MARADIK, 22. siječnja 2012. – Na treću nedjelju kroz godinu, uz blagdan svetog Vinka, članovi župnog vijeća zajedno sa župnim upraviteljem župe Sveta Ana u Maradiku preč. Božidarom Lusavec, organizirali su i upriličili tradicionalnu svečanost molitve i blagoslova vinograda s običajima toga kraja za ovu prigodu. To je bilo obilježavanje desete obljetnice obnove starog običaja svečanosti.
MARADIK, 22. siječnja 2012. – Na treću nedjelju kroz godinu, uz blagdan svetog Vinka, članovi župnog vijeća zajedno sa župnim upraviteljem župe Sveta Ana u Maradiku preč. Božidarom Lusavec, organizirali su i upriličili tradicionalnu svečanost molitve i blagoslova vinograda s običajima toga kraja za ovu prigodu.
![]()
To je bilo obilježavanje desete obljetnice obnove starog običaja svečanosti. Tim povodom nakon euharistijskog slavlja u župnoj crkvi organiziran je cjelodnevni program. Župljani i vinari Maradika donijeli su u crkvu svoja vina na blagoslov i degustaciju.
![]()
U popodnevnom programu proslave župljani su se okupili u crkvi i u vjeronaučnoj dvorani, gdje je nakon pozdrava župnika Lusavca, enolog prof. dr. Slobodan Jović iz Beograda, stručno kušao sa svojim asistentom sva vina donešena na degustaciju i pri tome pismeno dao svoje ocjene o kvaliteti, te dao savjete vinarima kako da poboljšaju kvalitet vina. Stručni suradnik firme Syngenta Đorđe Rašić održao je predavanje o zaštiti vinograda, a prof. dr. Slobodan Jović s Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu o proizvodnji vina i greške koje se pri tom čine.
![]()
Uslijedilo je predavanje u vidu propovjedi na temu “Vino i vinograd iz Biblije” koje je iznio profesor na Teološkom fakultetu u Đakovu dr. Ivica Čatić, koji je istakao: ”Danas je trend povratka na izvore. Promatrajući vinograd, vinovu lozu i vino u Bibliji, ljubitelj vina ide u susret drevnoj vinogradarsko-vinarskoj kulturi. I on i pjesnik, koji u običnom vinu sluti tajanstvene boje i note, neki novi čar – oba su pred izazovom: od neizrecivosti vina u čaši odvažiti se istraživati boje i note, čar Isusa - pravog trsa i njegovih sokova, njegova života... Oba su pred pozivom produbljivati svoju poeziju, ući u dubine istine koju vino, čudesni Božji dar, krije! I sada i za vječnost! Doći do pune vrijednosti svakog bića pa i vinove loze i vina. Zato treba svakako napomenuti da Gospodin Isus, tijekom Posljednje večere učenicima obećava da od sada neće piti od roda trsova dok ne dođe kraljevstvo nebesko! Dakle, i onda će ga piti, i onda će vino imati svoje mjesto! Evo, i Sveto pismo potvrđuje vanvremensku vrijednost vina”!
![]()
Nakon predavanja prisutni su se uputili u dvorišni vinograd Steve Čuljka gdje je običaj i tradicija da se o blagdanu svetog Vinka blagoslivljaju vinogradi i mlado vino. Tako je dekan preč. Jozo Duspara, župnik u Zemunu uz nazočnost svećenika Srijemske biskupije i iz Republike Hrvatske te svećenika drugih vjeroispovjesti, mještana Maradika i ostalih gostiju, obavio blagoslov vinograda s molitvom za obilat rod, potrebnu kišu i sunce i uspješan rad vinogradara.
![]()
Završetak susreta protekao je uz tamburaše iz Rume, u zajedništvu razgovora i veselja uz prigodnu večeru u prostorijama Doma kulture u Maradiku.
Tomislav Mađarević