LOGO GODINE MOLITVE ZA DUHOVNA ZVANJA

26. listopad 2023.

U predvečerje slavlja sv. Dimitrija, u srijedu 25. listopada, I. Večernjom otvorena je Godina duhovnih zvanja u Srijemskoj biskupiji.

Veliku spomen-svijeću izrađenu za ovu prigodu upalio je srijemski biskup koadjutor, mons. Fabijan Svalina, na ostacima ranokršćanske bazilike sv. Dimitrija, a predstavnici župa i redovničkih zajednica Srijemske biskupije, od nje su upalili i svoje župne svijeće, ukrašene logom Godine poziva i ponijeli ih u svoje župne crkve gdje će goriti za vrijeme molitve za duhovna zvanja, osobito svake prve nedjelje u mjesecu, te podsjećati vjernike i pastire na ovu veliku nakanu.

Logo Godine poziva prikazuje u Srijemskoj biskupiji prikazuje simbolički temeljne odrednice i ideje - Sijač je Sin čovječji, a predstavlja ga općeniti ljudski lik, jer je to je svatko, Bog se služi svima nama da posije sjeme svoje Riječi i duhovnog zvanja. Ali prvenstveno je to Krist - što definira tipična križasta aureola koja se ikonografski koristi samo za Krista. Sije sjeme duhovnog zvanja, prvenstveno svojom žrtvom na križu i Otkupiteljskom krvi, koja se "cijedi" s križa. Krv je simbol Božjeg milosrđa koje "zalijeva" to sjeme i daje da proklija i raste. Crveni križ u pozadini simbol je i brojnih mučenika koji obilježavaju Srijemsku biskupiju, i čija mučenička krv natapa srijemsku ravnicu (kaplje krvi prodiru u "njivu"), od ranokršćanskih dana do danas. Na tom plodnom i blagoslovljenom tlu molimo za nova zvanja, a "krv mučenika sjeme je novih kršćana", novih zvanja, koja su pozvana biti martyros - "svjedoci" tog istog Krista i Njegove ljubavi koja se žrtvuje do kraja za svoj narod. Kako sjeme zvanja klija i raste, suobličava se Kristu i Njegovu poslanju - mlada biljka grafički postaje "dio" križa i "nastavlja" ga, nastavlja i širi Njegovo poslanje, zelene boje, boje nade, koja se širi, raste, teži ka dalje, naprijed... Ravnicu u kojoj novo zvanje raste grle dvije plave linije, dvije velike rijeke - Sava i Dunav, koje geografski omeđuju Srijem i Srijemsku biskupiju, te time pobliže smještaju ovu pastoralnu i molitvenu inicijativu jasno u Srijemsku biskupiju.