PREDSTAVLJANJE KNJIGE „SURČIN KROZ POVIJEST“ MARKA KLJAJIĆA U SURČINU

10. studeni 2017.

SURČIN (TU) - Hrvatska Čitaonica Fischer upriličila je 28. listopada predstavljanje knjige o Surčinu svojeg župnika Marka Kljajića.Knjiga je izadata 2010. godine neposredno pred blagdan Presvetog Trojstva, kojemu je posvećena crkva u Surčinu. Ovo je jedna od rijetkih promocija knjiga u Surčinu.Prije interneta je bilo više promocija knjiga, kada se knjiga još uvijek čitala i kada je knjiga imala posebnu težinu kako je naglasio u svom govoru predsjednik Općtine gospodin Stevan Šuša.

Ovo je bila rijetka prilika da Surčin okupitolikouglednih velikodostojnika: Veleposlanik Hrvatske Gordan Bakota, Generalni konzul republike Hrvatske Velimir Pleša, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Slaven Bačić, predsjednik Općine Surčin Stevan Šuša, viskup srijemske biskupije mons. Djuro Gašparović, zemunski župnik i dekan zemunskog dekanata prečasni Jozo Duspara, župnici gotovo svih župazemunskog dekanata, predstojnica sestara Milosrdnica Sv. Vinka paulskog i predstojnica Školskih sestara Trećeg reda svetog Franje sestra Zora Globek.Bilo je nazočno stotinjakosoba iz Surčina, Golubinaca, Novih Banovaca, Petrovaradina, Starčeva i drugih mjesta.

Zbog velikog broja gostiju čitaonica je bila premala te je promocija knjige održana u crkvi Presvetog Trojstva u kojoj seizvode radovi u svetištu pod pokroviteljstvom Općine Surčin.

Voditeljica programa Lela Stošić je pozdravila u ime Čitaonice sve prisutne goste. Iza toga su pozdravne govore održali veleposlanik Hrvatske republike Gordan Bakota, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Slaven Bačić i predsjednik Opštine Surčin Stevan Šuša. Svaki od navedenih govornika istakao je povijesni značaj knjige za Srijem, Hrvate u Srijemu i Surčin.

Lela Stošić je pročitala biografiju autora ističući  citat Majke Tereze „Nije važno činiti velike stvari već male stvari velikim srcem“ na koji se poziva autor knjige. Majka Tereza je kao i mnogi putnici prošla 1980-tih godina kroz Surčin na proputovanju  iz Skoplja, svog rodnog grada, do indijske Kalkute.

O knjizi su govorili recezent prof Nebojša Djokić, ravnatelj zavoda za kulturu vojvodjanskih Hrvata i predsjednik  DSHV (Demokratski savez Hrvata Vojvodine prof Tomislav Žigmanov i autor knjige Marko Kljajić. Tekst recenzentice Ivane Andrić Penava, koja je zbog bolesti izostala na promociji, pročitala je voditeljica literarne sekcije Irena Obradović. Istaknut je ogroman trud koji je uložio autor kako bi iz neobjavljene Kronike župe Surčin i mnogih povijesnih izvora napravio najtemeljitiju knjigu u kojoj je na više od 560 stranica uspio cjelovito prikazati ne samo povijest katoličke župe, a time i dijela povijesti ovdašnjih Hrvata u ovome srijemskome mjestu, nego je dao i opširne prikaze iz povijesti Srijema, kršćanstva i Katoličke crkve u Srijemu te kroniku župe Zemun i kratki prikaz pravoslavne crkve sv. Petke u Surčinu.. Pohvaljeno je svjedočenje vlč. Marka da možemo naše višestoljetno trajanje ovdjememorirati na jedan suvremeni način, obraditi ga i dati onima koji žive s nama i onima koji dolaze poslije nas.

Riječi autora su da ne moraš biti rodjeni Srijemac da bi zavolio Srijem (vlč Marko je u Srijemu neprekidno od 1. veljače1983). Njegov književni rad je bogat:zbirka pjesama „U istini trećeg dana“ objavio je 1994. godine, te monografije „Golubinci kroz povijest“, „Slankamen kroz povijest“,„Sveti Juraj u Petrovaradinu“ i „Surčin kroz povijest“, kroniku „Kako je umirao moj narod“. Zbirke poezije „Getsemanski plodovi duše“ objavio je u Petrovaradinu 1999. godine, „Jesenja snoviđenja“ u Novom  Beogradu 2006., a „Rumeni sutoni“ u Subotici 2014. godine.Pjesme su mu objavljene i u zbirci Preprekovo proljeće 2011. – 2015. godine.Marko Kljajić je prvi, među vojvođanskim Hrvatima, dobitnik trijenalne nagrade za najbolju knjigu u području znanosti i publicistike „Tomo Vereš“ za knjigu Surčin kroz povijest iz 2010. godine. Ovu je nagradu dobio 2013. godine, a priznanje „Ban Josip Jelačić“ za istaknuti društveni rad u hrvatskoj zajednici u Republici Srbiji dobio je za 2014. godinu.Takodje je dobio nagradu „Guščije pero“KID-Pčesa N. Sad 2000. godine za pjesmu „ispraćaj tužni“ (komisija Pero Zubac i Rašo Popov). Velečasni Marko Kljajić od 2000. Godine je Začasni kanonik, a 22.XI.2011 dobio je priznanje počasnog gradjanina Opštine Surčin.

Poslije autora izvadtke iz knjige o povijesti Surčina čitala je Katica Naglić od davne 1404 godine kada se ime Surčin prvi put pominje, preko doba Vojne Granice kada se u Surčin doseljavaju Hrvati u velikom broju s početka 18 stoljeća, raznih prezimena koja i danas postoje u Surčinu.O izgradnji pravoslavne (1732) i katoličke crkve (1896) u Surčinu, otvaranju hrvatske škole (1859) gradnji župnog doma(1932) koji je bio uvijet za slanje prvog župnika Petra Fischera. Župa Surčin od tada do sadašnjeg župnika imala je 14 župnika ili upravitelja župe.

Program je pratila glazbena sekcija sa nastupom mlade pijanistkinje, surčinkeMarije Brzić i „Momaka sa Orešca“.

Svi mi Srijemci posebice Surčinci koji volimo Srijem zahvalni smo svom župniku Marku Kljajiću na trudu koji je sa svojim suradnicima uložio te napisao ovu knjigu za nas i naša pokoljenja.

Katica Naglić