PROSLAVA SVETOG LOVRE, ZAŠTITNIKA POŽEŠKE BISKUPIJE I NJEZINA CARITASA

POŽEGA (TU) – U srijedu 10. kolovoza 2022. godine, svečano je proslavljena svetkovina sv. Lovre, đakona i mučenika, zaštitnika Požeške biskupije i njezina Caritasa u svečevoj požeškoj crkvi svečanim euharistijskim slavljem koje je predvodio srijemski biskup koadjutor Fabijan Svalina, zajedno s požeškim biskupom Antunom Škvorčevićem. Na početku slavlja biskup Antun je uputio pozdrav nazočnima istaknuvši: »Dvadeset i peti puta slavimo svetkovinu sv. Lovre, đakona i mučenika, zaštitnika Požeške biskupije u njegovoj starodrevnoj crkvi, gdje ga Požežani od davnine štuju. Za nebeskog zaštitnika naše mjesne Crkve potvrdio ga je sv. Ivan Pavao II. Apostolskim breveom „Kršćanske kreposti“, obrazloživši da je čudesna čvrstina Lovrinih kreposti vrijedna našega trajnog razmatranja i nasljedovanja. Ta čvrstina kreposti koju je mladi đakon Lovro posvjedočio mučeništvom u Rimskoj Crkvi, utemeljena je na Petrovoj vjeri, ispovjeđenoj u Cezareji Filipovoj: „Ti si Krist Sin Boga živoga!“. Ona je čvrstina i našeg 25-togodišnjeg biskupijskog hoda pod geslom „Krist, danas i uvijeke“, te smo je očitovali i našim nedavnim hodočašćem u Rim na grobu sv. Petra. Vjeru smo nastojali odjelotvoriti ljubavlju prema našoj najmanjoj braći, napose po služenju Biskupijskog Caritasa, kojem je sv. Lovro također zaštitnik. Stoga vam, braćo i sestre, radosno i od srca čestitam svetkovinu biskupijskog i Caritasova nebeskog Zaštitnika, sa željom da svjedočenje vjere u požeškoj mjesnoj Crkvi nikada ne oslabi, nego primjerom i zagovorom sv. Lovre bude sve snažnije.

VELIKE TEKIJE 2022.

PETROVARADIN/TEKIJE (TU) – Na blagdan Gospe Snježne, 5. kolovoza, u biskupijskom svetištu na Tekijama, program je započeo u 8.00 sati pobožnošću Križnoga puta

VIGILIJA VELIKIH TEKIJA 2022.

PETROVARADIN/TEKIJE (TU) – Proslava Gospe Snježne u biskupijskom svetištu na Tekijama započela je u četvrtak, 4. kolovoza

IMENOVANJE GENERALNOG VIKARA U SRIJEMSKOJ BISKUPIJI

SVEČANO PROŠTENJE U FILIJALNOJ CRKVI SV. ANE U NEŠTINU

NEŠTIN (TU) – Patronica filijalne crkve sv. Ane, majke Blažene Djevice Marije, u Neštinu, malome mjestu u srijemskom Podunavlju, na padinama Fruške gore, proslavljena je 26. srpnja vrlo svečano. Svetu Misu proštenja u ovoj crkvi sagrađenoj 1830. godine na jednom od fruškogorskih brežuljaka, prikazao je župnik Čerevića, Beočina i Srijemske Kamenice vlč. Luka Ivković, koji duhovno skrbi za katolike u ovome mjestu, koje se geografski i crkveno–pravno nalazi u Srijemu, no administrativno je u općini Bačka Palanka. Pedesetak vjernika iz ovoga mjesta, Čerevića, Beočina i Srijemske Kamenice, te iz Novog Sada, a napose zboraši koje je na orguljama pratio stolar orguljaš Ivan Ber iz Čerevića, uteklo se sv. Ani i molilo je za zagovor kod Gospodina za svoje obitelji, djecu i unuke.