SVETI MARKO U RUMI

Euharistijskim slavljem u župnoj crkvi te obredom blagoslova polja i pšenice u rumskom ataru, proslavljena je blagdan sv. Marka evanđeliste

ŽUPA RUMA NA „PROLEĆNOM TRGU“

Župa Uzvišenja svetog Križa učestvovala je na manifestaciji „Prolećni trg“ u četvrtak, 25 travnja

PROSLAVA VAZMA, BLAGOSLOV HRANE I NOVOG KALEŽA

06. travanj 2024.

U župama kojima upravlja vlč. Luka Ivković  svečano je proslavljen Vazam – Nedjelja Uskrsnuća Gospodinova

ČEREVIĆ/BEOČIN/SR. KAMENICA (TU) - Župnik Ivkoviće je u homiliji potaknuo vjernike na svjedočanstvo vjere, te  rekao: „Draga braćo i sestre! Danas slavimo Vazam, Nedjelju Uskrsnuća Gospodinova, Uskrs. Pobjedu života nad smrću i grijehom. Okupili smo se slaviti Boga koji nas svojom mukom, smrću i uskrsnućem oslobađa na slobodu djece Božje. Ispred nas se stavlja izazov prvih apostola, vjerno svjedočiti i živjeti vjeru u uskrsnuće. Iako često puta mislimo da je apostolima bilo lakše svjedočiti Krista, zbog živog iskustva njegove osobe, i nama se otvara to iskustvu upravo svake euharistije. U njoj možemo i susrećemo živoga Boga koji nas šalje da budemo navjestitelji radosne vijesti. Iskustvo živoga Boga neophodno je za potpuno predanje i usmjeravanje vlastita života pravome putu. Liturgiju slavimo kako bismo susreli Isusa, a to može onaj koji će od sebe otkloniti svaku moguću zapreku i dopustiti da u otvorenosti srca i duše primi živoga, uskrsloga Boga, Isusa Krista.

Po završetku Vazmenih slavlja vlč. Ivković je blagoslovio hranu u Čereviću i Beočinu. Posebno je bilo svečano u župi Čerević u kojoj je župnik blagoslovi novi kalež, kojeg je darovao župi kao znak zahvale i suradnje. Slavlje u ovoj župi uveličalo gostovanje zbora Pravoslavne crkve u Čereviću – Milenko, kojima je župnik na kraju zahvalio i zaželio srdačnu dobrodošlicu. Izrazio je želju za buduću suradnju, da kao dvije sestrinske Crkve živimo u zajedništvu, poštovanju, slozi i ljubavi.

Župnik je nakon misnog blagoslova darivao najmlađe, ali i sve suradnike skromnim poklonom, nakon kojeg je druženje nastavljeno u prostorima župnih kuća. Svečana slavlje svojim pjevanjem animirali su pjevači župa predvođeni orguljaškom pratnjom Ivana Bera.

Tekst: Luka Ivković

Fotografije: Zoran Hajdu i Duško Jeremić