SVETI MARKO U RUMI

Euharistijskim slavljem u župnoj crkvi te obredom blagoslova polja i pšenice u rumskom ataru, proslavljena je blagdan sv. Marka evanđeliste

ŽUPA RUMA NA „PROLEĆNOM TRGU“

Župa Uzvišenja svetog Križa učestvovala je na manifestaciji „Prolećni trg“ u četvrtak, 25 travnja

VAZMENO BDIJENJE U BEOČINU I SRIJEMSKOJ KAMENICI

06. travanj 2024.

Bdijenje je u župi Svete Barbare održano u 17.00 sati, a u župi Našašća svetoga Križa u 20.00 sati

BEOČIN/SR. KAMENICA (TU) - Svečano bdijenje predvodio je župnik vlč. Luka Ivković.

U prigodnoj homiliji župnik je rekao: „Draga braćo i sestre! Večeras smo se okupili bdjeti i doživjeti radost pobjede života nad smrću. Slušali smo službu čitanja, koja je poduža, a možemo je svesti na tri riječi: stvaranje, izbavljenje i posvećenje. Bog je stvorio čovjeka na svoju sliku i priliku, taj isti čovjek je okrenuo svoje lice od Boga i time sagriješio. Bog ne ostavlja čovjeka sama, već ga izbavlja iz ropstva grijeha i ponovno mu vraća život te ga na kraju posvećuje da bude onaj koji će svojim životom Boga proslavljati i živjeti u ljubavi. Tako je bilo s prvim čovjekom, Izraelskim narodom. Isto tako Krist čini, svojom smrću i uskrsnućem stvara novoga čovjeka koji je na početku pao, omogućuje mu vječan život, izbavlja ga iz grijeha i smrti i posvećuje ga po vodi i Duhu Svetom da bude predraga svojina svojemu Bogu. Kao što je na početku, kada je Bog stvarao svijet sve bilo dobro, ali je čovjek pao, Isusovom žrtvom dobro se opet ostvaruje.  Đavao biva pobijeđen i čovjek spašen.“ napomenuo je vlč. Ivković.

Na kraju je dodao: „Žene koje su došle na grob pomazati Isusa bile su prestrašene jer su grob našle prazan. No, mladić kojega su susrele, a nisu ga prepoznale, rekao im je da se ne boje. Isus isto nama veli da se i mi u vlastitu životu ne bojimo, iako ne razumijemo sve oko sebe, dovoljno je vjerovati i u vjeri živjeti, a Bog će nas voditi. Stoga, draga braćo i sestre, ne bojmo se, jer Krist naš živi, a po njemu i mi koji u njega vjerujemo.

Vazmeno bdijenje za župnu zajednicu u Srijemskoj Kamenici bilo je posebno svečano zbog blagoslova novog kaleža, kojeg je župnoj zajednici darovao njihov župnik kao znak zahvalnosti i dobre suradnje. Osim toga, svečanost je bila još veća jer je na obnovljenim orguljama odsviran kratak koncert. Evgenija Kojić, vjeroučiteljica iz Beočina, odsvirala je nekoliko skladbi klasične glazbe i na taj način još više uveličala svečanost proslave života nad smrću, Kristovo uskrsnuće. Po završetku Vazmenoga bdijenja, župnik je blagoslovio hranu u Srijemskoj Kamenici, a domaći orguljaš Ivan Ber je u znak zahvalnosti i sudjelovanja, uručio cvijeće Evgeniji Kojić. Nakon svečanog blagoslova, Vazmeno bdijenje je nastavljeno čestitanjem u župnom dvoru. Svečano slavlje svojim pjevanjem animirali su pjevači župa predvođeni orguljaškom pratnjom stolara orguljaša Ivana Bera.

Tekst: Luka Ivković

Fotografije: Duško Jeremić