ČESTITKA MONS. SVALINE NOVOIMENOVANOM ZRENJANINSKOM BISKUPU ŠTEFKOVIĆU

Srijemski biskup Fabija Svalina čestitao je novoimenovanom zrenjaninskom biskupu Mirku Štefkoviću

MONS. MIRKO ŠTEFKOVIĆ NOVI JE ZRENJANINSKI BISKUP

Papa Franjo imenovao je dosadašnjeg ekonoma Subotičke biskupije mr. Mirka Štefkovića novim zrenjaninskim biskupom, priopćio je u ponedjeljak 18. ožujka u podne Tiskovni ured Svete Stolice, a vijest je svečano objavljena u Ordinarijatu Zrenjaninske biskupije.

KONCERT DUHOVNE GLAZBE U RUMI

To je prvi u nizu koncerata koji će se održati u okviru projekta „Musicae Spirituales Concentus“, čiji su pokrovitelji: Srijemska biskupija, Općina Ruma i Župa Uzvišenja svetog Križa

KORIZMENA TRIBINA U SUBOTICI

Na tribini će govori srijemski biskup mons. Fabijan Svalina.

PRIMANJE U MINISTRANSKU SLUŽBU

U župama Beška i Maradik Radosna nedjelja obilježena je primanjem novih ministranata

Caritas

BISKUPIJSKI CARITAS SRIJEM

Štrosmajerova 20                                                  

21131 Petrovaradin

web stranica: caritas-srem.rs

e-pošta: caritas@srijembiskupija.rs

secretariat@caritas-srem.rs

 

Ravnatelj

mons. Jozo Duspara, začasni kanonik i župnik

Veliki trg 4, 11080 Zemun

+381(0)11 2616281

jduspara@eunet.rs 

 

Koordinator

Petar Dujić

+381 (0)63 307 446

caritas@srijembiskupija.rs

dujic.petar@caritas-srem.rs

 

Tajnca

Gordana Vinaji, tajnica

+381(0)64 146 50 83

secretariat@caritas-srem.rs

 

O Caritasu Srijemske biskupije

Caritas kao organizirani način dobrotvornog karitativnog djelovanja, novina je u našoj mjesnoj Crkvi. Ovakav način služenja Crkve ljudima u potrebi jedna je od njezinih temeljnih dimenzija. Djelujući na takav način, odnosno iz vjere u Isusa Krista, Caritas se bitno razlikuje od svih drugih organizacija koje iz humanih razloga pomažu najpotrebnijima.

Vodeći se ovim poslanjem, svećenici u Srijemu su 1992. godine osnovali Caritas za Srijem. To se dogodilo zbog, u to vrijeme naglašenog, specifičnog stanja Đakovačke i Srijemske biskupije koja se jednim dijelom protezala i na područje Srijema, fizički odvojenog od drugog dijela Biskupije uslijed ratnih događanja.

Godine 1999., kada je pomoćni biskup msgr. Đuro Gašparović postao generalni vikar za Srijem sa sjedištem u Petrovaradinu, Caritas je na prijedlog svećenika otvorio svoju kancelariju na adresi u Petrovaradinu, Štrosmajerova 20, koja je uspješno funkcionirala. U njoj se vodila sva administracija te komunikacija s drugim Caritasima i donatorima.

Ponovnom uspostavom drevne Srijemske biskupije, koju je papa Benedikt XVI. osamostalio odvojivši je od Đakovačke ili Bosanske, registriran je i Biskupijski Caritas za Srijem koji danas djeluje na području Srijema i u sastavu je Caritasa Srbije, a čiji je ravnatelj zemunski župnik preč. Jozo Duspara, začasni kanonik i dekan. Sasvim je logično da ovaj Caritas kao ustanova  Srijemske biskupije želi biti posebno povezan i sa svojom donedavno matičnom biskupijom, sada Đakovačko-osječkom nadbiskupijom i s Caritasima Đakovačko-osječke crkvene pokrajine čiji je sufragan uz Požešku i Srijemska biskupija, kao i s drugim Caritasima širom Republike Hrvatske.

 

Pregled djelovanja

1. Od 1992. do 1999. godine

Početak rada Caritasa dogodio se spomenute 1992. godine u najtežim trenutcima za vjernike katolike posebno hrvatske naconalnosti i to u vrijeme progona i protjerivanja s njegovih ognjišta te dolaskom velikog broja izbjeglica iz Republike Hrvatske. Caritas je bio taj koji je u vrijeme velike inflacije pomagao na ovim prostorima svim ljudima koji su mu se obratili, bilo da se radi o izbjeglicama ili o lokalnoj populacija. Od tog vremena Caritas nije nikada prestao djelovati.

Njegova prva aktivnost se najviše odvijala u urgentnim programima koji su kroz cijelo ovo vrijeme bili  prisutni i kroz te je programe Caritas njih se djelovalo i pomagalo svim ljudima koji su bili u potrebi.

