SRIJEMSKI CARITAS U IRIGU POTPISAO MEMORANDUME O SURADNJI

Između Caritasa Srijemske biskupije, u okviru projekta YOUR JOB, potpisana u u Irigu četiri Memoranduma te je započela i prva stručna praksa

KORIZMENA DUHOVNA OBNOVA SRIJEMSKOG PREZBITERIJA

Neposredno pred početak intenzivnijeg dijela korizme i većih pastoralnih aktivnosti i obveza u dekanatima i župama, srijemski su svećenici nastavili promišljati o pozivu i izabranju kako su započeli na duhovnoj obnovi pred početak korizme.

U ČEREVIĆU PROSLAVLJEN CRKVENI GOD – SVETI JOSIP, ZARUČNIK BLAŽENE DJEVICE MARIJE

Župa Čerević svečano proslavila svoj patron.

PROSLAVA SV. JOSIPA ZA HRVATSKU ZAJEDNICU U R. SRBIJI

Zaštitnik R. Hrvatske, sv. Josip, proslavljen je svečano u organizaciji Hrvatskog narodnog vijeća u R. Srbiji u župnoj crkvi u Hrtkovcima

KRIŽNI PUT MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

Peti križni put mladih Srijemske biskupije održan je u subotu, 18. ožujka u biskupijskom svetištu Gospe Tekijske u Petrovaradinu, pod geslom „Žrtva Bogu, duh je raskajan“ Ps 51,19.

UOČNICA SLAVLJA SNJEŽNE GOSPE U PETROVARADINU

18. kolovoz 2010.

tekije vigilija 2010PETROVARADIN, 4. kolovoza 2010. godine - O blagdanu Snježne Gospe, 4. i 5. kolovoza, tradicionalno se hodočasti u Srijemsko „Svetište Majke Božje Tekijske“.

 



  PETROVARADIN, 4. kolovoza 2010. godine - O blagdanu Snježne Gospe, 4. i 5. kolovoza, tradicionalno se od davnina hodočasti svake godine Gospi Tekijskoj u Petrovaradinu u Srijemsko „Svetište Majke Božje Tekijske“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na blagdan sv. Joakima i Ane, roditelja Blažene Djevice Marije, 25. i 26. srpnja, tradicionalno se svake godine hodočasti u Svetište Gospe Tekijske u Petrovaradinu, na tzv. „Male Tekije“ i to iz svih krajeva Srijema, Bačke, Banata i šire, iako se ovo slavlje obilježava u okviru petrovaradinskog dekanata. Naime, 26.7.1754. godine, na blagdan svete Ane, majke Blažene Djevice Marije, Svetište je posvećeno, te se nastavlja  hodočašće, koje je već do tada bilo ustaljeno, a Petrovaradinci i drugi ga nazvaše „Male Tekije”. I to hodočasničko slavlje traje do danas i nastavit će se, vjerujemo, do konca svijeta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovogodišnje slavlje "Velikih Tekija" započelo je u popodnevnim satima 4. kolovoza 2010. godine dolaskom na tisuće vjernika hodočasnika iz svih dvadeset i devet župa Srijemske biskupije, iz susjednih biskupija Subotičke, Zrenjaninske i Apostolskog egzarhata za vjernike bizantskog obreda u Srbiji i Crnoj Gori, te vjernike hodočasnike iz Beogradske nadbiskupije, kao i one iz Republike Hrvatske iz Đakovačko-osječke nadbiskupije i iz drugih zemalja, te vjernike sestrinske Srpske Pravoslavne Crkve koji rado dolaze u Svetište na molitvu. Već su od 15 sati hodočasnici pristupali sakramentu pomirenja na hrvatskom, mađarskom, staroslavenskom i drugim jezicima.

