MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SIMPOZIJ U PETROVARADINU

Simpozij će se održati u petak i subotu, 24. i 25. svibnja

BUDIMO SVJETLO JEDNI DRUGIMA

Srijemski biskup u miru mons. Đuro Gašparović dao je intervju za tjendik "Hrvatska riječ". Intervju prenosimo u cijelosti.

SUSRET MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

Domaćin ovogodišnjeg  susreta bila župa sv. Ane, majke BDM u Maradiku

PRVA PRIČEST U BEŠKI I MARADIKU

Župe sv. Terezije od Djeteta Isusa i sv. Ane, majke BDM slavile su 21. i 28. travnja sa svojim brojnim prvopričesnicima

NAJAVA BISKUPSKOG REĐENJA ZRENJANINSKOG BISKUPA

„U Gospodnjoj hodimo svjetlosti.“ Iz 2,5

PRVO ZAHVALNO HODOČAŠĆE ŽUPE GOLUBINCI

05. prosinac 2022.

Župljani župe sv. Jurja, mučenika iz Golubinaca, hodočastili u Đakovačko-osječku nadbiskupiju u jubilarnoj godini svoje župe

GOLUBINCI (TU) – Na spomendan sv. Franje Ksaverskog, u subotu 3. 12. 2022., četrdesetak župljana župe sv. Jurja, mučenika iz Golubinaca u okviru godine kada se obilježava 250 godina od uspostave župe hodočastili su u najveće marijansko svetište Đakovačko-osječke nadbiskupije Aljmaš. Uz srdačan doček sadašnjeg upravitelja Svetišta Gospe od utočišta vlč. Tomislava Ćurića, prisutan je bio i preč. Ante Markić koji je svetištem upravljao skoro punih 50 godina. Prije sv. Mise koju je predvodio vlč. Zdravko Čabrajac župnik golubinački hodočasnici su imali priliku kratko se odmoriti, te kupiti za sebe i njima drage osobe nabožne predmete koje je na kraju sv. Mise blagoslovio upravitelj Svetišta. Umjesto homilije preč. Ante Markić upoznao je hodočasnike s poviješću Svetišta i njegovim usponima, ali i teškim danima koji su uslijedili dok je on bio upravitelj. Po završetku Mise bila je prilika za zajedničko fotografiranje, kao i za osobne pobožnosti i obilazak Svetišta.

Sljedeće hodočasničko odredište je bila Župa Preslavnog imena Marijina u Osijeku, gdje je hodočasnike dočekao župnik vlč. Filip Perković, koji se uz izraze dobrodošlice zajedno s vjernicima uputio u župnu crkvu gdje su ukratko upoznati s poviješću kako župe tako i same crkve. Nakon razgledavanja hodočasnici su se uputili u Pastoralni centar župe na okrijepu i druženje.

Potom se posjetila stara gradska jezgra Tvrđa, gdje se imala prilika prošetati i vidjeti kako povijesna baština grada, tako i dan ranije otvoreni adventski sajam.

Posljednja, ali svim hodočasnicima najdraža toga dana postaja bila je posjet Župi sv. Roka u Veliškovcima, gdje je župnik nekadašnji golubinački župnik vlč. Vjekoslav Lulić koji je uz srdačnu dobrodošlicu upoznao vjernike s poviješću župe i crkve, a nakon toga je uslijedilo druženje u vjeronaučnoj dvorani. Povratak u Golubince uslijedio je u kasnim večernjim satima.

Tekst i fotografije: Davor Kormanjoš