U NOVOM SJEDIŠTU SRIJEMSKE BISKUPIJE ODRŽANA 56. SKUPŠTINA BISKUPA METROPOLIJE

Održana 56. skupština biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine

NOVI NUNCIJ STIGAO U REPUBLIKU SRBIJU

U četvrtak, 23. studenog 2022. srijemski biskupi dočekali su novog nuncija u Republici Srbiji, mons. Santa Gangemija.

KRIST KRALJ, NEDJELJA ZAHVALNICA I NEDJELJA BRAČNIH JUBILEJA U NOVOM SLANKAMENU

U Novom Slankamenu osobito svečana proslava svetkovine Krista Kralja - proslavljena nedjelja zahvalnica i nedjelja bračnih jubileja

SRIJEMCI NA PROSLAVI PATRONA KONKATEDRALNE ŽUPE

Generalni vikar srijemske biskupije predvodio je svečano euharistijsko slavlje za župni god u beogradskoj konkatedrali, a pjevanje je animirao katedrali zbor „Sveta Cecilija“ iz Srijemske Mitrovice

GOSTOVANJE ZBORA MLADIH VERITAS IZ ŽUPE DOBROG PASTIRA IZ ĐAKOVA NA SVETKOVINU KRISTA KRALJA U ŽUPI RUMA

Zbor mladih Veritas iz Đakova, predvođen svojim župnikom vlč. Ilijom Doganom, posjetili Srijemsku biskupiju i župu Uzvišenja sv. Križa u Rumi

SRIJEMCI NA PROSLAVI PATRONA KONKATEDRALNE ŽUPE

24. studeni 2022.

BEOGRAD (TU) - Svečano večernje euharistijsko slavlje u konkatedrali i župnoj crkvi Krista Kralja na Vračaru u Beogradu, predvodio je u nedjelju 20. studenog 2022. mons. Josip Ivešić, generalni vikar Srijemske biskupije i župnik u Rumi, uz koncelebraciju domaćeg župnika mons. Aleksandra Kovačevića, te kancelara Srijemske biskupije, susjednih župnika, te svećenika Đakovačko-osječke i Beogradske nadbiskupije, te Subotičke biskupije.

Mons. Ivešić je u svojoj propovijedi istaknuo jedan segment ove proslave, a to je upravo rečenica jednog od dvojice zločinaca koji su stajali razapeti sa Isusom: “Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje” (Lk 23, 35-43). Neopisiva radost nade koja je čovjeku tada jedina nit za koju se može uhvatiti i tražiti spas je upravo sam Bog. Ljudi često povikuju Isusu iste ove riječi koje je i zločinac, svjestan svoga grijeha i osude, izrekao – u Bogu je jedina nada i spas. Propovjednik se također dotaknuo i teme zaborava, jer vjernici, ljudi današnjeg vremena, sami po sebi, često upadaju u ovo iskušenje, i to ne samo zaborava nekih elementarnih stvari već se nerijetko događa da zaborave i samog Boga, koji nikada ne zaboravlja čovjeka i što je još važnije, koji nikada od čovjeka, svoga stvorenja, ne odustaje. “Upravo kraj liturgijske crkvene godine, kao svaki kraj u životu, donosi i neki novi početak, ovo je vreme zbrajanja i oduzimanja, svaki kraj je prilika za prisjećanje prije novog početka, zato je iskoristimo”, zaključio je propovjednik.

Liturgijsko pjevanje animirao je katedralni zbor „sv. Cecilija“ iz Srijemske Mitrovice, pod vodstvom s. Cecilija Tomkić, a na kraju svete mise okupljeni domaći vjernici i gosti nastavili su druženje u župnoj dvorani.

Tekst i fotografije: Marija Antonela Kanelić