Svečano pontifikalno misno slavlje Predvečerja u 19 sati, kojem su prethodile mise na staroslavenskom i mađarskom jeziku, predvodio je srijemski biskup mons. Đuro Gašparović uz koncelebraciju svih dvadeset svećenika koji djeluju u župama Srijemske biskupije, kao i svećenika iz susjednih biskupija, te iz biskupija iz Republike Hrvatske.

Na euharistijskom slavlju je sudjelovalo više tisuća vjernika hodočasnika kojima se u homiliji obratio biskup Gašparović. Najprije je kratko spomenuo povijest Svetišta riječima: „Evo nas u Svetištu Gospe Snježne, Gospe Tekijske, na kojem je od 13. do 16. stoljeća, stajala jedna crkvica bez tornja, posvećena Blaženoj Djevici Mariji. Bilo je to poznato proštenište njoj u čast. Stojimo na ovom mjestu na kojem su Turci porušili crkvicu i podigli drvenu muslimansku džamiju s minaretom i malim počivalištem koje se arapski zvalo „tekija“, odakle potječe i današnji naziv Tekije. Ovo je sveto mjesto gdje su Isusovci pretvorili džamiju u kršćansku kapelicu Bezgrješnog Začeća Blažene Djevice Marije, kasnije crkvicu Gospe Snježne odnosno Gospe Tekijske. A mi se danas molimo i slavimo svete mise u ovom Svetištu i pred slikom Bogorodice s Djetetom u naručju, koju je crkvici u znak zahvalnosti darovao princ Eugen Savojski, veliki vojskovođa i veliki štovatelj Majke Božje jer je Gospinim zagovorom pobijedio silnu tursku vojsku 5. kolovoza 1716. godine. Evo nas u Svetištu gdje je 1881. godine veliki štovatelj Gospe Tekijske Ilija Okrugić, župnik, opat i književnik, u dogovoru s biskupom Josipom Jurjem Štrosmajerom, izgradio ovu sadašnju crkvu. Ovo se mjesto proširivalo, obnavljalo i obnavlja se i održava i danas“.

Govoreći o Majci Božjoj biskup nastavlja: „Večeras slavimo Vigiliju blagdana Gospe Snježne i kao hodočasnici častimo Gospu Tekijsku. Blažena Djevica Marija, koja je po anđelovu navještenju primila Božju Riječ, Isusa Krista i svijetu donijela Život, priznaje se i časti kao prava Majka Boga i Spasitelja i naša Nebeska Majka. Ona je živjela Kristov život u svojoj duši. Sve što je Isus proživljavao i doživljavao, od svoga djetinjstva sve do križa, odjekivalo je i u njezinu tihom srcu. Marija po daru velike milosti daleko nadvisuje sve druge stvorove, nebeske i zemaljske“.

A biskupova riječ, koja prikazuje Mariju u odnosu prema nama, primijenjena na naš život glasi: „Marija se pokazuje kao naša Majka, u prvom redu time što nas uči. Ona nas uči vjerovati, nadati se i ljubiti. Zato je molimo da nam umnoži vjeru, učvrsti ufanje i usavrši ljubav i da nas ohrabri da ne gubimo povjerenje u Boga. Marija Majka nas uči moliti. Molila je mnogo i čuvala sve Božje riječi u svom srcu. Zato nas poziva da i mi molimo“, pozvao je biskup i nastavio:

„Marija se pokazuje kao naša Majka jer nas vodi, prati i zagovara kod svoga Sina. Ona nas prati i vodi kroz opasnosti ovoga svijeta, štiti nas i brani. Ona nas vodi k Isusu. Neka nas uvijek, na našem teškom putu, tješi, pomaže, prati, vodi i zagovara Blažena Djevica Marija, naša nebeska Majka“, zaključio je svoju homiliju biskup Đuro Gašparović.

Večernje slavlje završilo je tradicionalnom procesijom sa svijećama i s Gospinom slikom Križnim putem uz Svetište.

Nakon slavlja u Svetištu je upriličen prigodni vjerski program koji je trajao do kasno u noć.

 

Tomislav Mađarević

 

Tomislav Mađarević