DELEGACIJA IZ ĐAKOVA POSJETILA SRIJEMSKU BISKUPIJU

13. veljača 2024.

Gradonačelnik Grada Đakova i saborski zastupnik u Hrvatskom saboru Marin Mandarić sa svojim užim suradnicima, posjetio je Srijem 13. veljače

SR. MITROVICA (TU) - Delegacija je posjet započela u sjedištu Srijemske biskupije u Srijemskoj Mitrovici, gdje su se susreli sa mons. Fabijanom Svalinom, biskupom koadjutorom i mons. Josipom Ivešićem, generalnim vikarom. Gosti iz Đakova upoznali su se s drevnom i bogatom poviješću Srijemske biskupije, kao i sa trenutnim izazovima s kojima se ljudi i vjernici ovoga kraja susreću. Govorilo se i o mogućnostima suradnje Grada Đakova sa Biskupijom, osobito kroz različite kulturne, znanstvene i druge projekte. Grad Đakovo povezan je sa Srijemskom biskupijom i po tome što je Đakovo sjedište Đakovačko-osječke nadbiskupije i metropolije u čijem sastavu je i Srijemske biskupija. Gosti su obišli katedralu sv. Dimitrija, te ostatke ranokršćanske bazilike sv. Dimitrija iz 5. stoljeća.

Nakon Srijemske Mitrovice delegacija se uputila u Srijemske Karlovce, gdje se sastala sa župnikom vlč. Matejom Perićem i s predstavnicima Turističke organizacije i Grada Sremskih Karlovaca. Ovaj susret je bio prilika da se ova dva mjesta bolje predstave i upoznaju, te da razmijene svoja iskustva o ostvarenim i potencijalnim projektima međusobne suradnje. Posjet Karlovcima nastavio se obilaskom kapele Gospe od Mira, koja je kulturni spomenik od međunarodnog značaja. Nakon toga uslijedio je ručak i druženje. Posjet Srijemskoj biskupiji delegacija iz Đakova, završila je posjetom župi Uzvišenja sv. Križa u Rumi.