MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SIMPOZIJ U PETROVARADINU

Simpozij će se održati u petak i subotu, 24. i 25. svibnja

BUDIMO SVJETLO JEDNI DRUGIMA

Srijemski biskup u miru mons. Đuro Gašparović dao je intervju za tjendik "Hrvatska riječ". Intervju prenosimo u cijelosti.

SUSRET MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

Domaćin ovogodišnjeg  susreta bila župa sv. Ane, majke BDM u Maradiku

PRVA PRIČEST U BEŠKI I MARADIKU

Župe sv. Terezije od Djeteta Isusa i sv. Ane, majke BDM slavile su 21. i 28. travnja sa svojim brojnim prvopričesnicima

NAJAVA BISKUPSKOG REĐENJA ZRENJANINSKOG BISKUPA

„U Gospodnjoj hodimo svjetlosti.“ Iz 2,5

PASTIRSKA BOŽIĆNA PORUKA BISKUPA ĐURE GAŠPAROVIĆA

19. prosinac 2020.

Braćo i sestre u vjeri Kristovoj!

Blagdan Božića započeo je svetim vremenom došašća. To je vrijeme priprave na radosno Isusovo rođenje, vrijeme priprave na susret s Bogom koji dolazi biti Bog s nama – Emanuel. Kroz vrijeme došašća dublje smo proživljavali Isusov poziv „bdijte i molite“! U tom svjetlu i ovoga Božića, usprkos svim novim nedaćama, Božja blizina i istina utjelovljenja unosi novu radost u naše domove i obnavlja našu spremnost da se iz dana u dan suobličujemo slici Sina Božjega, pripravljajući se tako za onaj konačni susret s Gospodinom koji će trajati zauvijek, u radosti koja nema kraja.

U to radosno vrijeme Božića, susretanja najbližih i međusobnog darivanja koje želi biti odraz Božjega dara ljudima darovanog u novorođenom Spasitelju svijeta, dočekali smo dolazak Isusa Krista u svijet i među nas, usprkos kušnji u kojoj iščitavamo poziv na susret s Novorođenim koji jest u srcu Božića.

Božić je objava otajstva koje je bilo od vijeka sakriveno: spasiteljski plan što ga je Bog pripravio i ostvario iz ljubavi prema nama. Objavljen nam je najdivniji vid toga plana: Sam Bog dolazi da nas spasi. Bog, iz ljubavi prema svojemu najdičnijem stvorenju, čovjeku, htio je s čovjekom ponovno uspostaviti zajedništvo narušeno čovjekovim padom. Povijest čovječanstva jest povijest spasenja u kojoj Bog poziva čovjeka na suživot sa svojim Stvoriteljem. Zato «više puta i na više načina Bog nekoć govoraše ocima po prorocima» (Heb 1,1). A vrhunac je Božjeg govora čovjeku događaj u kojem On sam ulazi u ljudsku povijest. Zato «Riječ tijelom postade i nastani se među nama i vidjesmo slavu njegovu – slavu koju ima kao Jedinorođenac od Oca – pun milosti i istine» (Iv 1,14). Od toga povijesnog događaja sve je postalo drugačije – čovjek je pozvan na suradnju da stvara «novi svijet» - svijet koji će u svoje središte staviti Boga i u svim svojim pothvatima oslanjati se na Stvoritelja, Spasitelja i Otkupitelja.

Mi vjernici u svakoj prilici i neprilici, a ponajviše u ovoj epidemiološkoj situaciji korona virusa, pozvani smo odgovoriti vjerom u Onoga koji sve može promijeniti, u Gospodina koji sve želi okrenuti na dobro, u Spasitelja koji je došao biti Bog s nama. Danas, sada i u svakom času obnavljajmo u sebi otvorenost za susret s Bogom. On koji je sebe dao za naše spasenje i pokazao koliko smo mu dragocjeni, od rođenja u špilji do predanja na drvu križa, i sada je naš Suputnik, utjeha i nada. Pozvani smo rasti u vjeri da je Bog pohodio narod svoj i da nas nikakve nevolje ne mogu od Božje ljubavi odijeliti.

Božić je donio svima nama Isusa Krista. Donio ga je priprostim pastirima, trima kraljevima, velikanima svijeta, učiteljima mudrosti, vođama i vladarima naroda kojima donosi nestvorenu mudrost, vječne poglede i pravu veličinu duha.

Novorođeni donosi pomoć i lijek onima koji trpe nevolju, koji su bolesni, koji doživljavaju nesreću i bijedu, pogođenima korona virusom.  U trpljenju je s njima, on ih tješi. Isus donosi snagu liječnicima i bolesničkom osoblju, onima koji se sada brinu o bolesnima. Našim obiteljima donosi ljubav, vjernost, slogu, blagoslov u djeci, zajedništvo u molitvi i nedjeljnom slavljenju mise, koliko je moguće u sadašnjoj situaciji. Da djetinjstvo posveti sam je veliki Bog postao djetetom. Isus hoće da djeca k njemu pristupaju kao svom najboljem prijatelju. I onima je došao koji su još daleko, onima što sjede u tami, poganima i nevjernicima. I za njih se rodio mali Božić. I njih želi privući k sebi. Nastanio se među nama u naše biskupije, u župne zajednice. Želi zajedništvo s njima. Želi napredak i rast naših župa. Traži našu suradnju svećeničku i vjerničku i to svakodnevnu.

Pozivam sve vjernike da pretvorimo ovu pandemijsku krizu u prigodu da, unatoč ovoj kušnji, u nadi budemo radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani (usp. Rim 12,12). Neka molitva i djela ljubavi ostanu obilježje ovog Božića, a naša molitva za zdravlje i blagoslov našega naroda u ovom izazovnom vremenu neka bude usrdna!

Svima Vama, draga braćo i sestre, draga braćo svećenici, redovnici i sestre redovnice, dragi vjeroučitelji i dragi župni suradnici, te svim ljudima dobre volje, želim sretan Božić i blagoslovljenu novu godinu.