SVETI VINKO U RUMI

24. siječanj 2024.

Njegovanje vinarske tradicije

RUMA (TU) - Na blagdan sv. Vinka, đakona i mučenika zaštitnika vinograda i vinogradara, koji se obilježava 22. siječnja, već dvadeset i jednu godinu članovi HKPD „Matija Gubec“ i sekcije Sveti Vinko okupljaju se u prostorijama Društva i odlaze u vinograd koji svećenik posvećuje, skupa moleći Gospodina za dobru godinu i obilat rod.

Ujutro 22. siječnja članovi Društva i sekcije Sveti Vinko okupili su se i ove godine kako bi skupa sa svojim župnikom, preč. Josipom Ivešićem, otišli u vinograd u rumskom potezu Barunovac, koji već dva desetljeća posjećuju i blagoslivljaju na ovaj dan. Vinograd je u vlasništvu pokojnog člana HKPD „Matija Gubec“, Đure Kuna, a sada ga obrađuje Miroslav Galar, također član Društva. Po vedrom i hladnom zimskom danu povorka je uz pjesmu hodala rumskim atarima do vinograda. Najprije su se svi nazočni, predvođeni svojim župnikom, okupili na molitvu, „na blagoslov na cjelokupni rad, na sve ono što činimo u svakodnevnom životu,“ kako je rekao preč. Ivešić, „a osobito o današnjem danu moliti blagoslov za dobar urod u našim vinogradima, a onda svakako i na našim poljima, u našim voćnjacima, i svemu onome što činimo i što hrani i prehranjuje naš život. Čuli smo – Gospodin nam progovara kako je On onaj koji je vinogradar i da smo pozvani ostati na trsu Kristu Gospodinu kako bismo mogli donositi pravi i istinski rod. O tome nam sigurno svjedoči i sv. Vinko, đakon i mučenik, kojega danas slavimo. O njegovome spomendanu, prema našoj dugogodišnjoj tradiciji, molimo blagoslov za ovaj vinograd.“ Izmolivši blagoslov, simboličnom rezidbom i zalijevanjem trsa vinom, vinograd je posvećen i time je i ove godine zaokružen običaj obilježavanja Svetog Vinka, koji je uvršten u dio nematerijalne kulturne baštine Hrvata u Srbiji.

U izjavi za medije, mons. Ivešić je naglasio „da su ljudi povezani s prirodom, a da su i sveci zagovornici događanja u prirodi, kao što je sv. Vinko zaštitnik vinograda i vinogradara. Svakako je poruka da želimo uz onaj trud koji mi ulažemo kao pojedinci, kao zajednica, u obrađivanje i kultiviranje prirode, vinograda, voćnjaka, njiva, polja, da želimo računati na Božji blagoslov, u konačnici mnogo toga ovisi upravo o dragom Bogu, koji nam daje vrijeme, sunce, kišu, kako bi usjevi, konkretno i ova loza - donijeli plod. Sveti Vinko je svakako među vinogradarima jedan od omiljenijih svetaca u Srijemu, budući da je Srijem bogat vinogradima, osobito na obroncima Fruške gore, i vjerujem da sv. Vinko jest dobrodošao kao zaštitnik i zagovornik u radu. U današnjem svijetu, koji je postao više virtualan, posebno kad su u pitanju mladi, gubi se kontakt sa prirodom, a za duhovno, tjelesno i mentalno zdravlje čovjeka itekako je bitan doticaj sa prirodom i događajima u njoj, i zato je i današnja manifestacija jedna lijepa prilika da se pokaže ta povezanost s prirodom.“

Marko Mijić i Miroslav Galar, iz HKPD „Matija Gubec“, u svojim izjavama podsjetili su na povijest vinogradarstva u ovom kraju, na nekadašnje bogatstvo rumskih vinograda, ali i na činjenicu da je ovaj vinograd, koga smo danas posjetili, jedini preostao na ovim prostorima. Nadu svakako daje nastavak lijepog običaja slavljenja sv. Vinka. Zajedničko druženje nastavljeno je doručkom u vinogradu i ručkom u prostorijama Društva. Plodovi rada – hrana, kobasice, slanina, kulen, najprije okačeni na žice u vinogradu, kao simbol obilatog roda, u zajedništvu su, na koncu, uz pjesmu i razgovor, podijelili okupljeni, osnaženi nadom da će se tradicija i slavljenje sv. Vinka nastaviti usprkos teškoćama i iskušenjima koje vrijeme donosi.

Milena Mikolaci