SVETI MARKO U RUMI

Euharistijskim slavljem u župnoj crkvi te obredom blagoslova polja i pšenice u rumskom ataru, proslavljena je blagdan sv. Marka evanđeliste

ŽUPA RUMA NA „PROLEĆNOM TRGU“

Župa Uzvišenja svetog Križa učestvovala je na manifestaciji „Prolećni trg“ u četvrtak, 25 travnja

USKRS U SRIJEMSKOJ MITROVICI

31. ožujak 2024.

Svečano uskrsno euharistijsko slavlje u katedrali sv. Dimitrija, đakona i mučenika predvodio je srijemski biskup mons. Fabijan Svalina

SR. MITROVICA (TU) - U koncelebraciji na uskrsnoj svetoj misi bili su kancelar Srijemske biskupije preč. Tomislav Lasić te katedralni župnik preč. Ivan Rajković.

Srijemski biskup je u uskrsnoj homiliji govorio o vjeri te kazao kako je srce vjere da će se žalost pretvoriti u radost, smrt u uskrsnuće, jer vjerovati u Boga znači vjerovati u sreću i radost, to je odlika kršćanina. Pitao je okupljene da li bi željeli uskrsnuti, vjeruju li da mogu uskrsnuti s Isusom, ne samo na kocu života, već sada, pa dodao: „Našoj zajednici je potrebno višestruko uskrsnuće. Mi vjerujemo ne u obnovu života nego u vječni život, a to znači da ga mi već sada živimo. Pitajmo se da li smo barem 'malo' uskrsnuće? A to znači da smo djelomično umrli našim manama, potištenostima, našim grijesima. Isus uskrisuje u ljubavi. Uskrs je potvrda čudesnosti i svemoći ljubavi. Pa i danas vjera ne treba biti svjedok prošlosti, iz nje treba se i danas događati uskrsnuće.  Danas mi trebamo svjedočiti pravednost i ljubav Isusovu. Tako se Isusovo uskrsnuće svjedoči 'našim uskrsnućem'.

Mons. Svalina je također rekao da se do uskrsnuća dolazi kroz ljubav i patnju, te da samo ljubav pobjeđuje zlo i sputanost. Naglasio je da kršćanska vjera nije vjera prošlosti, nego sadašnjosti i budućnosti: „Kroz nju i u njoj čovjek odrasta u vječnog čovjeka. Vjera mu daje jakost da može izdržati i profilirati se kroz razne kušnje i križeve. Čovjeka njegova narav usmjerava na pobožanstvenjenje. Pn nosi u sebi transcendenciju i imanenciju – Nebo i Zemlju,“ zaključio je predsjedatelj slavlja.

Biskup je prije završnog blagoslova zahvalio svima koji su sudjelovali na bilo koji način u organiziranju obreda od Velikog četvrtka pa sve do ovog svečanog uskrsnog slavlja, te pohvalio aktivnost srijemskomitrovačke zajednice, izrazivši nadu da će se i oni koji se nisu dosada uključivali, uključiti ubuduće. Slavlje je animirao katedralni zbor „Sveta Cecilija“ pod ravnanjem s. Cecilije Tomkić.