VELIKI ČETVRTAK U SRIJEMSKOJ MITROVICI

28. ožujak 2024.

U katedrali sv. Dimitrija, đakona i mučenika na Veliki četvrtak u prijepodnevnim satima slavljena je misa posvete ulja, a u navečer misa Večere Gospodnje

Misa posvete ulja

SR. MITROVICA (TU) - U srijemskomitrovačkoj katedrali na slavlju  u 10 sati okupili su se svećenici Srijemske biskupije u zajedništvu s biskupom Fabijanom Svalinom i biskupom u miru mons. Đurom Gašparovićem. Biskup Svalina je u uvodu zahvalio svećenicima za njihovo predano služenje te napomenuo da se posebno spominju preminulog svećenika preč. Marka Loša, te mole Krista da ga nagradi životom vječnim za njegovo predano služenje. Istaknuo je i posebnosti ovoga slavlja u odnosu na sva druga euharistijska slavlja tijekom godine, a to su obnova svećeničkih obećanja i posveta ulja.

Mons. Svalina je u homiliji naglasio povezanost biskupa i njegovih svećenika, te kazao kako iz tog zajedništva Duh mora zračiti na čitavo Kristovo Tijelo koje ujedinjuje mjesnu Crkvu. Podsjetio je svećenike na obećanja koja su dali na dan svoga ređenja. Posebno se zadržao kod obećanja koje se ne daje, ali se podrazumijeva, a to je siromaštvo. Kazao je da ono zparavo znači nenavezanost na stvari. Onaj tko živi siromaštvo je onaj koji je zadovoljan s onim što posjeduje ili što dobije. On se ne žali i zahvalan je na darovima, nikom ne zavidi i svima zahvaljuje. Također je istaknuo siromaštvo kao temeljni preduvjet da neko bude Isusov učenik, te rekao kako je ono temelj za ispunjenje svih ostalih obećanja.

Biskup je na kraju homilije ohrabrio svećenike na njihovom svećeničkom putu te kazao: „Čini se da je biti svećenik skup obveza i odricanja. No, vama je dobro znano koliko radosti i zadovoljstva donosi biti svećenik. Dobro znate da je svaki gubitak dobitak i da je neprocjenjivo biti oruđe Božjeg praštanja. Reći grešniku koji se kaje: 'Ja te odrješujem od grijeha tvojih: U ime oca i Sina i Duha Svetoga', i vidjeti kako ta osoba puna radosti ustaje sa suzama u očima, to se ne može ničim zamijeniti. Mi u Srijemu imamo zajednice koje imamo. Situacije i prilike su nam onakve kakve jesu. Ovih dana bili ste posebno na raspolaganju svojim vjernicima kroz sakrament pomirenja, na poseban način blizi našim starijima i bolesnim članovima. Blizi ljudima sa margina našeg društva siromasima – potrebitima. Hvala vam za to svjedočanstvo ljubavi i blizine. Ovih dana našao sam rečenicu pape Franje koja je veoma snažna: 'Ako ga oponašamo (Isusa), nećemo se usredotočiti na osudu grijeha, već ćemo s ljubavlju krenuti u potragu za grješnicima. Nećemo brojiti prisutne, nego ćemo ići u potragu za odsutnima.'

Da, to je život svećenika: on je slobodan čovjek koji ostavlja sve i odlazi u potragu za onim izgubljenim, ne da bi ga osudio, već da bi ga spasio, često doživljavajući kako je  'blaženije davati nego primati' (Dj 20,35).

Nakon homilije uslijedila je obnova svećeničkih obećanja, a pred kraj euharistijske molitve biskup je blagoslovio ulje za pomazivanje bolesnika. Po završetku popričesne molitve, u zajedništvu sa svećenicima, pripravio je i posvetio krizmu: sveto ulje pomiješano s balzamom i miomirisima.

Na koncu svete mise generalni vikar Srijemske biskupije mons. Josip Ivešić zahvalio je vjernicima za molitve koje upućuju za svećenike, te svima onima koji su sudjelovali u organiziranju ovoga slavlja. Po završetku euharistije, biskupi i svećenici su se okupili u župnom domu katedralne župe na zajednički ručak.

Misa Večere Gospodnje

Misa Večere Gospodnje, spomen ustanovljenja euharistije i svetog reda, u srijemskomitrovačkoj katedrali svečano je proslavljena u 18 sati. Slavlje je predvodio srijemski biskup mons. Fabijan Svalina, a u koncelebraciji su bili kancelar Srijemske biskupije preč. Tomislav Lasić te katedralni župnik preč Ivan Rajković.

Biskup je u homiliji izdvojio tri poruke koje Isus daje ove svete večeri, a to su: predanje samoga sebe, potreba da to čovjek učini uz velike napore, sve do krvi te važnost poniznog služenja jednih drugima. „Isus nam pokazuje kako smisao života nije u tome da čovjek sebi sve podredi i živi za sebe. Pravi smisao života je u tome da živimo ljubeći Boga i bližnje, da sebe stavljamo u Božje ruke… Smisao života je u davanju, u darivanju iz ljubavi. Ne radi se ovdje samo o nagradi u vječnosti. Onaj tko iz ljubavi sebe daje i predaje, već ovdje na zemlji ima svoj mir, svoju radost i potpuno ispunjenje života.“ Biskup je u nastavku podsjetio na Kristovu žrtvu do prolijevanja krvi, te rekao kako vjera nije uvijek nešto lagano i lijepo, ponekad zahtjeva borbu do krvi kako bi čovjek ostao Božji. I život je ponekad pretežak, ali ne treba se bojati, jer je i Krist trpio. Svojim trpljenjem postajemo dionici Kristovih patnja. Tako će se preko nas očitovati pobjeda Kristova uskrsnuća.

Predsjedatelj slavlja je protumačio i Kristov primjer poniznog služenja. Kao što je on učenicima oprao noge, tako i oni trebaju služiti jedni drugima. „Bila je to zadnja pouka koju je Isus učenicima rekao prije svoje smrti. Zar ne da čovjek govori ono što smatra najvažnijim baš u onom trenutku kad zna da odlazi, da umire. Isus kao svoju oporuku govori svojim učenicima, govori nama: Ponizno služite jedni drugima!“, poručio je mons. Svalina.

Biskup je nakon homilije oprao noge dvanaestorici vjernika, kao što je Isus na Posljednjoj večeri oprao svojim učenicima.

Nakon misnog slavlja Presveti Oltarski Sakrament prenesen je u procesiji u svetohranište na pokrajnjem oltaru, a glavni oltar je ogoljen. Vjernici su ostali u klanjanju i molitvi koju je predvodio župnik. Time je započela sveta tišini iščekivanja Isusove muke i smrti.