ZVONA S PUTINAČKE CRKVE ZVONE U ŠIDU

14. prosinac 2011.

Nova_zvona_u_idu

ŠID, 6. prosinca 2011. godine - Zvona, koja su iz župne crkve u Putincima prenešena u Šid, svečano su zazvonila tijekom slavlja svete mise na dan svetoga Nikole, biskupa. Poruka glasa ovih zvona je samo jedna: "Dođite, priđite Gospodinu Bogu u ovu njegovu crkvu". Zasigurno će odjeknuti i u ušima onih vjernika koji do sada nisu dolazili k Bogu.

ŠID, 6. prosinca 2011. godine - Kada je završena izgradnja crkve "Presveto Srce Isusovo" u Šidu 16. 10. 1932. godine u tornju visine 35 metara nalazila su se tri zvona koja su naviještala početak svetih misa, ispraćala pokojnike na vječni počinak i drugo. Koncem Drugog svjetskog rata 1945. godine toranj u Šidu biva miniran te se gubi svaki trag izvornim zvonima (zvona nestaju).

Nova_zvona_u_idu

Katolička crkva u Šidu bila je pod ruševinama 15 godina. Šezdesetih godina prošlog stoljeća tadašnji župljani župe Šid zajedno s tadašnjim župnikom samoinicijativno prilaze sanaciji crkve, čisteći crkvu od ruševina prijašnjeg tornja, kako bi kroz tri godine obnovili crkvu s improviziranim izgledom tornja, krova i stropa. Crkva je stavljena u funkciju 1963. godine i u toranj su postavljena nova dva zvona izlivena u ljevaonici u Zagrebu. Ovakav izgled crkve u Šidu imao je svoju liturgijsku funkciju sve do 2010. godine, kada novi župnik vlč. Nikica Bošnjaković prilazi rekonstrukciji tornja, vraćajući mu izvorni izgled iz 1932. godine, po glavnom projektu rekonstrukcije čiji je izvođač projektna kuća " Šidprojekt".

Nova_zvona_u_idu_1

Završetkom rekonstrukcije tornja, ukazala se i potreba za elektrifikacijom tri zvona kako je i bilo u početku. Budući da su postavljena dva zvona, izlivena u Zagrebu, bilo je potrebno nabaviti treće najveće zvono za što su župljani nesebično darivali svoje priloge. S obzirom da se tijekom 2011. godine potpuno obnavljala župna crkva "Svetog Ivana Nepomuka" u Gibarcu, te su sva moguća sredstva odlazila za tu crkvu, koja se pripremala za proslavu jubileja 200 godina od izgradnje, sredstva su bila preusmjerena isključivo tamo. Poradi velikoga altruizma župne crkve i župljana u Šidu, stavili su u drugi plan obnovu svoje župne crkve u Šidu, te pomagali obnovu župne crkve u Gibarcu. Ni samo nebo tj. sveti Ivan Nepomuk nije ostao dužan. On je s neba gledao koliki se trud ulaže u njegovu crkvu u Gibarcu i nipošto nije htio ostati dužan župnoj crkvi u Šidu. Stoga je nebeski zaštitnik učinio da župa Šid, odobrenjem Biskupskog ordinarijata Srijemske biskupije, dobije za svoj prekrasni toranj sva tri kompletna zvona s tornja oronule katoličke crkve "Svetog Ivana Nepomuka" u Putincima. Naime, crkva u Putincima nije u funkciji od 1945. godine, kada su katolici Nijemci protjerani iz mjesta. Od tada pa sve do prije nekoliko tjedana, tri zvona (450 kg, 350 kg, 250 kg) su se nalazila u tornju crkve "Svetog Ivana Nepomuka" u Putincima. Vlč. Nikica Bošnjaković je jednom u svojoj propovjedi rekao u Gibarcu: "Nije li znakovito to da se upravo zvona nalaze netaknuta na crkvi 'Svetog Ivana Nepomuka' u Putincima, čiju crkvu u Gibarcu ove godine popravismo?"

Zvona su prenešena u Šid, elektrificirana su uoči blagdana svetog Nikole, biskupa, te su svečano zazvonila tijekom slavlja svete mise na dan svetoga Nikole. Izvođač elektrifikacije radova bila je "Elektrika Rašić" vlasnika Martina Rašića iz Ruščića (kod Slavonskog Broda), koji je izveo ove radove najsuvremenijim belgijskim sustavom elektrifikacije zvona.

Poruka zvonjave sviju zvona na bilo kojoj crkvi je samo jedna: "Dođite, priđite Gospodinu Bogu u ovu njegovu crkvu". A nova crkvena zvona u Šidu, zasigurno će odjeknuti i u ušima onih vjernika koji do sada nisu dolazili k Bogu i okupiti ih sve zajedno u ovoj prelijepoj crkvi.

Suzana Darabašić