MLADI IZ VOJVODINE NA TAIZE SUSRETU U LJUBLJANI

09. siječanj 2024.

Nakon Madrida, Wroclawa, Torina i Rostocka, 46. europski susret mladih održao se od 28. prosinca 2023. do 1. siječnja 2024. u Ljubljani, glavnom gradu Slovenije

LJUBLJANA (TU) - Susret u Ljubljani, koji je okupio veliki broj mladih iz svih krajeva Evrope, nosio je poruku „Zajedničko putovanje“- a susret je organiziran u suradnji ekumenske zajednice iz francuskog sela Taizé i mjesne Crkve uz potporu Grada Ljubljane, također uz veliku volontersku podršku slovenačke organizacije „Katoliška mladina“. Na Taize europski susret u Ljubljani uputio se i jedan autobus iz Srbije na kome su se našli mladi vjernici iz svih dijelova Vojvodine. Po dolasku u Ljubljanu dočekali su ih volonteri koji su im uz srdačnu dobrodošlicu pomogli smjestiti se i pronaći svoje župe. Naime, tijekom susreta svi mladi su bili raspoređeni po lokalnim župama i obiteljima, koji su širom otvorili vrata svojih domova, te svesrdno i toplo dočekali mlade goste iz svih krajeva svijeta. Zahvaljujući ovakvom načinu organizacije i smještaja gosti ali i domaćini imali su priliku naučiti više o vrijednostima međusobnog poštovanja i povjerenja kao i načinu života koje prožima solidarnost i prijateljstvo.

Tijekom boravka u Sloveniji mladi su imali raznovrsni program koji je uključivao molitvene večeri, radionice, i posjete okolnih mjesta kao što su jezero Bled i špilja u Postojni. Hodočasnici su imali priliku obići lijepo ukrašene ulica Ljubljane, poznate muzeje, trgove i tvrđave, dok se tijekom večernjih sati organizirala raspodjela hrane kao i zajednička molitva u Areni Stožice. Tijekom večernje molitve okupljalo se oko 5000 mladih koji su u zajedništvu slušali Božju riječ, pjevali i molili na razne nakane i potrebe sebe i svojih lokalnih zajednica. Mladi su imali mogućnost tijekom dana prijaviti se na različite radionice i predavanja koja su se održavala u župama, kulturnim i pastoralnim centrima širom Ljubljane. Teme koje su se obrađivale na dnevnim radionicama ticale su se duhovnosti, religije, društva, solidarnost, umjetnosti i kulture. Neke od interesantnih naslova bili su: „Ljubljana od 19. stoljeća do modernih vremena“, „Slikanje i molitva s košnicama“, „Umjetna inteligencija: vidjeti ljudsko u umjetnom“, „Pjevati zajedno: način tkanja jedinstva i izražavanja otvorenog identiteta.“

U jutarnjim časovima u lokalnim župama mladi su bili pozvani priključiti se jutarnjoj molitvi i razmatranju u manjim skupinama koje su animirali volonteri. Teme koje su mladi razmatrali su se odnosile na važnost slušanja, zajedničkog putovanja kroz današnji svijet, kao i važnost postojanog zajedništva s drugima i s Bogom. Svake večeri tijekom organizirane molitve u Areni Stožice, brat Matthew iz Teize zajednice vodio je meditativno razmišljanje koje je poticalo na molitvu i promišljanje o aktualnim temama u društvu i svijetu. Tako su neke od  nakana i molitvi bile za mir i prestanak sukoba između Rusije i Ukrajine, Palestine i Izraela, te težnja k međusobnom razumijevanju i prihvaćanju zavađenih naroda, religija i nacija.

Nekoliko biskupa, svećenika, hodočasnika i misionara iz raznih krajeva svijeta prisustvovali su molitvi te su podijelili životno iskustvo i svjedočanstvo svoje vjere. Također, predsjednica Republike Slovenije, Nataša Pirc Musar, prisustvovala je na jednoj od molitvenih večeri kada je poželjela svima da 2024. bude godina mira, te da s drugima dijele dobrotu, solidarnost i humanost.

„Najviše mi se svidjelo jedinstvo i zajedništvo mladih u vjeri u Krista, gostoprimstvo i srdačnost u obitelji u kojoj smo boravili. Na druženju i molitvama uspjeli smo uspostaviti jedinstvo i zajedništvo različitih nacija i jezika, koji su često u svakodnevnom životu suprotstavljeni, a mi smo dokazali da je zajedništvo u Kristu iznad svih podjela, prepreka i razdvajanja. Doček Nove godine u drugom gradu je za mene jedno veliko novo iskustvo, naročito jer sam ga stekao u zajedništvu sa mladim kršćanima iz cijele Europe. Skupa smo molili, pjevali pjesme i igrali igre tipične za zemlje i regije iz kojih su mladi dolazili. Planiram da obavezno idem i na sljedeći susret u Estoniju 2024.,“ kaže Ivan Ursić iz Petrovaradina, župa sv. Rok.

Poruke i molitve mira ostavili su snažan eho, za koji se nadamo da će po mladima koji se vraćaju svojim kućama, odjeknuti u mnogim mjestima, Crkvama, i zajednicama. Ovo iskustvo susreta bilo je poput inspiracije i ohrabrenja za mnoge mlade hodočasnike koji su odlučili dočekati Novu godinu na Taize susretu u Ljubljani. Sljedeći Taize evropski susret najavljen je za kraj 2024. godine u Tallinnu, glavnom gradu Estonije, do tada svi mladi dobre volje pozvani su biti svijetlost svijeta kroz sve poteškoće i prepreke koje nas u budućnosti očekuju. Da bi ustrajali u svojoj dobroti i postojanosti, i da bi pronašli pravu ravnotežu između biti sam i biti s drugima, dopustimo da nas jedna od poruka sa susreta u Ljubljani ohrabri u tome: „Žice gitare leže jedna pored druge, ali kada se sviraju zajedno, proizvode prekrasan zvuk...“