DRUGA DUHOVNA OBNOVA NA TEKIJAMA

08. svibanj 2012.

Obnova_Tekije_5.5.12.-pf.1
 PETROVARADIN (TU) – Na Tekijama u Petrovaradinu održana je druga duhovna obnova  5. i 6. svibnja 2012. godine na temu “Uloga Crkve u društvu”. Duhovnu obnovu je predvodio vlč. Dragan Muharem, svećenik Subotičke biskupije, prefekt u sjemeništu Paulinum u Subotici, predavač na Teološko-katehetskom institutu i urednik lista “Zvonik”.

PETROVARADIN (TU) – U Srijemskoj biskupiji po preporuci Papinskog vijeća za promicanje nove evangelizacije na Tekijama u svetištu Gospe Snježne po drugi put okupili su se vjernici i ljudi dobre volje da prihvate dar  Božji, da budu dionici plodova duhovne obnove. U tom svjetlu održana je duhovna obnova u subotu i nedjelju, 5. i 6. svibnja 2012. godine na temu “Uloga Crkve u društvu”.

Obnova_Tekije_5.5.12.-pf.1
      Duhovnu obnovu je predvodio vlč. Dragan Muharem, svećenik Subotičke biskupije, prefekt u sjemeništu Paulinum u Subotici, predavač na Teološko-katehetskom institutu i urednik lista “Zvonik”. Program ove duhovne obnove u subotu sastojao se od pobožnosti Gospi Tekijskoj i svete mise. Nakon svete mise se pristupilo Euharistijskom klanjanju  i duhovno-animacijskom programu. Svetu misu slavio je vlč. Muharem uz koncelabraciju svećenika petrovaradinskog dekanata.

Obnova_Tekije_5.5.12.-pf.5
       U prigodnoj propovjedi voditelj je istaknuo: “Poslije prvog čovjekovog leta u svemir ruski astronaut je izjavio da gore Boga nije vidio. Iz ovoga primjera se vidi da su mnogi  vjerovali da ako je Bog tamo na nebesima onda se Njega gore može vidjeti i dotaknuti. Međutim, Boga tamo nije bilo. Došli smo ovdje s istom čežnjom susresti Boga, jer stalno se pitamo kakav je Bog, da li Boga mogu prepoznati i doživjeti. To je ono što neprekidno golica ljudsku maštu, slušajući propovjedi čini nam se da je Bog neuhvatljiv, nedohvatljiv. Prikazujući primjer iz evanđelja o dijalogu apostola Filipa i Isusa, Filip postavlja pitanje Isusu 'pokaži mi Onoga o kome stalno govoriš'. Filip očekuje čudo, dokaz. Isus ga spušta na zemlju i kaže: 'Filipe, tko je vidio mene vidio je i Oca, tko vidi mene vidio je i djela samoga Boga. Toliko si vremena sa mnom i još me nisi upoznao'. Odgovor Isusa Krista apostolu Filipu, nastavlja voditelj, je upućen svima nama. Možemo ići u svemir i težiti čudesima, a jedino mjesto susreta Boga je čovjek i mjesto gdje možemo vidjeti Boga je lice čovjekovo. Ovo što je rekao Isus Krist je odgovor svima nama koji želimo susresti Boga”.

Obnova_Tekije_5.5.12.-pf.2
      Vlč. Muharem je nastavio svoje izlaganje: “Da li se na mom licu i životu može prepoznati lice Božje, da li se po mojim djelima može prepoznati Bog. Ovom novom evangelizacijom želi se potaknuti u ljudima da se ponovo vidi Božje lice na njima. Isusova želja da čovjek ponovno postane susret s Bogom. Kroz novu evangelizaciju Isus nam govori da unesemo Boga u sve odnose među ljudima, u svoje obitelji, u svoje radno mjesto, u svoje društvo.”

U svome obimnom plodonosnom izlaganju u dva dana duhovne obnove na Tekijama vlč. Muharem se zahvalio svima i obogaćen ovim susretom je poručio: “Nemamo razloga za žalost, jer bez obzira na životne nedaće svi smo upućeni na radost Isusa Krista. Tu radost svima vama želim prenijeti i nadam se da ćemo se još susretati i moliti zajedno. Upućujem blagoslov vama, vašim obiteljima i vašim prijateljima, da budete Kristovi svjedoci.”

Obnova_Tekije_5.5.12.-pf.3
      Nakon mise pristupilo se Euharistijskom klanjanju. Euharistijsko slavlje i duhovnu obnovu uzveličali su mladi pjevači Petrovaradinskog dekanata.

Program drugoga dana duhovne obnove u nedjelju sastojao se od pobožnosti Gospi Tekijskoj, svete mise i predavanja na temu “Uloga Crkve u društvu”, s posebnim osvrtom na sudjelovanje vjernika katolika u politici i društvenim aktivnostima.

Obnova_Tekije_5.5.12.-pf.4
      Na kraju ove duhovne obnove vlč. Stjepan Barišić, rektor svetišta na Tekijama i organizator ovih duhovnih obnova, zahvalio se predavaču i svima prisutnima na njihovoj nazočnosti, te potaknuo da će ove duhovne obnove u nama aktivirati snage Isusa Krista, one snage za koje nismo ni svjesni da posjedujemo.
      Završetak duhovne obnove protekao je u zajedništvu razgovora svih nazočnih uz prigodni domjenak u prostorijama Svetišta Gospe Snježne u Petrovaradinu.

Tomislav Mađarević