MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SIMPOZIJ U PETROVARADINU

Simpozij će se održati u petak i subotu, 24. i 25. svibnja

BUDIMO SVJETLO JEDNI DRUGIMA

Srijemski biskup u miru mons. Đuro Gašparović dao je intervju za tjendik "Hrvatska riječ". Intervju prenosimo u cijelosti.

SUSRET MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

Domaćin ovogodišnjeg  susreta bila župa sv. Ane, majke BDM u Maradiku

PRVA PRIČEST U BEŠKI I MARADIKU

Župe sv. Terezije od Djeteta Isusa i sv. Ane, majke BDM slavile su 21. i 28. travnja sa svojim brojnim prvopričesnicima

NAJAVA BISKUPSKOG REĐENJA ZRENJANINSKOG BISKUPA

„U Gospodnjoj hodimo svjetlosti.“ Iz 2,5

BLAGOSLOV POLJA, USJEVA I VINOGRADA

08. svibanj 2024.

Na petu vazmenu nedjelju, nakon blagdana sv. Marka, 28. travnja, u župama Čerević, Beočin, i Srijemska Kamenica obilježen je blagoslov polja, usjeva i vinograda.

ČEREVIĆ/BEOČIN/SR. KAMENICA (TU) - Misna slavlja slavio je župnik vlč. Luka Ivković koji je tumačeći nedjeljna čitanja napomenuo: Braćo i sestre u Kristu! Slaveći petu vazmenu nedjelju i obilježavajući blagoslov polja, usjeva i vinograda pred nas se stavlja evanđeoski odlomak o trsu i lozi. Ta slika nam nije nepoznata i dobro znamo da vinograd zahtjeva da mu se kaže dobro jutro i laku noć. Vinograd traži slugu, a ne gospodara. Stoga u toj slici prepoznajemo vlastiti vjernički život i ono što Krist stavlja ispred nas. Svatko od nas je po krštenju postao dio Božjega vinograda, svatko od nas je ucijepljen na pravi trs, na Krista, i svatko od nas bi trebao crpsti životne sokove iz trsa. Stoga nije dovoljno biti uz Isusa, zvati se Njegovim, moliti se, ići u crkvu, primati sakramente, „obavljati stvari“, već trebamo donositi konkretne plodove. Naša vjera ne smije postati mlaka, skočna, kolotečina, već živa i djelotvorna. Ne smijemo ljubiti riječju i jezikom, već dijelom i istinom. Jer, dobro smo čuli, ona loza koja ne donosi ploda bit će odsječena i bačena. Stoga, nemojmo živjeti na staroj slavi, kada smo nešto za crkvu učinili, mehanički obavljati svoju dužnost, već budimo oni koji će i dalje crpsti životne sokove s pravoga trsa i na taj način donijeti stalno mnogo plodova. Nemojmo dopustiti da se polako ulijenimo, da nas vremenite brige počnu moriti, da molitva i kršćansko življenje malo po malo ostanu sa strane, smatrati se dobrim slugama i tako postepeno ne donositi ploda. Već budimo oni koji će se iznova oduševiti Isusom, za njim ići, milost i blagoslov s neba prositi. Stoga vjernički život nije samo periodičan već stalan i težak, ali se ne moramo bojati, gospodar vinograda, Otac Nebeski, nas stalno čisti da bi više roda donijeli, to čišćenje prepoznajemo upravu pristupajući sakramentima euharistije i ispovijedi, sakramenti koji uklanjaju nečistoće i omogućuju nam da bolji i veći plod donesemo. Ostvarujemo zajedništvu u ljubavi i povjerenju, pomažemo jedni drugima, uspijemo nadvladati teške životne situacije, klonimo se grijeha i jednostavno živimo u radosti.

Na kraju je kazao: Sakramenti su vidljivi znakovi nevidljive Božje milosti. Prihvaćajući tu milost, ljubeći djelom i istinom, donijet ćemo ploda. I ovaj blagoslov što ga od Boga ištemo za polja, usjeve i vinograde, znak je čovjekove ovisnosti o Božjoj dobroti, stoga je nikada nemojmo odbiti. Misna slavlja svojim pjevanjem uveličali su domaći pjevači župa uz orguljašku pratnju, stolara orguljaša Ivana Bera.

Tekst: Luka Ivković

Fotografije: Josip Pavlović, Boris Hostnik, Ana Hajdu