VINKOVO U PETROVARADINU

24. siječanj 2024.

Na sv. Vinka se prema tradiciji blagoslivljaju vinogradi

PETROVARADIN(TU) - Uoči spomendana sv. Vinka, zaštitnika vinograda i vinogradara, 21. siječnja, u Petrovaradinu je organizirano okupljanje muškaraca radi blagoslova vinograda i zajedničkoga kušanja vina. Okupljanje je upriličeno u podrumu Josipa Župančića, u Starom Majuru, u najstarijoj kući u Petrovaradinu (izgrađenoj 1798.). Župančić je predstavio rad  svoje vinarije te vina koja je proizveo a koja su kušana. Potom je uslijedio odlazak u Župančićev vinograd, između Petrovaradina i Srijemskih Karlovaca, gdje je župnik petrovaradinske župe Uzvišenja svetog Križa mons. Eduard Španović blagoslovio vinograd i okupljene, a vlasnik simbolički započeo rezidbu trsa.

Događaju je nazočio Goran Kaurić, zamjenik predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i zamjenik pokrajinskog tajnika za kulturu, javno informiranje i odnose vjerskim zajednicama,  predsjednik Mirko Turšić i članovi Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva „Jelačić“ iz Petrovaradina, predsjednik Zaklade „Spomen-dom bana Josipa Jelačića“ Darko Polić, te predsjednici Dobrovoljnog vatrogasnog društva Petrovaradin, Lovačke udruge „Zec“ i Udruge  ribiča „Šaran“ iz Petrovaradina.

M. Tucakov