u susret proslavi 800. godišnjice, 2029. godine. Kultura i vjera se trajno prepliću, a kultura je uvijek služila u vidu evangelizacije, prenošenja radosne vijesti Isusa Krista do nakraj svijeta, budući da je to znala interpretirati na način razumljiv čovjeku.“ Nastavio je osvrtom na arhitekturu zdanja crkve Uzvišenja svetog Križa, koja je svakako jedan od kulturnih izričaja, kao i izričaj duha jednog vremena i evangelizacije. Vratio nas je u vrijeme nastanka crkve, kada nije bilo ni škola ni akademija, već su ljudi gledali, promatrali i na taj način živjeli vjeru. Čak i u suvremeno doba, uz tolike akademije i znanosti, čežnje srca za duhovnošću ostaje nepresušna. Primijetio je i kako je uvijek zanimljivo promatrati posjetitelje diljem kršćanskih crkava kako s pažnjom promatraju i odgonetaju određene poruke i simbole i na taj način se evangeliziraju.
Uputio je riječi hvale svim sudionicima, ne samo večeras, već i u svemu što je prethodilo ovom događaju, od Ministarstva republike Hrvatske koje je prepoznalo ovaj projekt izrade riznice u Rumi koja će biti dio velike obitelji muzeja Srijemske biskupije, koji će do 2029. biti locirani i u njima prikupljene vrijednije stvari iz raznih župa, pogotovo iz onih koje nisu rezidencijalne. Biskup je zahvalio župniku Josipu Ivešiću koji je „dao snažan impuls da se izradi jedna ovakva prostorija, da se nekada skrivena građa napokon prezentira, barem jedan značajniji dio te riznice, i da šira javnost može vidjeti da ovdje kršćansko i katoličko biće nije od jučer, nego od dugih stoljeća. Možemo se ponositi baštinom koja je izgrađujuća za sve nas, za društvo u kojem živimo, pogotovo za općinu Ruma, ali i šire područje.“ Poželio je da nešto od blaga koje Ruma posjeduje ode u duhu i prema onima koji budu ovdje dolazili, koji budu to promatrali, upijali i svjedočili. Zahvalio je i čestitao župniku i suradnicima za trud, a Rumljanima za čuvanje baštine kroz stoljeća. Proglasio je zatim riznicu otvorenom i uputio poruku povodom ovog svečanog i značajnog događaja: „Neka dobre stvari idu daleko, do nakraj svijeta, kao što je i poruka evangelizacije – da se radosna vijest Isusova uskrsnuća proširi do nakraj svijeta“.
Time je riznica i zvanično otvorena i jedna nova stranica u povijesti župe stare više stoljeća započela je s njom. Kraj programa bio je povjeren župnom zboru i pjesmi Tekijskoj Gospi. Nakon toga, nazočni su se uputili u riznicu gdje su se upoznali sa vrijednim eksponatima – liturgijskim knjigama, barjacima, kaležima, ciborijima, sa Relikvijarem iz 1803. godine, plaštem za svečane procesije, te kipom svetog Ivana Nepomuka čija je povijest jasna i duga oko 350 godina, jer je kip u Rumu došao sa Pejačevićima. Stajao je u kapelici župnog dvora, u ulici koja je po njemu i dobila ime Ivanova, i tako je bilo sve do Drugog svjetskog rata. Za priliku otvaranja, u riznici je bio izložen i „Opatski štap“, vlasništvo pok. rumskog župnika Ivana Lakajnara.
Divnu večer u rumskoj crkvi okončalo se domjenkom u pastoralnom centru, kada su se brojni utisci lagano mogli sabrati i sačuvati, uz izložbu fotografija napravljenih upravo u novoj riznici crkve Uzvišenja svetog Križa u Rumi.
Milena Mikolaci
Fotografije: Dražen Štimac/Župni ured