NAJAVE KONCERATA

Uskrsni koncerti održat će se u župnim crkvama u Petrovaradinu i Novom Sadu u petak i subotu, 26. i 27. travnja

PROSLAVA SV. JURJA U GOLUBINCIMA

Golubinčani proslavili zaštitnika župe

BISKUP SVALINA POSJETIO ŽUPU ŠID

Srijemski biskup je na Nedjelju Dobrog Pastira prvi puta obišao župu Presvetog Srca Isusovog

NAJAVA SUSRETA MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

XVI. susret mladih bit će održan 11. svibnja u Maradiku

REZULTATI NATJEČAJA HOSANAFESTA 2024.

Odabrane skladbe koje će biti izvedene na ovogodišnjem festivalu duhovne glazbe u Subotici

59. SKUPŠTINA BISKUPA ĐAKOVAČKO-OSJEČKE CRKVENE POKRAJINE

27. listopad 2023.

Pod predsjedanjem nadbiskupa metropolita Đure Hranića u Nadbiskupskom domu u Đakovu u ponedjeljak 23. listopada održana je 59. skupština biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine, uz sudjelovanje požeškog biskupa Antuna Škvorčevića, srijemskog biskupa Đure Gašparovića i srijemskog biskupa koadjutora Fabijana Svaline.

ĐAKOVO (IKA) - Boraveći u Rimu na Općoj biskupskoj sinodi, đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić nije mogao biti nazočan na sjednici. Nakon molitve Trećeg časa nadbiskup Hranić je u uvodnoj riječi podsjetio na spomendan sv. Ivana Kapistrana, koji je osobitom snagom duha nastojao prenijeti svoju gorljivost na onodobne kršćanske vladare da se uključe u borbu protiv osmanlijskih osvajanja te je malobrojna vojska pod vodstvom Janka Sibinjanina pobjedom u bitci kod Beograda 1456. za sljedećih sedamdesetak godina odgodila osmanlijsko osvajanje krajeva na kojima se prostiru biskupije ove crkvene pokrajine. Nadbiskup je istaknuo kako i taj događaj, kao i grob sv. Ivana Kapistrana u Iloku svjedoči o jedinstvenosti prostora današnje Beogradske i Đakovačko-osječke crkvene pokrajine i potiče na pastoralnu suradnju u suvremenim okolnostima.

Petnaesta obljetnica osamostaljenja Srijemske biskupije te utemeljenja Đakovačko-osječke nadbiskupije i Crkvene pokrajine bila je povod da biskupi razmotre djelovanje navedenih ustanova, s težištem na aktualnim pastoralno-liturgijskim pitanjima i izazovima u skrbi za katolike Hrvate u Vojvodini. Srijemski biskupi Gašparović i Svalina prikazali su stanje njihove biskupije i predstavili određena pastoralna pitanja, što je potaknulo raspravu i usvajanje određenih zaključaka.

Nasuprot javno izraženim sumnjama nekih pojedinaca iz katoličkih krugova u Srbiji o prikladnosti uključenja Srijemske biskupije u Đakovačko-osječku crkvenu pokrajinu, biskupi su i ovom prigodom utvrdili kako je odluka Svete Stolice u tom pogledu bila mudra. Ona je donesena na temelju cjelovite prosudbe, koja je uzela u obzir crkvene, ekumenske, povijesne, društvene, nacionalne, psihološke i druge razloge, te mogućnosti personalne i materijalne naravi, a sve u vidu što primjerenije pastoralne zbrinutosti većinski katolika Hrvata u Srijemu, nakon njihova prisilnog iseljavanja iz Srijema devedesetih godina prošlog stoljeća.

Oslonjenost Srijemske biskupije na Đakovačko-osječku nadbiskupiju i pripadnost Đakovačko-osječkoj crkvenoj pokrajini prirodna je i zbog toga što ove dvije mjesne Crkve veže zajednički život od 1773. godine te one i nakon osamostaljenja pojedinih država iz sastava nekadašnje jedne države i danas imaju mnogo toga zajedničkog, napose središnje ustanove. Istovremena pak pripadnost Srijemske biskupije Međunarodnoj biskupskoj konferenciji sv. Ćirila i Metoda integrira ovu mjesnu Crkvu u njezin širi okvir kojem pripada. Istovjetno je to stanju Kotorske biskupije u Crnoj Gori, koja se nalazi u Splitsko-makarskoj crkvenoj pokrajini u Hrvatskoj, a sastavni je dio također Međunarodne biskupske konferencije sv. Ćirila i Metoda. Slična je to situacija i s nekim eparhijama Srpske Pravoslavne Crkve, koje se prostiru na području Republike Srbije i Republike Hrvatske. Biskupi su izrazili uvjerenje kako je spomenutim rješenjem Sveta Stolica pridonijela ojačanju katoličke zajednice u Srbiji.

Razmatrajući zatim određena pitanja pastoralne naravi, biskupi su posebnu pažnju posvetili jeziku u liturgijskim slavljima. Naglasili su da je jedno od osnovnih ljudskih prava govoriti svojim materinskim jezikom, kojim se u Republici Srbiji služe građani različitih narodnosti, te im se učenje njihovih jezika omogućuje i u školi. S obzirom na jezik u liturgijskim slavljima, biskupi su utvrdili da vjernici koji u Srbiji pripadaju različitim narodima, imaju pravo po crkvenim propisima slaviti svetu liturgiju na materinskim jezicima, po bogoštovnim knjigama, odobrenima od Biskupske konferencije i potvrđenima od Svete Stolice, što vrijedi ponajprije za Mađare i Hrvate, koji su najbrojniji u Republici Srbiji. Hrvati katolici u Srijemskoj i u Subotičkoj biskupiji te drugim biskupijama gdje žive u Srbiji, imaju u skladu s crkvenim propisima odobrene liturgijske knjige na hrvatskom jeziku i potvrđene od Svete Stolice u vrijeme prethodne države te ih zakonito mogu upotrebljavati u svetim slavljima. Biskupi su naglasili kako je o tom pitanju potrebno voditi sustavnu brigu, te svaka biskupija nakon prestanka djelovanja Jugoslavenske biskupske konferencije treba provjeriti, što treba poduzeti s obzirom na prijašnje propisno odobrene knjige u novim državama i biskupskim konferencijama. Odlučeno je da će Srijemska biskupija, koja je dobila odobren vlastiti kalendar i liturgijske knjige u okviru Đakovačke i Srijemske biskupije s obzirom na to poduzeti što je potrebno u novim okolnostima. Jednako tako postupit će i u drugim crkvenim pitanjima te cjelovito urediti formalnu razinu svoga djelovanja u skladu sa sadašnjim svojim stanjem. Osim toga biskupi su raspravljali i o strateškim pastoralnim prioritetima u Srijemskoj biskupiji, među koje se ubrajaju župe u Novom Beogradu i Zemunu, kojima će posvetiti dužnu pozornost, tražeći što bolje modele njihova djelovanja.

U zaključku sjednice dogovorene su pojedinosti susreta s mons. Santom Roccom Gangemijem, apostolskim nuncijem u Republici Srbiji, na blagdan sv. Dimitrija, 26. listopada u Srijemskoj Mitrovici.

Izvor: www.ika.hr