U NOVOM SJEDIŠTU SRIJEMSKE BISKUPIJE ODRŽANA 56. SKUPŠTINA BISKUPA METROPOLIJE

Održana 56. skupština biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine

NOVI NUNCIJ STIGAO U REPUBLIKU SRBIJU

U četvrtak, 23. studenog 2022. srijemski biskupi dočekali su novog nuncija u Republici Srbiji, mons. Santa Gangemija.

KRIST KRALJ, NEDJELJA ZAHVALNICA I NEDJELJA BRAČNIH JUBILEJA U NOVOM SLANKAMENU

U Novom Slankamenu osobito svečana proslava svetkovine Krista Kralja - proslavljena nedjelja zahvalnica i nedjelja bračnih jubileja

SRIJEMCI NA PROSLAVI PATRONA KONKATEDRALNE ŽUPE

Generalni vikar srijemske biskupije predvodio je svečano euharistijsko slavlje za župni god u beogradskoj konkatedrali, a pjevanje je animirao katedrali zbor „Sveta Cecilija“ iz Srijemske Mitrovice

GOSTOVANJE ZBORA MLADIH VERITAS IZ ŽUPE DOBROG PASTIRA IZ ĐAKOVA NA SVETKOVINU KRISTA KRALJA U ŽUPI RUMA

Zbor mladih Veritas iz Đakova, predvođen svojim župnikom vlč. Ilijom Doganom, posjetili Srijemsku biskupiju i župu Uzvišenja sv. Križa u Rumi

24. studeni 2022.

RUMA (TU) - u nedjelju, 20. studenog 2022. godine, u župi Uzvišenja svetog Križa u Rumi, svečano je proslavljena svetkovina Krista Kralja. Misno slavlje predvodio je generalni vikar srijemske biskupije i župnik u Rumi, mons. Josip Ivešić, a liturgijsko pjevanje animirali su gosti - zbor mladih Veritas iz župe Dobrog Pastira u Đakovu, gdje je preč. Ivešić djelovao zadnjih deset godina. Mladi iz Đakova zajedno sa svojim župnikom vlč. dr. Ilijom Doganom stigli su već u subotu. U pratnji novog rumskog župnika obišli su grad Srijemsku Mitrovicu: katedralu, ostatke ranokršćanske bazilike sv. Dimitrija, privremene prostore Biskupskog ordinarijata… Mladi su se zatim uputili u manastir Novo Hopovo, gdje su imali prilike upoznati se sa manastirskom crkvom i samim manastirom, a osobito sa sv. Teodorom Tironom, te pomoliti se kod njegovih relikvija. Gosti su nastavili svoj posjet Srijemu, druženjem s domaćinima, osobito mladima iz Rume, u pastoralnom centru u Rumi. Mladi su bili smješteni po obiteljima župe, što je bila dodatna prilika za još veće zbližavanje.

Predvoditelj je započeo misno slavlje molitvom desnog razbojnika: “Gospodine, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje!”, molitvom koja ga je spasila od vječne smrti. U svojoj homiliji naglasio je dalje: Sjeti nas se, Isuse, da bismo se mi mogli tebe sjetiti, i pozvao da ovu molitvu svi iskreno izgovorimo baš danas, na svetkovinu Krista Kralja, i u ovoj crkvi. Čovjek našeg vremena nekako je sve više izložen zaboravu. Ljudi su prije više toga pamtili, a danas se tako lako zaboravlja. Onaj koga nikako ne bismo smjeli prepustiti zaboravu je naš Bog. Potrebno je na pravi način čuti i razumjeti evanđeosku poruku – Isuse, daj mi da se mogu sjetiti svih onih dana i događaja kad si bio sa mnom, kad si me hrabrio, kad si me nosio u svim onim teškim trenucima. Čovjek često zaboravlja sve ono što je Gospodin učinio i čini pojedincu, obitelji, narodu i svijetu. Tako se užurbano živi da čovjek današnjice nema vremena razmišljati o onome što je bilo. Isto se događalo i prije, kroz povijest izraelskog naroda. Bog je toliko puta pokazao brigu i ljubav prema svome izabranom narodu, a taj narod je pred novim iskušenjem i novom prilikom tako brzo na Boga zaboravio. Ni Isusovi suvremenici nisu bili drugačiji. Sa Isusom na križu raspeta su dva razbojnika. Jedan koji govori: ako si Bog, spasi sebe i nas, Isusa vrijeđa i traži privremeno rješavanje muka i nevolja, ne pomislivši ni u jednom trenu na vječni život. Drugi, pak, razbojnik moli: Sjeti me se, Gospodine... Potrebno je danas tako moliti, naglasio je župnik na kraju homilije, te pozvao prisutne vjernike da mole: sjeti me se, da se ja mogu sjetiti tebe, svih onih tvojih darova i milosti koje mi daješ, da ih nikada ne zaboravim; kako bih uvijek mogao iznova pronaći put do tebe. Ako Bog ne bude onaj koji će se sjetiti svakoga od nas i spomenuti svakoga od nas, teško ćemo mi moći sami, teško ćemo moći sami pronaći put do njega. Na svetkovinu Krista Kralja, želimo moliti Isusa – sjeti nas se svih, sjeti se čitavog svijeta u kojem živimo, jer ti si ga stvorio i ti si naš Kralj.

Nakon svete pričesti, djeca iz župe su na oltar prinijela krune koje su sama izradila na vjeronaučnom susretu, kao znak volje i želje da Krist bude i ostane naše Kralj. Prije završnog blagoslova, župnik je zahvalio svom nekadašnjem zboru, njihovoj voditeljici i velečasnom dr. Iliji Doganu, kao i svima koji su sudjelovali u proslavili svetkovine Krista Kralja. Nakon svete mise, radost susreta i zajedništva nastavila se u župnom pastoralnom centru. Župljani Rume pokazali su se kao pravi domaćini. Susret zajedništva bio je prilika da si iznova posvijestimo važnu činjenicu da Kralja svega svijeta, kojemu svi pripadamo, nikada ne bismo smjeli prepustiti zaboravu. Gosti su pozvali svoje domaćine na uzvratni posjet u Đakovo.

Tekst i fotografije: Milena Mikolaci