NAJAVE KONCERATA

Uskrsni koncerti održat će se u župnim crkvama u Petrovaradinu i Novom Sadu u petak i subotu, 26. i 27. travnja

PROSLAVA SV. JURJA U GOLUBINCIMA

Golubinčani proslavili zaštitnika župe

BISKUP SVALINA POSJETIO ŽUPU ŠID

Srijemski biskup je na Nedjelju Dobrog Pastira prvi puta obišao župu Presvetog Srca Isusovog

NAJAVA SUSRETA MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

XVI. susret mladih bit će održan 11. svibnja u Maradiku

REZULTATI NATJEČAJA HOSANAFESTA 2024.

Odabrane skladbe koje će biti izvedene na ovogodišnjem festivalu duhovne glazbe u Subotici

ADVENT I BOŽIĆ U MARADIKU

22. prosinac 2023.

Lazar Lihvarček rodom iz Maradika, iako već decenijama ne živi u svom rodnom mjestu, rado se prisjetio kako se Božić slavio dok je on bio dijete

Adventsko i božićno vrijeme bude uspomene iz djetinjstva. To je vrijeme ispunjeno brojnim običajima, od kojih su neki, nažalost, zaboravljeni, a neki se čuvaju još i danas.

Adventski dan je uvijek počinjao jutarnjom misom, zornicom, koja je bila u 6 sati. Na prvo zvono u 5 sati mama bi nas djecu budila, da bi do pola 6 krenuli u crkvu. Tada je bilo mnogo hladnije u ovo doba godine i bilo je snijega. U ono vrijeme nije bilo futrovanih cipela nego gumene čizme „batinine“ Borovo. I nije se nitko od roditelja bunio da se djeca moraju rano buditi, nego nam je to bila radost i veselje. Naroda je u crkvi bilo puno, tako da mi djeca nismo ni pomišljali sjesti u klupe. Običaj je bio da muškarci sjede na desnoj strani, a žene na lijevoj.

U to vrijeme su u Maradiku bile časne sestre Klanjateljice Krvi Kristove. Sestra Simplicija je svirala na koru, a s. Tihomila je bila s nama djecom, pjevala i animirala nas. Na kraju svake mise stavljali smo slamčice u kutiju za jaslice. Natjecali smo se tko će na kaju imati više slamčica. Poslije mise bi dobili i bombonu, ali sam jednu. Bili smo ipak prezadovoljni. Nakon povratka sa zornice, mama bi pripremala čaj i langoš lepinje, a onda bi odlazili u školu. Tako je bilo sve do Badnjaka.

            Časna sestra nas je učila izraditi nakit za bor. Zapravo tada nije bilo borova za kupiti, a nije bilo ni novaca. Odlazilo se na Frušku goru u šumu odrezati jednu granu od bora, fenju, koja se stavljala na zid. A za blagdan sv. Barbare ili Lucije sijalo se žito na tanjurić.

Za Badnjak se postilo i pripremalo za Božić. Toga dana bi se fenja stavila na zid. Kupovalo bi se „frtalj kile“ „salon“ bombona u štanicli, za njezino kićenje. Tome svemu smo se radovali mi djeca i sve bi to završavali prije večere. Tata i mama bi taj dan otišli ranije u štalu namirti blago, do prvog sumraka. Tada bi se stol pripremio za večeru: rezanci s makom, koje smo zvali gube, grah salata, orasi, med i bijeli luk.

Tata bi u ponjavu pripremio slamu, pokucao na vrata i rekao: „Faljen Isus i Marija. Sretna vam badnja večer.“ Raširio bi slamu po podu. Pomolili bi se i počela bi večera.

Za Badnjak su u Maradiku išli i betlemaši čestitati Božić, koje smo mi zvali „garidoši“. Pošto u Maradiku žive i Hrvati i Mađari, kod Hrvata bi čestitali na hrvatskom, a kod Mađara na mađarskom jeziku. U 12 sati, tj. u ponoć, je počinjala misa polnoćka, a nakon nje čestitali bismo jedni drugima Božić.

            Lazar Lihvarček