ČESTITKA MONS. SVALINE NOVOIMENOVANOM ZRENJANINSKOM BISKUPU ŠTEFKOVIĆU

Srijemski biskup Fabija Svalina čestitao je novoimenovanom zrenjaninskom biskupu Mirku Štefkoviću

MONS. MIRKO ŠTEFKOVIĆ NOVI JE ZRENJANINSKI BISKUP

Papa Franjo imenovao je dosadašnjeg ekonoma Subotičke biskupije mr. Mirka Štefkovića novim zrenjaninskim biskupom, priopćio je u ponedjeljak 18. ožujka u podne Tiskovni ured Svete Stolice, a vijest je svečano objavljena u Ordinarijatu Zrenjaninske biskupije.

KONCERT DUHOVNE GLAZBE U RUMI

To je prvi u nizu koncerata koji će se održati u okviru projekta „Musicae Spirituales Concentus“, čiji su pokrovitelji: Srijemska biskupija, Općina Ruma i Župa Uzvišenja svetog Križa

KORIZMENA TRIBINA U SUBOTICI

Na tribini će govori srijemski biskup mons. Fabijan Svalina.

PRIMANJE U MINISTRANSKU SLUŽBU

U župama Beška i Maradik Radosna nedjelja obilježena je primanjem novih ministranata

ŽIVOTOPIS – MSGR. ĐURO GAŠPAROVIĆ

Msgr. Đuro GAŠPAROVIĆ, srijemski biskup u miru

Msgr. Đuro Gašparović rođen je u Srijemu u Golubincima 20. lipnja 1951. godine od oca Antuna i majke Ruže rođ. Bešker. Osnovnu školu je završio u rodnom mjestu 1966. godine. Klasičnu gimnaziju je pohađao dvije godine u Interdijecezanskom dječačkom sjemeništu u Zagrebu, a druge dvije godine u Liceju u Đakovu gdje je i maturirao 1970. godine. Filozofsko-teološki studij je pohađao u Đakovu od 1972. do 1977. godine.

Za rimokatoličkog svećenika je zaređen 29. lipnja 1977. godine u Đakovu po biskupu mons. Ćirilu Kosu. Prve svećeničke službe obnašao je u Srijemu. Godinu dana je bio kapelan u Rumi od 1977. do 1978. godine, a 1978. i 1979. službuje kao upravitelj župe u Irigu. Godine 1979. odlazi na studij u Rim. Kao pitomac Papinskog hrvatskog zavoda svetog Jeronima u Rimu studirao je i magistrirao liturgiku na Papinskom sveučilištu Anselmianum 1981. godine. Na Pravnom fakultetu Papinskog lateranskog sveučilišta postigao je diplomu kanonskog, građanskog i međunarodnog prava 1982. godine. Godine 1980. imenovan je vicerektorom i ekonomom Papinskoga hrvatskog zavoda svetog Jeronima u Rimu, a godine 1992. i službenikom u Kongregaciji za evangelizaciju naroda u Vatikanu. Na blagdan Svetog Ćirila i Metoda, slavenskih apostola, 5. lipnja 1996. godine papa Ivan Pavao II. imenovao ga je pomoćnim biskupom Đakovačke i Srijemske biskupije. Za biskupa je zaređen 5. listopada 1996. godine u Đakovu. Od 15. srpnja 1999. godine papa Ivan Pavao II. dao mu je kao pomoćnom biskupu posebne ovlasti, a od 1. listopada 1999. godine je generalni vikar za Srijem sa sjedištem u Petrovaradinu. Kao generalni vikar za Srijem upravlja srijemskim dijelom Biskupije sve do ponovne uspostave Srijemske biskupije 18. listopada 2008. godine, kada je imenovan dijecezanskim biskupom ponovno uspostavljene biskupije.

Papa Franjo prihvatio je njegovu molbu za umirovljenjem, te je 14. veljače 2024. umirovljen.