ODRŽANA PRIMOPREDAJA SLUŽBE RAVNATELJA HRVATSKOGA CARITASA

ZAGREB (IKA) – U zgradi Hrvatske biskupske konferencije na zagrebačkom Ksaveru u srijedu 25. svibnja održana je primopredaja službe ravnatelja Hrvatskoga Caritasa. Nakon dvanaest godina na toj dužnosti srijemski biskup koadjutor Fabijan Svalina službu ravnatelja predao je svojem nasljedniku fra Tomislavu Glavniku.

MARIJA POMOĆNICA–ZEMUNSKA GOSPA 2022.

ZEMUN (TU) – U utorak, 24. svibnja 2022., vjernici župe Zemun proslavili su svoju nebesku zaštitnicu, Mariju Pomoćnicu kršćana, koju časte i kao Zemunsku Gospu. Na taj dan se skupljaju vjernici Zemuna kao i oni iz drugih župa da bi iskazali čast nebeskoj Majci Mariji, te uvijek i iznova stavili sebe i svoje obitelji pod zaštitu Zemunske Gospe. Štovanje Marijino je ovdje uvijek bilo snažno, a posebno od ponovne ustanove župa 1721. Tada su franjevci kapucini donijeli Marijinu sliku i počeli je štovati kao Zemunsku Gospu. Ona je ovdje vjernicima ulivala nadu u bolje sutra. Ljudi koji su vezani za svoju Crkvu vezani su i za Zemunsku Gospu, te uvijek nastoje da njihova vjera bude pomognuta Marijinom pomoći. Stoga i nastoje štovanje Marije prenijeti na druge generacije sve do danas. O proslavi Zemunske Gospe svake se godine okupi veći broj vjernika, sa svojom vjerničkom nakanom i potrebom.

USPJEŠNO ZAVRŠENA MOBILNOST U SRIJEMSKOJ MITROVICI EUROPSKOG PROJEKTA „KOMPETENCIJA NA VRIJEME“

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) – U četvrtak, 19. svibnja 2022., u Srijemskoj Mitrovici, završena je mobilnost, koja je započela prije točno sedam dana. Ova aktivnost je dio europskog projekta Erasmus+ koji srijemskomitrovački župski Caritas „Sveta Anastazija“ provodi sa partnerima iz Poljske, Italije, Hrvatske i Ukrajine. Predstavnici iz svih zemalja partnera i ovaj su puta uzeli učešće u mobilnosti. Osobita radost bila je prisustnost dvije učesnice iz mesta Rivne, iz Ukrajine.

CARITAS I PALIJATIVNO ZBRINJAVANJE U REPUBLICI SRBIJI

BEOGRAD (TU) – U organizaciji Kolping društva Srbije I BELhospica iz Beograda,  u Beogradu je 10. svibnja 2022. održana Konferencija o stanju i pespektivama palijativnog zbrinjavanja u Srbiji.

XV. SUSRET MLADIH SRIJEMSKE BISKUPIJE

SRIJEMSKI KARLOVCI (TU) – Susret je održan u subotu, 21. svibnja, u župi Presvetoga Trojstva u Srijemskim Karlovcima, u Kapeli Mir, pod geslom: Mir vam ostavljam, mir vam svoj dajem (Iv 14, 27)

MISNO SLAVLJE UZ ŽUPNU SVETKOVINU DOBROGA PASTIRA I DAN GRADA ĐAKOVA

09. svibanj 2022.

ĐAKOVO (TU) – Na Nedjelju Dobroga Pastira, 8. svibnja 2022., vjernici istoimene đakovačke župe svečano su proslavili svetkovinu svoga zaštitnika. Središnje misno slavlje prevodio je mons. Fabijan Svalina, biskup koadjutor srijemski, a uz župnika domaćina vlč. Josipa Ivešića, suslavili su vlč. Zdenko Ilić, vlč. Josip Dominković i vlč. Vladislav Mandura.

Toga dana je ujedno i Dan grada Đakova, te se kod središnjeg misnog slavlja molilo za Grad i Domovinu. Na misi su sudjelovali gradonačelnik Đakova Marin Mandarić. gradonačelnik Vrlike Jure Plazonić, djelatnici Gradske uprave te drugi gosti.

U homiliji je mons. Svalina posebno istaknuo važnost izgradnje zajedništva u današnjem svijetu koji je tako razjedinjen. Stoga je važno da se mi kršćani okupljamo oko Krista, jedinog i pravog Pastira. Današnji ljudi traže vođu, onoga koji će ih povesti i za kojim će ići. Kršćani su pozvani svjedočiti to zajedništvo u svijetu u kojem živimo. Mons. Svalina pozvao je sve na molitvu za duhovna, svećenička i redovnička zvanja. Homiliju je završio riječima: „O, da Gospodin i u našoj zajednici takne srca naših mladih da se u plemenitosti predanja odluče za službu Pastira i Jaganjca.“

Na misnom slavlju posluživao je veliki broj ministranata, a skladnim su ga pjevanjem pratili članovi župnog mješovitog zbora, pod ravnanjem voditelja Ivana Rakonce.

Na kraju misnoga slavlja, domaći župnik Josip Ivešić pozdravio je sve drage goste i zahvalio svima na sudjelovanju. Poseban pozdrav uputio je mons. Fabijanu Svalini, te mu čestitao njegov srebreni svećenički jubilej, zaželjevši mu puno blagoslova u njegovoj službi u Srijemskoj biskupiji. Ova župna zajednica kroz korizmeno vrijeme prikupljala je darove za Caritas Srijemske biskupije te je domaći župnik taj dar uručio biskupu Svalini. U znak zahvale, Župa je biskupu darovala misnicu koju je nosio na ovome slavlju.

Za svoj crkveni god župa se pripremala trodnevnicom. Osobito je bilo svečano u četvrtak, kada su na misi sudjelovali poglavari i bogoslovi Bogoslovnog sjemeništa te Milosrdne sestre sv. križa, kandidatice i novakinje. Zajedno s župljanima ove župe molili su Krista Dobroga Pastira, osobito za duhovna zvanja.

Tiskovni ured/Fotografije: Mihael Kelbas

Izvor: djos.hr