U BEOČINU UTEMELJEN MJESNI OGRANAK DEMOKRATSKOG SAVEZA HRVATA U VOJVODINI

30. svibanj 2023.

Uz nazočnost tridesetak članova Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, u Beočinu je 25. svibnja osnovan mjesni odbor ove stranke, koja okuplja hrvatski narod na ovim prostorima i djeluje već 33 godine

BEOČIN (TU) - Članovi ovog mjesnog odbora su iz Beočina i Čerevića, a ambicije su im da, kako je rečeno, djeluju i u širem području srijemskog Podunavlja i fruškogorskog podgorja, gdje živi nešto više od tisuću Hrvata.

Za predsjednika Mjesnog odbora izabran je Darko Baštovanović, master politolog iz Beočina, za zamjenika predsjednika Ivan Ber, obrtnik iz Čerevića, a za članove Jelena Pavlović, Ivan Verner i Ivan Jakopović.

"Prvi puta Beočin dobija jednu opciju sa hrvatskim preznakom, ali u svojem djelovanju trebamo bti otvoreni za sve katolike ovdje. Želimo biti župama u Beočinu, Čereviću i Srijemskoj Kamenici, povezujući se dodatno sa našim predstavnicima u Hrvatskom nacionalnom vijeću, sa vlastima u Republici Hrvatskoj, ali i sa dvije susjedne hrvatske županije: Vukovarsko-srijemskom i Osječko-baranjskom. Za sve to su uvjeti više nego pozitivni, sada kada imamo ministra u Vladi Srbije Tomislava Žigmanova, kao i predstavnike u pokrajinskoj vlasti i na razini susjednog Grada Novog Sada. Nismo sami, a tražit ćemo i načina kako osigurati političku participaciju u općini Beočin", kazao je u nastupnom govoru Baštovanović. On je istaknuo i kako je u Beočinu i okolici prikupljen veliki broj potpisa za elektore za prošlogodišnje izbore za HNV, te je takva potpora listi „Hrvati i dalje zajedno“ koju je podržao DSHV, bio jedan od motiva za današnji događaj.

Osnivačkom skupu su nazočili i obratili se dopredsjednica stranke Ankica Jukić Mandić te predsjednik Mladeži i savjetnik ministra Žigmanova za zaštitu nacionalnih manjina Marin Piuković. Gost je bio i predsjednik susjednog mjesnog odbora u Novom Sadu Goran Krnčević te savjetnik ministra Žigmanova za oblast održivog razvoja Marko Tucakov. Skupštinu je vodio Ninoslav Radak, djelatnik naše središnjice, i tajnica stranke Lozinka Jaramazović.

Mjesni odbor Beočin-Čerević utemeljen je u župnoj kući beočinske Župe svete Barbare, djevice i mučenice. „Crkva je i do sada bila jedino utočište našeg naroda i ovdje. Zahvaljujemo, stoga, mjesnom župniku vlč. Luki Ivkoviću na gostoprimstvu i na poticajnim molitvama za narodno i obiteljsko jedinstvo, te svjedočenje jedinstva u vjeri koje su izrečene tijekom svete mise i euharistijskog klanjanja koji su slavljeni prije osnivačke skupštine“, navodi se u priopćenju DSHV-a.