2. Od 1999. do 2001. godine

Od 1999. godine je nastupio period nakon Nato-bombardiranja Savezne Republike Jugoslavije kada su donatori Caritasa Evrope napravili projekat koji se zvao SOA, a koji je trajao od 1999. do 2002. godine. Kroz to vrijeme Caritas za Srijem je podijelio veće količine obiteljskih paketa, šporeta te ogrjevnog drveta velikom broju obitelji. U tom periodu Caritas je pomagao rad mnogih institucija kao što su centri za socijalni rad u Šidu, Beočinu, Srijemskoj Mitrovici, Rumi, Irigu, Pećincima, Srijemskim Karlovcima, Inđiji, Staroj Pazovi i Zemunu; bolnice u Zemunu, Bežanijskoj Kosi, Starom Slankamenu, Srijemskoj Kamenici, Srijemskoj Mitrovici, Principovcu; starački domovi u Zemunu i Rumi; dječje ustanove u Zemunu i Srijemskoj Kamenici, te mnoge druge vladine i nevladine organizacije kao što su udruženja umirovljenika, invalida, crvenog križa itd. Veliki dio humanitarne pomoći je podijeljen preko srijemskih župnih ureda i župnih Caritasa uz pomoć i angažman velikog broja volontera.

Kad je riječ o lokalnoj populaciji, pomoć je dijeljena institucijama i pojedincima bez obzira na vjersku i nacionalnu pripadnost.

3. Od 2001. godine do danas

Tijekom 2001. godine uspostavljen je partnerski odnos Caritasa za Srijem s Caritasom biskupije Bolzano-Bressanone, koji traje na različite načine sve do danas. S ovim Caritasom je potpisan i memorandum o dobrim namjerama. Taj odnos je podrazumijevao pomaganje projekata od strane ove talijanske biskupije s obzirom na rad sa starima i mladima te na projekte namijenjene poljoprivredi i zanatlijama.

Rad sa starima odvijao se tako da su osnovani timovi kućne njege u Zemunu, Staroj Pazovi, Rumi, Srijemskoj Mitrovici i Šidu. Njihov rad je podrazumijevao obilazak i pomoć starima koji imaju preko 65 godina, nemaju u blizini nikoga od svojih najbližih koji bi im pomogao, a u lošoj su materijalnoj situaciji.

Rad s mladima podrazumijevao je pomaganje mladima u raznim njihovim aktivnostima, a osnovni cilj bio je ohrabriti i osnažiti mlade te im pružiti ruku prijateljstva i vratiti nadu u sretniju i bolju budućnost. U tu svrhu Caritas je otvorio Centar za mlade u Petrovaradinu i pomagao zajednice mladih širom Srijema nabavljajući kompjutere, instrumente za sviranje i dr. Tijekom 2004. i 2005. godine Caritas za Srijem je uz pomoć partnerske biskupije Bolzano-Bressanone pomagao veliki dio mladih tako što im je financirao različite potrebe njihovog školovanja.

Treći vid  djelovanja caritasa u suradnji s partnerskom biskupijom obuhvaćao je program pomoći poljoprivrednicima i malim zanatlijama. On se odvijao tako da je 2001. godine organizirana proizvodnja različitih kultura pod nazivom "Semi di speranza" (Sjemenke nade). U ovom projektu sudjelovale su brojne obitelji  iz 12 župa s 14 poljoprivrednih kultura.mU projektu je došla do izražaja ideja Caritasa tako da je ime Caritas u Srijemu postalo veoma cijenjeno. U obiteljima koje su bile obuhvaćene ovim projektom bilo je 308 članova. U poljoprivrednoj sezoni je radilo još dodatnih 275 radnika. Sve u svemu, od ovoga projekta radom je imalo koristi oko 1500 ljudi.

Kroz pet godina Caritas se bavio dodjelom malih kredita-zajmova poljoprivrednicima i malim zanatlijama. Važno je napomenuti da su mikropozajmice ljudi dobro prihvaćali jer su im bile dobro došle u proljeće kada su zalihe sredstava veoma male a ulaganja  velika. Također svatko tko je uzimao mikrozajam obvezivao se da od svojih proizvoda pomogne jednu siromašnu obitelj ili osobu u potrebi. Dakle, u jesen kada se vraćala pozajmica uz povratak novca darovana je pomoć jednoj odabranoj siromašnoj obitelji ili pojedincu. Danas, kada je prestao rad s mikropozajmicama, mnogi su ostali u veoma dobrim međusobnim odnosima i kao trajni štićenici zajmoprimatelja.

Budući da su u posljednje vrijeme urgentni projekti završili, Caritas je svoj rad nastavio koncentriranjem na stare i mlade. Postoji organizirani rad Kućne njege i Dnevnog centra u Srijemskoj Mitrovici, Šidu, Staroj Pazovi i Rumi dok se u Zemunu, gdje je donedavno također djelovala Kućna njega koja je zbog nedostatka novčanih  sredstava radila volonterski. Tu se posebno vitalnom pokazala snaga volonterstva koja je najvjerojatnije budućnost karitativnog dijelovanja na ovim prostorima.

