SUSRET MLADIH IZ NAD/BISKUPIJA U SRBIJI NA TEKIJAMA

PETROVARADIN, 18. lipnja 2011. – Mladi vjernici katolici iz svih nad/biskupija u Srbiji i Apostolskog egzarhata za vjernike bizantskog obreda u Srbiji i Crnoj Gori okupili su se 18. lipnja 2011. godine na cjelodnevni susret u Srijemskoj biskupiji u Biskupijskom svetištu Gospe Snježne na Tekijama u Petrovaradinu.

U organizaciji Povjerenstva i Ureda za pastoral mladih pri Međunarodnoj biskupskoj konferenciji svetih Ćirila i Metoda na ovaj drugi po redu susret mladih, nakon prvoga koji je prije dvije godine održan u Zrenjaninskoj biskupiji u Mužlji, pozvani su mladi osmoga razreda, srednjoškolci, studenti i mladi radnici. Pristigli su iz Beogradske nadbiskupije, Subotičke, Zrenjaninske i Srijemske biskupije te Apostolskog egzarhata.

Mladi_MBK_2011_II

Program susreta započeo je u crkvi sv. Jurja, mučenika u Petrovaradinu gdje je nazočne pozdravio Đuro Gašparović, srijemski biskup i zahvalio organizatorima predvođenim povjerenikom Ivicom Damjanovićem. Posebno je biskup zahvalio brojnim mladima na odazivu i dolasku na ovaj susret. Pohvalio je i podržao svećenički i župnički rad i rad biskupijskih povjerenika s mladima u župnim zajednicama i poželio uspjeh na ovom susretu koji je organiziran pod geslom „Ukorijenjeni i nazidani na Kristu, učvršćeni vjerom“ (Kol 2,7). Biskup Gašparović je naglasio da nas ovo geslo povezuje sa susretom mladih u Madridu ove godine. Najavio je da će se mladima tijekom današnjeg dana pridružiti i mons. Ivan Penzes, subotički biskup kao i mons. Đura Džudžar, apostolski egzarh.

Mladi_MBK_2011

Nakon što su se mladi upoznali sa znamenitostima ovog dijela Srijemske biskupije, nastavili su program na Tekijama. Kateheze na temu gesla susreta održali su na hrvatskom jeziku fra Filip Karadža, gvardijan franjevačkog samostana Svetoga Antuna u Beogradu, a na mađarskom Robert Utcaj, župnik u župi Čantavir. Predstavili su osobu Isusa Krista, njegovo poslanje i djelovanje u svijetu, a posebno pojedine trenutke njegova života gdje se mladi mogu i danas „ukorijeniti“ i „nazidati“ na Krista. Svakako je potrebno biti čvrsti u vjeri i imati povjerenja u Isusove riječi, njegov poziv i njegova djela. Ne samo vjerovati u njega, naglasili su predavači, nego moramo vjerovati njemu, našemu Učitelju i Gospodinu. Kateheze, molitveni dio, kao i euharistijsko slavlje, pratili su meditativnim pjesmama VIS „Proroci“ i Bend mladih spletom mađarskih pjesama.

Mladi_MBK_2011_IV
      Središnji dio susreta bilo je euharistijsko slavlje koje je predslavio domaćin biskup Gašparović. Pozdravio je sve nazočne i potakao ih na međubiskupijsko zajedništvo, bolje upoznavanje i buduću suradnju i rad u životu župnih zajednica. U homiliji biskup Penzes je ohrabrio mlade u vjeri i potakao ih da slijede primjer, život i govore blaženoga pape Ivana Pavla Drugog, koji je na brojnim susretima s mladima znao naći riječi ohrabrenja i poticaja. Biskup je pozvao mlade koji će poći na međunarodni susret mladih s papom Benediktom XVI. u Madridu, da pomno prate slijed događanja i obogate se porukama Svetoga Oca, te ih prenesu mladima na ovim našim područjima. Vladika Džudžar je na koncu misnoga slavlja pozvao mlade da dođu na idući susret 2013. godine u Vodice, župa Ruski Krstur, Svetište Apostolskog egzarhata za vjernike bizantskog obreda u Srbiji i Crnoj Gori.

Mladi_MBK_2011_V
      Slavlje mladenačkoga susreta je nastavljeno uz večeru i program koji su pripremili članovi tamburaškog Hrvatskog kulturnog društva „Matija Gubec“ iz Rume.

Biskupijski ordinarijat