MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SIMPOZIJ U PETROVARADINU

Simpozij će se održati u petak i subotu, 24. i 25. svibnja

BUDIMO SVJETLO JEDNI DRUGIMA

Srijemski biskup u miru mons. Đuro Gašparović dao je intervju za tjendik "Hrvatska riječ". Intervju prenosimo u cijelosti.

SUSRET MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

Domaćin ovogodišnjeg  susreta bila župa sv. Ane, majke BDM u Maradiku

PRVA PRIČEST U BEŠKI I MARADIKU

Župe sv. Terezije od Djeteta Isusa i sv. Ane, majke BDM slavile su 21. i 28. travnja sa svojim brojnim prvopričesnicima

NAJAVA BISKUPSKOG REĐENJA ZRENJANINSKOG BISKUPA

„U Gospodnjoj hodimo svjetlosti.“ Iz 2,5

UČENICI SRIJEMSKOMITROVAČKIH OSNOVNIH ŠKOLA NA GODIŠNJEM IZLETU U SOTU

27. rujan 2021.

SOT (TU) – 32 učenika srijemskomitrovačkih osnovnih škola koji pohađaju izborni predmet Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture u subotu, 18. rujna 2021., uputili su se na svoj godišnji izlet. U okviru jednodnevnog izleta posjetili su mjesto Sot i sotsko jezero koje se nalazi u blizini. Organizator izleta bio je nastavnik Dario Španović, koji im predaje taj školski predmet. A obzirom da je veliki postotak djece koja pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku upisan i na katolički vjeronauk u školi, kao njihova pratnja pošla je i njihova vjeroučiteljica Sara Žurovski.

Po dolasku su ih dočekali njihovi vršnjaci koji pohađaju isti izborni predmet u Sotu. Djecu je dočekala nastavnica i vjeroučiteljica Ana Hodak, te ih je ponajprije povela u obilazak crkve Sveta Katarina, djevica i mučenica. Kroz posjet i boravak u crkvi, djeca su imala priliku upoznati se sa povješću mjesta, župe i crkve. Nakon posjeta crkvi, svi su se uputili u obilazak Štrumf sela, te na Sotsko jezero, gdje je upriličeno druženje uz natjecanja u različitim sportskim igrama za djecu – nogomet, ribolov, trka s balonima, skakanje u vreći,...

Nakon izleta u Sot, djeca su se vratila u Srijemsku Mitrovicu gdje je uslijedio 2. dio programa, koji se sastojao od predstavljanja folklornog društva, te narodnih nošnji, s svrhom uključivanja djece u folklorno društvo, te aktivnosti vezane uz društvo. Voditelj ovod dijela susreta bio je g. Kristijan Krpan, koreograf pri folklornom odsjeku Hrvatskog kulturnog centra „Srijem“ – Hrvatski dom.

Izlet u Sot financiralo je Hrvatsko nacionalno vijeće u Republici Srbiji koje je osiguralo autobusni prijevoz, a hranu i piće za susret osigurao je Hrvatski kulturni centar „Srijem“ – Hrvatski dom.

Tekst: Ivica Zrno

Fotografije: Dario Španović