EKUMENSKI SUSRETI ZBOROVA CRKVENOG PJEVANJA U ZEMUNU

15. prosinac 2011.

Zemun_koncert_27.11.2011._foto3

ZEMUN, 27. studenoga 2011. - Župnik župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu, preč. Jozo Duspara, dekan i začasni kanonik, organizira ekumenske susrete i nastupe zborova crkvenog pjevanja u župnoj crkvi. U okviru prvog susreta nastupio je akademski zbor Collegium musicum.

ZEMUN, 27. studenoga 2011. - U okviru prvog ekumenskog susreta i nastupa zborova crkvenog pjevanja, koje organizira preč. Jozo Duspara, župnik, dekan i začasni kanonik, 27. studenoga u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Zemunu nastupio je akademski zbor Collegium musicum

Zemun_koncert_27.11.2011._foto1

Zbor je osnovan, na inicijativu prof. Vojislava Ilića, 1971. godine, a čine ga studentkinje Fakulteta muzičke umjetnosti u Beogradu. Od samog osnivanja pa sve do danas dirigent i umjetnički direktor ovoga zbora je prof. Darinka Matić Marović, dobro poznato i zvučno ime. Iza nje i velikog broja mladih talentiranih ljudi koji su sačinjavali i sačinjavaju ovaj zbor je tri hiljade koncerata u zemlji i inozemstvu.  Collegium musicum je nastupima u skoro svim evropskim zemljama počeo uspješno prezentirati svoj rad i u Meksiku, Argentini, Ekvadoru, Rusiji, Indiji, Pakistanu, Avganistanu, Iranu, Mongoliji, Kini, Tajvanu, Južnoj Koreji, Kubi i drugim krajevima svijeta. Na renomiranim svjetskim festivalima kao što su Praško proljeće, Žorž Ensku, Berlinske festivalske nedjelje, Flandrijski festival u Gentu i drugi ovaj ansambl je pod dirigenskom palicom profesorice Matić Marović realizirao izuzetno uspješne nastupe, a na svim međunarodnim takmičenjima osvajao uglavnom prve i posebne nagrade.

Zemun_koncert_27.11.2011._foto2

Program koji je Collegium musicum pripremio za drugu po redu večer prvog ekumenskog susreta zborova crkvenog pjevanja obilovao je liturgijskim djelima kao što su Canticum canticorum (Pjesma nad pesmama, na biblijski tekst), Tebe pojem (bugarski napjev XVI. stoljeće), Polijelej (Hvalite imja Gospodnje, ruski napjev), Carska jektenija (ruski napjev), Sanctus (iz Messe à troix), Miserere (za solo violončelo i ženski zbor), Pater imon (molitva Gospodnja), Panis angelicus, Aliluja, Liturgija Sv. Jovana Zlatoustog. Autori ovih djela su Radomir Petrović, André Caplet, Sergei Yekimov, Aleksandar Vujić, Pavle Česnokov, Stevan St. Mokranjac, César Franck, dok su autori nekih djela nepoznati. Iza svakoga izvedenog djela u prijepunoj crkvi nastala bi, moglo bi se reći, pauza ispunjena pljeskom koji su slušatelji nerado prekidali.  Najveće oduševljenje izazvalo je svima poznato djelo Franza Schuberta Ave Maria koje je zaista perfektno izveo solista Vladimir Andrić, bariton uz pratnju Višnje Dimitrijević na klaviru. I ostali solisti, Svetlana Bojčević Cicović (sopran), Darko Manić (bas), Srđan Sretenović (violončelo), kao i svi članovi zbora učinili su da program bude savršen sklad beskrajne energije, potpune posvećenosti profesionalnom pristupu izvođenju djela i izuzetnog muzičkog ugođaja. Od snažnog i impresivnog fortissima do „nebeskog“ pianissima, od apsolutne preciznosti  glasova mladih telentiranih članova ansambla i razvijenog smisla za stil i kulturu ekspresije do sugestivne snage prenošenja vizije kompozitorovih ideja na slušatelje.  Sve su to karakteristike koje krase  Collegium musicum, a zbog kojih Darinku Matić Marović neki kritičari nazivaju dirigentom-lavicom i kraljicom iz Beograda.  Župljani zemunske župe Uznesenja Blažene Djevice Marije kao i svi ostali koji su 27. studenoga prisustvovali koncertu zbora Collegium musicum imali su tu privilegiju da osjete svu ljepotu i bogatstvo pripremljenog programa.

Zemun_koncert_27.11.2011._foto3

Na samom kraju večeri preč. Duspara je pozdravio prof. Matić Marović i sve članove ansambla ističući tom prigodom da muzika briše sve granice. Poziv da se ovakav značajan kulturni događaj ponovi u prostorijama ove zemunske crkve upućen umjetnicima od strane domaćeg župnika popraćen je burnim aplauzom i oduševljenjem.

Svi  oni koji su odslušali program koncerta te večeri sigurno su svojim kućama otišli obogaćeni za jedno veliko iskustvo kada je u pitanju kultura i nestrpljivo čekaju da se nešto slično ponovi.

Danijela Lukinović