Tijekom 2008. godine Kućna njega je financirana od Nacionalnog programa tadačnjeg Caritasa Srbije i Crne Gore za timove u Rumi, Šidu i Staroj Pazovi. Župni caritas u Srijemskoj Mitrovici je podržan od Caritasa Njemačke kao i od općinske lokalne zajednice. U 2008. i 2009. godini smo pomagani i od Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine tako što je podržala Kućnu njegu i omogućila zapošljavanje osam radnika na period od šest mjeseci.

Treba istaći da je Župni Caritas Srijemska Mitrovica tijekom 2009. godine bio nositelj pilot-projekta “ambulanta na točkovima” gdje je bilo zaposleno osam radnika na vrijeme od šest mjeseci. Ciljevi rada sa starima i danas su aktuelni kao i na početku, a želja je Caritasa da lokalna zajednica, općinska samouprava, bar u nekim mjestima prepozna rad Caritasa i preuzme financiranje ovog projekta.

U školskoj godini 2009/10. Caritas za Srijem je u okviru programa za mlade realizirao edukativne radionice iz oblasti komunikacijskih vještina. Program je bio namijenjen srednjoškolcima i starijim osnovcima s teritorija Srijema. Imao je za cilj učenje asertivnog ponašanja i asertivnih prava snalaženja u konfliktnim situacijama, tj. kako na najbolji način uvažavati sebe i drugoga, kako uputiti asertivnu kritiku a da ne pokvarimo odnos sa drugim. Program je realiziran sa srednjoškolcima škole “Branko Radičević” u Rumi, u osnovnoj školi u Beški i Novom Slankamenu, sa srednjoškolcima u Pećincima, u Tehničkoj i ekonomskim školama u Staroj Pazovi i Srijemskoj Mitrovici te s gimnazijalcima i osnovcima u Šidu. Kroz ove radionice prošlo je oko tristotine mladih.

Biskupijski Caritas za Srijem u svom djelovanju nastoji surađivati sa svima, a napose u ekumenskom smislu. U tom kontekstu su organizirane edukativne radionice za borbu protiv ovisnosti u kojima su sudjelovale škole u mjestima gdje je bilo većeg proterivanja i iseljavanja stanovništva pod pritiskom, kao što su Zemun i Hrtkovci. U svakom od tih dvaju mjesta organizirano je po deset radionica a sudjelovala su djeca osmoškolci od četvrtog do sedmog razreda različitih vjeroispovjesti i nacionalnosti.

Humanitarno djelovanje je omogućilo razvoj Župnih Caritasa u kojima su se stvarale grupe volontera spremnih pružiti pomoć potrebnima u svako doba. Oni  danas djeluju u velikom broju. Njih se nastoji okupljati te ih još više uključivati u karitativne aktivnosti organizirajući seminare pod nazivom "Djelovanje i perspektive Caritasa za Srijem".

U najnovije vrijeme Caritas za Srijem se uključio u projekt “Promatranje siromaštva i resursa na teritoriji Srbije”, što je inicirao Caritas Evrope. On ima cilj uključiti župnike i župne zajednice u proces promatranja siromaštva kroz postojeće projekte Caritasa preko zaposlenih i volontera. Oni u tu svrhu koriste instrumente za praćenje siromaštva te prate konkretne osobe koje susreću u svom svakodnevnom životu. Nastoji se animirati i druge zainteresirane strane, druge crkvene institucije, institucije civilnog društva, javne institucije kako bi se podaci razmijenili i uporedili te međusobno razmijenila iskustva  o siromaštvu.

I dok djeluje urgentno, Caritas stvara bazu podataka koja je bitna za pisanje projekata i pravljenja analize. U isto vrijeme nastoji se razvijati struktura neophodna za današnje vrijeme kao i za budućnost tako da Caritas ima svoga predsjednika, ravnatelja, koordinatora projekta i tajnika. Sve ove službe imaju za cilj Caritasu dobro utrti put za budućnost, a u ovom trenutku treba čuti vapaj onih koji su u potrebi.

Da bismo Caritasu dali pastoralni značaj, radnicima i volonterima se nastoji pružiti što bolje informacije o Crkvi, a njih same napajati duhovnim vrednotama. U tom kontekstu Biskupijski Caritas za Srijem svakih dva mjeseca organizira duhovnu obnovu za sve svoje djelatnike.

U svim ovim aktivnostima Caritas se vodi istinom da je svaki čovjek neizmjerna vrijednost  i zato su Caritasovi štićenici svi ljudi u potrebi bez obzira na vjeroispovjest i nacionalnost, što donosi velike plodove.

preč. Jozo Duspara, Ravnatelj biskupijskog Caritasa Srijem