MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SIMPOZIJ U PETROVARADINU

Simpozij će se održati u petak i subotu, 24. i 25. svibnja

BUDIMO SVJETLO JEDNI DRUGIMA

Srijemski biskup u miru mons. Đuro Gašparović dao je intervju za tjendik "Hrvatska riječ". Intervju prenosimo u cijelosti.

SUSRET MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

Domaćin ovogodišnjeg  susreta bila župa sv. Ane, majke BDM u Maradiku

PRVA PRIČEST U BEŠKI I MARADIKU

Župe sv. Terezije od Djeteta Isusa i sv. Ane, majke BDM slavile su 21. i 28. travnja sa svojim brojnim prvopričesnicima

NAJAVA BISKUPSKOG REĐENJA ZRENJANINSKOG BISKUPA

„U Gospodnjoj hodimo svjetlosti.“ Iz 2,5

PALJENJE PRVE ADVENTSKE SVIJEĆE I PROSLAVA BRAČNIH JUBILEJA

28. studeni 2022.

U nedjelju 27. studenoga 2022. godine u župama Svetog Josipa, zaručnika BDM, Čerević; župi sv. Barbare, Beočin i župi Našašća Svetog Križa, Srijemska Kamenica upaljena je prva adventska svijeća, svijeća nade.

ČEREVIĆ/BEOČIN/SR.KAMENICA (TU) - Svijeću u Čereviću upalio je Zvonko Oravec, odbornik Ekonomskog vijeća, u Beočinu Ivan Verner, odbornik Ekonomskog vijeća i u Srijemskoj Kamenici Anastasia Černiček, ovogodišnja prvopričesnica.

Ovim činom započeli smo svoj adventski hod prema Božiću. Hod koji od nas zahtjeva sabranost, molitvu i ustrajnost. Ne smijemo si dozvoliti da nas blještavila ovoga svijeta navedu da prije reda proslavimo Božić bez Isusa. Došašće nije samo priprema za proslavu Božića, već i za drugi Kristov dolazak. Zato nam prve nedjelje došašća Evanđelje ne govori o Isusovom rođenju, već slušamo najavu sudnjeg dana. Evanđelje kojega samo čuli, poziva nas na bdijenje kojemu se suprotstavlja bezbrižnost i računanje na to da će sutra uvijek doći. Kao što mnogim ljudima u Noino vrijeme sutra nije došlo, potop je uništio sve osim one malobrojne koji su bili spremni slušati Božji glas, koji su se odvojili od grešnog svijeta i ušli u korablju spasenja. Bog nas poziva da se odvojimo od svijeta i uđemo u Crkvu – lađu spasenja u kojoj nalazimo utočište. Nemojmo propusti tu priliku i ne doći svojem Spasitelju. Nemojmo se lažno zavaravati i živjeti u obrambenom mehanizmu gdje sami sebe tješimo jer se ne želimo suočiti s istinom. Budimo budni i nemojmo se zavaravati da je sve u redu, već poput stražara uvijek budimo spremni. Slika o prokopu kuće domaćina govori nam o ljudima koji misle da je njihov način života u redu – život bez Boga, molitve, odlazaka na misu, odricanja od poroka, opraštanja, djela milosrđa ili žrtvovanja. Sotoni je potreban samo jedan grijeh kojega se ne želimo odreći da bi tim putem prokopao tunel do našeg srca, gdje onda čeka priliku da zada smrtonosan udarac. Zato kršćanin nikada ne miruje: on bdije, moli, ispituje svoju savjest, stalno traži ima li još čega u njegovoj nutrini što nije predao Bogu, ima li neki dio života koji nije u skladu s Evanđeljem. Nemojmo duhovno zaspati, nemojmo odgađati molitvu, misu, ispovijed, biti silno uvjereni da će sutrašnji dan doći i da će biti vremena za bavljenje vjerom, nego već ovog trenutka promijenimo svoj način življenja i uskladimo ga s Kristovim zahtjevima, rekao je vlč. Luka. Na kraju je nadodao: „Braćo i sestre u Kristu, znamo se žaliti za mnoge nevolje u životu, a tolikih se grijeha još nismo odrekli! Došašće je pravo vrijeme u kojem nas Crkva poziva na budnost, ozbiljnost, da posložimo prioritete u životu i da hodimo u Gospodnjoj svjetlosti. I ova svijeća koju smo upalili, svijeću nade, daje nam nadu da ćemo po autentičnom životu susresti Krista u slavi.“

Uz poruke za Prvu adventsku nedjelju, za župu Srijemska Kamenica ova nedjelja je bila posebna zbog proslave tri bračna jubileja. Tako su Ivan i Rajka Profuntarović proslavili 35 godina braka, Olgica i Tibor Koso 25 godina braka i Zoran i Kristina Hajdu 20 godina braka. Župnik im je iskreno čestitao i pozvao, da kao i do sada, budu u službi Bogu i crkvi. Nakon obnove zavjeta, župnik im je uručio biskupovu čestitku i priznanje, kao i prikladan dar. Nakon svetih misa, župljani triju župa svoje druženje su nastavili u prostorima župnih kuća. Euharistijska slavlja svojim pjevanjem uzveličali su pjevači pojedinih župa uz orguljašku pratnju orguljaša Ivana Bera.