PROSLAVLJENA PRVA GODIŠNJICA HKD „DR. NIKOLA DOGAN“

15. prosinac 2023.

Istoga dana, 13. prosinca, osnovan je i Mjesni odbor Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini za Hrtkovce, Nikince i Platičevo

HRTKOVCI (TU) - Priprema osnivanja MO je trajala dulje vrijeme, a uslijedila je nakon kontakata koje je ostvario predsjednik MO u Beočinu i dugogodišnji aktivni vjernik Darko Baštovanović s Hrvatima katolicima, te ostalim katoličkim vjernicima iz ova tri sela i njihove izražene želje za nadogradnjom dosadašnjega djelovanja u oblasti kulture. Članovi udruge su prepoznali, kako je rečeno, pozitivno javno držanje DSHV-a i ministra Žigmanova, no nisu znali što je praktično potrebno kako bi se inicijativa ostvarila. Sudjelovali su u prikupljanju potpisa za kandidiranje liste „Ujedinjeni za pravdu“, na kojoj je DSHV, na proteklim izborima. Ova stranka ima po prvi puta na pokrajinskim izborima i kandidata za zastupnika iz ovoga kraja, iz Platičeva – Tomislava Brkljaču, koji je izabran za predsjednika ovoga Mjesnog odbora.

Osnivačkoj sjednici, u kojoj je sudjelovalo 19 članova stranke, nazočili su i predsjednik ove stranke Tomislav Žigmanov, zamjenik predsjednika Goran Kaurić, predsjednik MO Beočin Baštovanović i kandidat za zastupnika Slavko Benčik, a sjednicu je vodila pravnica Ana Jukić Mandić. „Sada smo obogaćeni vama, i u broju a još više zbog simbolike mjesta iz kojih dolazite, i moći ćemo naše zaveslaje još snažnije i jače činiti, i ostvarivati i još veće ciljeve. Velika hvala na ovom koraku, a naša je obveza da slušamo vaše glasove, vaše potrebe i interese koje imate stavimo u funkciju našeg djelovanja. Vrijeme straha je iza nas! Vrijeme skrivanja je iza nas: samo jasno i odlučno, sa jasno definiranim ciljevima i interesima koji trebaju počivati na onome što je legalno i legitimno, možemo se smjelo zalagati da se isto ostvari. Niste sami, sa vama je vodstvo zajednice, tu su ljudi iz Hrvatskog nacionalnog vijeća.  Udovi smo jednog tijela koje je povezano sviješću o pripadnosti jednom narodu i željom da uvjete u kojima živimo unaprijedimo, perspektivu poboljšamo i damo odgovor koji mi kao generacija koja živi danas, moramo dati. Mi promoviramo i zalažemo se za politiku koja hoće dobro pripadnicima hrvatske zajednice, i promoviramo filozofiju zajedništva i sloge. Potičem vas da unutar vaših prostora gradite odnose zajedništva, inzistirate na sličnostima, zbijete redove i unutar naših aktivnosti, zajedničkim naporima u lokalnim zajednica i uz našu potporu radimo na ostvarivanju ciljeva. To je put uspjeha“, kazao je u uvodnom govoru Žigmanov.

Čestitajući predsjedniku MO, sudionicima se obratio i Kaurić, koji je predstavnik hrvatske zajednice u Pokrajinskoj vladi, na dužnosti zamjenika tajnika za kulturu, javno informiranje i odnose sa vjerskim zajednicama. „Ne smijemo ostati zatvoreni, ne smijemo dozvoliti mladeži da ode iz ove zemlje, da se asimilira i polako nestane sa ovih prostora! Jedina garancija, pored Katoličke crkve, da se to neće dogoditi je politička organizacija DSHV. Ako ne participiramo u političkom životu ove zemlje, to je kao da ne postojimo. To je preduvjet da sva prava koja zakoni ove države dozvoljavaju kvalitetnije koristimo“, kazao je Kaurić.

Za zamjenika predsjednika MO izabran je Nikola Ratković, a za članove vodstva MO Mirko Paulić, Miroslav Jurković i Andrija Dort.

Istoga dana i istom prigodom obilježena je prva obljetnica osnivanja Hrvatske kulturne udruge „Dr. Nikola Dogan“ u Hrtkovcima. Tom je prigodom pozdrav predsjednika Udruge Mirka Paulića pročitao Nikola Ratković, a prisutna predsjednica Izvršnog odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji Karolina Bašić predala je vodstvu udruge prigodan dar.

Druženje je nastavljeno uz tamburaše.

Marko Tucakov