BOŽIĆNA AKADEMIJA U SRIJEMSKOJ MITROVICI

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – Na drugi dan Božića, u nedjelju, 26. prosinca 2021., u 19.00 sati, u prostorijama Hrvatskog Doma u Srijemskoj Mitrovici organizirana je božićna akademija. Kroz prigodni igrokaz o Isusovom rođenju i šaroliki repetoar božićnih pjesama na više jezika, srijemskomitrovačka djeca i mladi dočarali su ljepotu Božića i značenje Božjeg Utjelovljenja za čovjeka.

NEDJELJA SVETE OBITELJI PROSLAVLJENA U SRIJEMSKOJ PRVOSTOLNICI

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – Svečano Euharistijsko slavlje, na Nedjelju Svete Obitelji, u katedrali–bazilici manjoj Sveti Dimitrije, đakon i mučenik, s početkom u 9.30 sati, predslavio je msgr. Fabijan Svalina u zajedništvu s domaćim župnikom mons. Eduardom Španovićem.

BOŽIĆNO EUHARISTIJSKO SLAVLJE I DARIVANJE DJECE U LAĆARKU

LAĆARAK/STARA BINGULA (TU) – Svečana božićna euharistijska slavlja, u 9.30, u filjalnoj crkvi Sveti Petar, apostol u Staroj Binguli i 11.00 , u župskoj crkvi Sveta Ana, majke Blažene Djevice Marije, u Laćarku, na dan svetkovine Rođenja Gospodinova, slavio je župnik vlč. Ivica Zrno.

SVETA MISA POLNOĆKA U HRTKOVCIMA 2021.

HRTKOVCI (TU) – Svečanim euharistijskim slavljem – svetom Misom Polnoćkom, 25. 12. 2021. točno u pola noći u župskoj crkvi Sveti Klement, papa i mučenik u Hrtkovcima započela je proslava svetkovine Rođenja Gospodinova 2021.

SVETKOVINA ROĐENJA GOSPODINOVA 2021. – DANJA MISA

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – Svečano Euharistijsko slavlje, na dan svetkovine Rođenja Gospodinova, u katedrali–bazilici manjoj Sveti Dimitrije, đakon i mučenik, s početkom u 10.30 sati, predslavio je msgr. Fabijan Svalina u zajedništvu s domaćim župnikom mons. Eduardom Španovićem.

SVETKOVINA ROĐENJA GOSPODINOVA 2020. – POLNOĆKA

25. prosinac 2021.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – U subotu, 25. 12. 2021., točno u pola noći, euharistijskim slavljem–polnoćnom svetom Misom, svečano je započela proslava svetkovine Rođenja Gospodinova 2021.

Svečano euharistijsko slavlje, u Prvostolnici srijemske biskupije Sveti Dimitrije, đakon i mučenik predslavio je msgr. Fabijan Svalina, biskup koadjutor srijemski, uz suslavljenje domaćeg župnika mons. Eduarda Španovića, i laćaračkog župnika vlč. Ivice Zrno.

Započinjući euharistijsko slavlje, msgr. Fabijan Svalina je pozdravio okupljene vjernike i izrazio svoju veliku radost zbog ovog vjerničkog susreta u srijemskoj Prvostolnici, jer mu je to, kako je istaknuo prvi Božić kao biskupu srijemskog vjerničkog puka.

U prigodnoj homiliji, msgr. Fabijan Svalina je pozdravio sve okupljene vjernike i čestitao im najradosniju noć za svaku kršćansku dušu.

Božić je blagdan mira, radosti, ljubavi i dobrote. Sve su ovo božićne vrijednosti za kojima mi ljudi čeznemo i bez kojih nismo sretni i zadovoljni. Zato bi mogli reći da je glad za srećom glad za Božićem. Svi mi priželjkujemo Božansko stanje ovdje na zemlji, a također smo svjesni da to može dati samo Bog. Ljudski pokušaji da ostvare svoju želju uvijek su ostali neispunjeni. Čovjek i na putu prema Dobroti zna zalutati, zna skrenuti s pravog puta. Stoga su nam sva nadanja usmjerena na Božić i njegov sadržaj.

Kako ih ostvariti, kako se ne osjetiti frustriran i 'prevaren'.? Kako nastaviti s nadanjem usprkos nezgodnih događanja? Evo Božića, evo Isusova rođenja, evo objave ljubavi koja je utjelovljenje ljudskog nadanja baš u 'nezgodnim vremenima'. Božić nam nudi radost Nade jučer i danas i sutra. Isusova istina nas hrani hranom za Budućnost. Osobe koje su se opredijelile za vjeru, ljubav i dobrotu svjedoci su nam pozitivnog gledanja na svijet. Pošteni ljudi imaju oči koje vide i u noći (pastiri su prepoznali Isusovo rođenje u noći), vide i razlikuju u svim 'zvijezdama' baš tu Božansku 'zvijezdu'. Božićni blagdan nam pomaže da otkrijemo u sebi te 'oči' koje vide dublje i više od fizičkih očiju i ljudskog uma. Zato i jest božićni doživljaj onaj koji nas potiče da ostajemo u nadi, poručio je msgr. Fabijan Svalina okupljenim vjernicima.

Na koncu euharistijskoga slavlja, župnik domaćin pozdravio je okupljene vjernike, izražavajući svoju radost i zadovoljstvo zbog ‘duha pobožnosti’ koji se osjećao tijekom slavlja ove svete noći.

Slavlje je svojim pjevanjem uzveličao župski zbor, predvođen s. Cecilijom Tomkić.

Tekst: Ivica Zrno

Fotografije: Davor Reves