NAJAVA: ZAHVALNO SLAVLJE O 1100. OBLJETNICI HRVATSKOG KRALJEVSTVA

Srijemska biskupija će u subotu 27. rujna 2025. godine u Golubincima zahvalnim slavljem svečano obilježiti veliku obljetnicu 1100 godina hrvatskog kraljevstva i krunjenja kralja Tomislava

DUHOVNA OBNOVA U SRIJEMSKOJ MITROVICI

U župi sv. Dimitrija, đakona i mučenika u subotu, 6. rujna, duhovnu obnovu vodio je mons. Josip Ivešić

NAJAVA: AKCIJI „UPALI SVIJEĆU“ POVODOM SVJETSKOG DANA PREVENCIJE SAMOUBOJSTVA

Caritas „Sveta Anastazija“ poziva sve da se u srijedu, 10. septembra u 20 h pridruže globalnoj akciji „Upali svijeću“ povodom Svjetskog dana prevencije samoubojstva, koja će biti održana u Srijemskoj Mitrovici

NAJAVA: CRKVENI GOD U ŽUPI UZVIŠENJA SV. KRIŽA

Svečano misno slavlje u nedjelju, 14. rujna, u 11 h predvodit će srijemski biskup u miru mons. Đuro Gašparović

ZAZIV DUHA SVETOGA ZA POČETAK ŠKOLSKE GODINE U RUMI

U župi Uzvišenja svetog Križa misom zaziva Svetog Duha svečano je obilježen početak nove školske godine u nedjelju, 7. rujna

U LJUBI, ERDEVIKU I LAĆARKU PROSLAVLJEN SVETI ANTUN PADOVANSKI

14. lipanj 2021.

LJUBA/ERDEVIK/LAĆARAK (TU) – U župama i crkvama srijemske biskupije na prigodan je način obilježen dan svetog Antuna Padovanskog, sveca svega svijeta.

Euharistijskim slavljima u 8.00 u Ljubi, 9.00 u Erdeviku i 11.00 sati u Laćarku slavljena je nedjeljna Euharistija koja je bila obogaćena spominjanjem svetačkog primjera svetog Antuna Padovanskog. Sva 3 euharistijska slavlja slavio je vlč. Ivica Zrno, župnik u Laćarku. U svim crkvama, prije euharistijskog slavlja upriličena je pobožnost na čast svetom Antunu, kao i prigodni blagoslov ljiljana i cvijeća koje su vjernici donijeli u crkvu, a gdje je bila prigoda upriličen je i blagoslov djece.

 

 

 

U prigodnoj homiliji, vlč. Ivica Zrno, polazeći od Evanđelja dotične nedjelje povukao je paralelu između Evanđelja i života svetog Antuna.

Božja Riječ nam danas donosi sliku sjemena koje je, kako opisuje tekst, veoma maleno, doslovno govoreći neznatno. Ako se zanemari i ako ga se ne njeguje, takvo sjeme će uvijek ostati maleno i neznatno. No ako ga se posadi i ako se o njemu vodi računa dogodi se doslovce čudo. Ne samo da naraste, nego postaje veće od svega povrća. U odnosu na početak to je neočekivano. Ako pogledamo život svetog Antuna Padovanskog možemo uočiti isti razvoj situacije/života. Ljudima njegovoga vremena, to je neočekivani razvoj. U samom početku po ničemu se ne izdvaja, do trenutka kada svoj život stavlja u Božje ruke. Tada se događa čudo – postaje većim od očekivanoga ili planiranoga. Danas ga se rado spominjemo i rado tražimo njegov zagovor. Bio je sveta života, reći ćemo. To je točno, ali izvor njegove svetosti leži u životnome stavu, što znači da je stavio život Bogu u službu. Poput svetog Antuna i mi možemo učiniti isto. Točno je da nije niti vrijeme, niti situacija kakvu je imao sveti Antun, no to ne znači da se u njega ne možemo ugledati i staviti svoj život Bogu na raspolaganje. Ne zaboravimo – svi smo mi na svetost pozvani! A sveti Antun nam je lijepi primjer odgovora ne taj poziv, poručio je vlč. Ivica Zrno.

Ivica Zrno