PROSLAVA BRAČNIH JUBILEJA U SOTU

07. prosinac 2011.

Sot_bracni_jubileji_20.11.2011._foto4SOT, 20. studenoga 2011. - U mjestu Sot u šidskoj općini, u župnoj crkvi Svete Katarine Aleksandrijske, djevice i mučenice, održana je na inicijativu i poziv srijemskog biskupa Đure Gašparovića proslava bračnih jubileja na svetkovinu Krista Kralja 20. studenoga. Euharistijsko slavlje predvodio je župnik Zdravko Čabrajac.

Sot_bracni_jubileji_20.11.2011._foto1

Proslava ovog tipa održava se od 2008. godine i na taj način se i u ovoj župi osjetila potreba pridružiti se svima ostalima koji su se okupili toga dana po svim župama Srijemske biskupije da proslave desetu, petnaestu, dvadesetu, dvadeset petu, tridesetu, trideset petu i druge obljetnice bračnog zajedništva.

Sot_bracni_jubileji_20.11.2011._foto3

U župnoj crkvi u Sotu, svoje jubileje proslavilo je pet bračnih parova, Josip i Zorica Šafarik (15 godina), Perica i Marija Dervišek (25 godina), Fabijan i Marija Horvat (30 godina), Zarecki Vlatko i Svetlana (30 godina), Vitman Nada i Josip (35 godina). Oni su na svetoj misi obnovili svoju bračnu privolu i na taj način obvezali se na još mnogo godina skladnog i lijepog života sa svojim supružnicima.

Sot_bracni_jubileji_20.11.2011._foto2

“Suština je ovakovih proslava, rekao je u homiliji župnik Čabrajac, da se na taj način pokaže svima živi simbol, značenje i primjer bračnog zajedništva, pogotovu u današnjem svijetu gdje je prisutna rastuća stopa razvoda. Ujedno je ovo prigoda da se bračni savez učini čvršćim i jačim i time pokaže da bračna ljubav poprima drugačije forme obiteljske zrelosti. Nadalje, ova slavlja pokazuju da je obitelj jako važna i da je brak svakome šansa za osobnu i obiteljsku ljudsku i kršćansku izgradnju, a pogotovu mlađim naraštajima koji su pod udarom modernih zabluda o bračnom zajedništvu kao što su neslaganje karaktera, financijska kriza, karijerizam, a sve se smatra vrijednijim od bračnog dobra.” Primjenjujući Božju riječ na svakidašnji život župnik je istaknuo i poželio da ovo svjedočenje vjere u kršćanskom životu svih nazočnih bude konkretizirano i u bračnom životu onih koji su sklopili ženidbu jer djelovanje u obitelji je jako važno. Najbolje je vjerničko i kršćansko djelovanje upravo u braku u obiteljskoj zajednici. Od malena treba steći naviku prepoznati Boga, a pokušajmo tako djelovati i izvan obiteljskog života, jer na nama je sijati hrabrost i ljubav drugima i ljudski se ponašati jedni prema drugima. Ravnodušnost je jedna od glavnih prepreka za izgradnju dobrih kršćanskih obitelji, a Krist će doći i tražiti naša osobna i obiteljska dobra djela da bi nas nagradio, poručio je Čabrajac.

Sot_bracni_jubileji_20.11.2011._foto4

U župi Sot je nekada živjelo oko 98% mještana katoličke vjeroispovjesti, a danas oko 125 vjerničkih obitelji koji, može se sa sigurnošću reći, redovito dolaze u crkvu i zajednički i složno sudjeluju u svim vjerskim aktivnostima sa svojim župnikom Čabrajcem. Sudeći po dosadašnjem suživotu Soćana, njihovoj solidarnosti, sijanju ljubavi i dobrote, njihovom vrijednom radu i pomaganju, neminovno je da će sklad i razumijevanje koje im je usađeno upravo u obitelji, zasigurno se prenijeti i u budućnosti posebno na mlađe generacije i njihovo djelovanje u životu s ostalima. Koliko su Soćani složni i vrijedni primjer je i obnovljena župna crkva iznutra koju su vjernici zajedno sa svojim župnikom nedavno uredili, kako bi im svima boravak u njoj bio ljepši i prijatniji. I na ovaj način vjernici iz Sota pokazali su da im je vraćeno povjerenje u crkvu koja ih na neki način povezuje i da je kod njih  potvrđena svijest vjerskog i nacionalnog identiteta, a proslave bračnih jubileja i u budućnosti potvrdit će samo slogu i ljubav kako u obitelji tako i izvan nje.

Suzana Darabašić