BISKUP FABIJAN U RIMU I VATIKANU

Srijemski biskup koadjutor Fabijan Svalina sudjelovao je na seminaru za biskupe u Rimu, te se susreo sa Svetim Ocem na audijenciji u Vatikanu.

LIJEPI BROJ DJECE ZAZVAO DUHA SVETOGA NA POČETKU ŠKOLSKE GODINE U HRTKOVCIMA, NIKINCIMA I PLATIĆEVU

Župe u Hrtkovcima i Nikincima, s filijalom Platičevo, proteklih su nedjelja radosno obilježili početak nove školske, vjeronaučne i katehetske godine blagoslovom školaraca i torbi, te zazivom Duha Svetoga, uz aktivno sudjelovanje brojnih učenika

U NOVIM BANOVCIMA PROSLAVLJEN OBITELJSKI DAN

NOVI BANOVCI (TU) - Na blagdan rođenja Blažene Djevice Marije - Malu Gospu, župna zajednica u Novim Banovcima u Srijemskoj biskupiji je proslavila svoj crkveni god, ali je već tradicionalno prva nedjelja nakon tog blagdana također od posebnog značaja - posvećena je molitvi i zajedništvu obitelji pod nazivom “OBITELJSKI DAN”. Tako je bilo i ove godine, u nedjelju 11. rujna. Župna zajednica se okuplja na dan Gospodnji moliti za svoje obitelji, za vjeru i blagoslov, pomoć u nemoćima i za ozdravljenje bolesnih, i želi povjeriti Gospinom zagovoru sve obitelji tog mjesta. Svetu misu je predvodio domaći župnik i organizator susreta, vlč. Dušan Milekić, te u homliji istaknuo:

UZ SPOMENDAN ŽALOSNE GOSPE – TRAGIČNO STANJE NJEZINE KAPELE S KALVARIJOM U PETROVARADINU

PORUKA SRIJEMSKIH BISKUPA UZ POPIS STANOVNIŠTVA U REPUBLICI SRBIJI 2022.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - Povodom predstojećeg Popisa stanovništva u Republici Srbiji 2022. godine, srijemski biskupi mons. Đuro Gašparović i mons. Fabijan Svalina, srijemski biskup koadjutor, uputili su svim vjernicima i stanovnicima u Srijemskoj biskupiji prigodnu okružnicu s pastirskom porukom i poticajima:

U NOVIM BANOVCIMA PROSLAVLJEN OBITELJSKI DAN

16. rujan 2022.

“Obitelj je napadnuta. Sve više se narušava njezina važnost i svetost koju ima kao dar Božji čovjeku. Da se po njoj odgaja i oblikuje na sliku Njegovu. Narušeni su joj istinski temelji a prave lažni idoli kojima se obitelj okreće a potom bez Boga propada. Pojedinac ili cjelokupna obitelj postaju kao izgubljeni sin. Tražimo svoje i da smo daleko od Oca. A potom ne znamo kuda kad dođu nevolje. Stoga postanimo svijesni propusta, nevolja, rana koje imamo i vratimo se Ocu. Njegova strpljivost naše je spasenje. Kako je neprocijenjivo imati Oca koji iščekuje naš povratak. Njemu povjerimo svoje obitelji, naše poslanje koje imamo u njoj. Predajmo se zagovoru Nebeske Majke da kao obitelji imamo Istinskog Boga kao Oca a ne lažne idole i bezvrijedne ciljeve. Ne dozvolimo da budemo slomljeni već se prepustimo zagrljaju koji Otac nudi. Tada pobjeđujemo i ostajemo Sinovi svoga Oca.”

Po završetku mise obitelji su se zajednički posvetile zagovoru Nebeske Majke, da i po Njenom zagovoru mogu sigurnije hoditi putem vjere.

Zajedništo se nastavilo prigodnim ručkom, druženjem, razgovorom i raznim sportskim aktivnostima u kojima su mnogi rado sudjelovali.

Ovogodišnji  susret okupio je nekolicinu obitelji i okolnih župa, Inđije, Petrovaradina, Zemuna, Surčina, s nadom da će se ova lijepa tradicija Obiteljskog dana proširiti kao susret i na dekanatskoj razini.