BOŽIĆNI KONCERT UDRUŽENJA NIJEMACA IZ SRIJEMSKE MITROVICE

25. prosinac 2023.

Udruženje Nijemaca ,,Syrmisch Mitrowitz’’- Sremska Mitrovica je i ove godine organiziralo svečani božićni koncert 22. prosinca u katedrali sv. Dimitrija

SR. MITRROVICA (TU) - Publika je imala zadovoljstvo poslušati božićne i novogodišnje pjesme i kompozicije, koji su izvodili: kvartet ,,Maestre’’, sopran Agota Vitkai-Kučera te dječji zbor i gitarski orkestar ,,Piccolo’’. Katedralu su ispunjavali zvuci Štrausovog valcera ,,Na lijepom plavom Dunavu’’, Šubertova ,,Ave Maria’’, Gruberova ,,Stille Nacht’’, kao i popularne pjesme ,,Preko brda preko brega“, ,,Novogodišnja pjesma’’, ,,Jelke’’... Nakon koncerta organizirano je druženje u župnom dvoru uz čaj, kuhano vino, štrudle i druge božićne poslastice.

Realizaciju ovog koncerta je omogućilo Ministarstvo unutarnjih poslova za domovinu SR Njemačke i Srijemska biskupija.

O izvođačima

Kvartet „Maestre“ je veoma interesantan muzički sastav koji čine: četiri profesorice MŠ   „Petar Krančević“ iz Srijemske Mitrovice: Milde Kuzminac i Dušanke Gavrilović (klavir), Jelene Vlaović (flauta) i Zorica Opačić (tambura). Ovaj kvartet je plod njihovog dugogodišnjeg prijateljstva i zajedničkog rada. Muzici pristupaju kao poslu, ljubavi i zadovoljstvu. Njihov repertoar čine djela klasične i popularne muzičke literature za koja pišu samostalne aranžmane.

Dječji zbor „Piccolo“ postoji već skoro dvije decenije. Za nešto  više od deset godina rada u zboru je pjevalo više stotina djece dok su neka djeca uz zbor odrasla. Uživaju pjevajući na različitim gradskim manifestacijama, a nastupaju i u drugim gradovima. Zbor vodi prof. mr. Dušanka Gavrilović koja je i autor njihovih pjesama. Već nekoliko godina u okviru Centra za kreativni razvoj ,,Piccolo’’ počeo je sa radom i gitarski sastav, kojim rukovodi prof. Dalibor Međedović.

Dr. umjetnosti Agota Vitkai-Kučera je sopran s bogatom nastavno-solističkom karijerom. Kao vrsnom stručnjaku glasovnog obrazovanja glumaca, povjeren joj je i rad sa glumcima za gotovo 30 predstava u Srpskom narodnom pozorištu, Pozorištu mladih i Subotičkom pozorištu. Članica je Vojvođanskog mađarskog visokoobrazovnog kolegijuma i Predsjedništva novosadskog mađarskog kulturno-umjetničko-obrazovnog centra. Jedna je od osnivača EVROPSKE Fondacije. Članica je Mađarske akademije nauka  i Komisije za dodjelu nagrade Autonomne Pokrajine Vojvodine i pokrajinskih priznanja... Udruženje Nijemaca ,,Syrmisch Mitrowitz’’ - Sremska Mitrovica ima dugogodišnju veoma uspješnu suradnju s ovim talentiranim umjetnicima.

O Udruženju Nijemaca

U ovoj godini Udruženje je realiziralo nekoliko važnih projekta:

•           Drugi međunarodni festival solo pjesme ,,Libeslied’’ održan je početkom travnja 2023. godine. On njeguje tradiciju izvođenja njemačkog lieda. Svoje umeće izvođenja lieda Šuberta, Šumana, Lista...  žiriju i publici su predstavili studenti akademija muzičkih umjetnosti i učenici srednjih muzičkih škola. Festival je imao takmičarski karakter.

•           Radionica stripa i karikature ,,Der Comicworkshop’’ je projekt koji njeguje likovni izraz i strip kao vid ,,devete umjetnosti’’. Oko 40 učesnika ove radionice je tijekom kolovoza 2023. godine u čitaonici Bilblioteke „Gligorije Vozarović’’ izrađivalo strip u formi ,,strip kaiša’’ i karikature sa tematikom vezanom za njemačko kulturno nasljeđe, poznate ličnosti, njemačke robne marke, sportaše, političare, povjesničare. Ovu radionicu prati i izložba, koju ćemo otvoriti u januaru 2024. i proglasiti najbolje radove.

•           Organizirali su nekoliko jezičnih radionica za učenje njemačkog jezika, koje su bile veoma posjećene.

•           Pseljdnja manifestacija u ovoj godine je tradicionalni božićni koncert održan 22. prosinca

Predsjednica udruženja Andrijana Bauer Živković