SREDNJOŠKOLCI IZ HRVATSKE POSJETILI SRIJEMSKU MITROVICU

03. svibanj 2023.

Učenici srednje škole Bedekovčina iz Hrvatske zahvaljujući projektu „Erasmus+ Future in our hands“ tijekom dva tjedna boravili su u Srijemskoj Mitrovici, te posjetili i upoznali se sa znamenitostima ovog grada.

SR. MITROVICA (TU) - U subotu, 29. travnja katedralu je posjetila grupa učenika iz Hrvatske, koji borave u Srijemskoj Mitrovici u sklopu programa razmjene učenika. Ovaj dvogodišnji Eramus+ projekt Srednje škole Bedekovčina pod nazivom "Future in our hands" osmišljen je s ciljem unapređenja stručnih kompetencija učenika i obogaćivanja nastave stručnih predmeta. Medicinska škola „Draginja Nikšić“ i srednja škola Bedekovčina surađuju više od deset godina kroz različite projekte. Na samom početku suradnja je započela sa projektom „E Medika“ i nastavila se sa projektima Erasmus +.

Erasmus + projekat omogućio je učenicima posjetu gradu Srijemska Mitrovica tokom dva tjedna. Učenici su tijekom radnih dana pohađali praksu u Opštoj bolnici Srijemska Mitrovica, gdje su bili uključeni u rad i sva zbivanja na odjeljenju. Stručna praksa koju su učenici obavljali tijekom svog boravka u Opštoj bolnici ima za cilj nadograditi postojeće znanje i vještine ili nadopuniti znanje dodatnim sadržajima koji nisu sastavni dio kurikuluma.

„Došlo je sve ukupno šest učenika: četiri medicinske sestre i dva fizioterapeuta. Dočekani smo ovdje kao da smo oduvijek dio zajednice, ljudi su nas srdačno i toplo primili, djeca su svašta novo naučila i vidjela i vjerujem da ćemo svi kući ponijeti lijepe utiske kao i novo iskustvo i znanje. Već slijedeće godine, kao nastavak ovog projekta, očekujemo posjet učenika Srijemske Mitrovice našoj srednjoj školi u Bedekovčini“ istaknula je nastavnica Ksenija Mlinarić.

Upoznavanje sa poviješću grada

Učenici su zajedno sa svojom nastavnicom Ksenijom imali priliku upoznati se sa bogatom poviješću grada Srijemske Mitrovice. Tijekom svog boravka posjetili su razne znamenitosti grada: Muzej Srema, Carsku palatu i gradsku Općinu kao i katedralu-manju baziliku svetog Dimitrija, đakona i mučenika. Također, tijekom slobodnih dana imali su organizirane izlete u gradove Beograd i Novi Sad.

„Posjet katedrali u Srijemskoj Mitrovici mi se jako dojmio, ja inače pjevam u crkvenom zboru u svojoj župi, te je bilo impresivno vidjeti unutrašnjost katedrale i orgulje. Iz Srijemske Mitrovice ponijet ću samo lijepe uspomene, zaista nam je bilo lijepo. Kroz praksu u bolnici koju smo odrađivali i kroz boravak u ovom gradu upoznali smo ljude i zaista nam se sve jako svidjelo“ – svoje dojmove iznijela je Helena Novosel, učenica srednje škole Bedekovčina.

Tijkom posjete srijemskomitrovačkoj katedrali učenike je primio župnik Eduard Španović i učitelj hrvatskog jezika Dario Španović, koji su ih srdačno dočekali u dvorištu župe. Župnik je gostima predstavio kratku povijest Sirmiuma i ranokršćanskog života na području Srijema, te se zahvalio organizatorima i inicijatorima projekta koji obogaćuje učenike kroz nova i zanimljiva iskustva.

„Ovakva inicijativa i projekat su za svaku pohvalu, vrlo su korisna jer učenici pored razmijene iskustava i znanja imaju priliku upoznati se s gradom, župom kao i bogatom poviješću koju čuva ovaj dio Srijema. Ljudi u Srijemu poznati su kao dobri domaćini te su nam gosti uvijek dragi i dobrodošli“ zaključuje župnik Španović.

Tekst i fotografije: Sara Žurovski