SVEĆENICI NA ADVENTSKOM SUSRETU U SRIJEMU

11. prosinac 2011.

Duhovna_obnova_svecenika_28.11.2011._foto2PETROVARADIN, 28. studenoga 2011. – Na poziv srijemskoga biskupa mons. Đure Gašparovića sabrali su se svećenici iz svih župa Srijemske biskupije na početku Došašća na duhovnu obnovu koja je održana u Petrovaradinu.

PETROVARADIN, 28. studenoga 2011. – Na poziv srijemskoga biskupa mons. Đure Gašparovića sabrali su se svećenici iz svih župa Srijemske biskupije na početku Došašća na duhovnu obnovu koja je održana u Petrovaradinu. Duhovnu obnovu, na temu Pozvani i izabrani i Da li da si pravimo jaslice, predstavio je fra Karlo Harmat iz Novoga Sada. Ideje su uzete iz knjige Christoph Dohmen, Von Weinachten keine Spur. Teme su izazvale veliki interes među svećenicima koji su se uključili u raspravu pitanjima i izmjenama iskustava iz župnih zajednica u pastoralnom radu.
Duhovna_obnova_svecenika_28.11.2011._foto1

Voditelj Harmat je na početku stavio pred svećenike sliku na kojoj su prikazane jaslice u sredini i uz njih Mojsije i gorući grm i Aronov procvjetani štap. Postavio je pitanje što to povezuje ova tri prizora na slici i kako spojiti, pomoću analogije stvari, osobe ili događaje koji su inače daleko jedni od drugih? Iznio je primjer iz ranog kršćanstva i spajanja Starog i Novog zavjeta kako to čini sveti Pavao povezujući Adama i Krista i grijeh i otkupljenje.

Duhovna_obnova_svecenika_28.11.2011._foto2

U izlaganju je govorio o pozivu i poslanju Mojsija i gorućem grmu, o Aronovu procvjetanom štapu i o čudu u jaslicama. Grm gori, ne sagorijeva i privlači Mojsijevu pažnju. Skreće ga sa njegovog dosadašnjeg puta, izlazi iz svakidašnjice. Onog trenutka kada Mojsije popušta privlačnosti grma stupa u jedan novi svijet, čuje glas. U centar stupa Bog koji razgovara s Mojsijem i otkriva sebe. Mojsije doznaje volju Božju da on treba ostvariti ono za što ga Bog šalje dajući mu zadatak da izvede narod iz ropstva. Bog hoda sa svojim narodom, štiti ga i vodi.

Duhovna_obnova_svecenika_28.11.2011._foto3

Aronov procvjetani štap privlači pozornost i postaje vidljivi znak koji je ostao u šatoru. Štap podsjeća na Aronovo izabranje i na događaj koji se tamo dogodio. Povezujući ovaj događaj s jaslicama voditelj Harmat je naglasio da je Dijete u jaslicama više nego čudo. Kristovo rođenje može čovjeka skrenuti s dosadašnjeg svakodnevnog puta i postaviti pitanje na što je pozvan, tko ga oslovljava, poziva i šalje kad se približi jaslicama. Svećenik je na poseban način izabran, pozvan i poslan i kad stoji pred jaslicama koje privlače pozornost i postaju vidljivi znak Božjeg djela, postaje svjestan toga da se o Božiću slavi početak bliskosti Bogu, izbranje, poziv i poslanje.

Duhovna obnova je završila pohodom Presvetom oltarskom sakramentu u crkvi i za bratskim stolom uz druženje.

Tomislav Mađarević