U Svetištu Gospe Snježne – Tekije u subotu, 30. svibnja, održan je koncert župnih zborova Srijemske biskupije, posvećen Nebeskoj Majci, primjereno koncu mjeseca u kojem se ona osobito časti
TEKIJE (TU) - Koncert su organizirali Srijemska biskupija i Biskupijsko svetište Gospe Tekijske, a pokrovitelji su bili Srijemska biskupija i Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
Mons. Josip Ivešić, generalni vikar Srijemske biskupije, rekao je: „Pjevamo u čast našoj Nebeskoj Majci Mariji. I to je ono što je najvažnije - da razvijamo svijest o pobožnosti Nebeskoj Majci i to ovdje, u ovome drevnom biskupijskom svetištu na Tekijama. Također je potrebno da se međusobno ljudi upoznaju, razmijene iskustva i note, da čujemo jedni druge, što je uvijek jedno bogatstvo. I ove godine smo pozvali sve župne zborove naše Srijemske biskupije, međutim zbog brojnih
događanja, ovom prilikom nastupaju četiri zbora. Prilikom organizacije ovog koncerta, nastojimo da on uvijek bude koncem mjeseca svibnja, koji je posvećen Blaženoj Djevici Mariji, tijekom kojeg smo u našim župnim crkvama svakodnevno molili, pjevali u čast dragoj Gospi, a ovdje opet zazivamo je kao Gospu Tekijsku i time želimo možda i na najbolji način zaključiti ovaj mjesec pjevajući njoj na slavu, sa porukom da se još više trudimo, da još više upoznajemo i naše svetište biskupijsko, ali isto tako i marijanske pjesme i sve ono što povezuje ove prostore sa čašćenjem Blažene Djevice
Marije.“
Na početku koncerta nazočne je pozdravio domaćin, vršitelj dužnosti rektora svetišta vlč. Stjepan Šumanovac.
„Na Tekijama već dugi niz godina sastajemo se u povodu čašćenja Blažene Djevice Marije, s vjerom da će podržati ovo naše pjevanje, zalaganje, našu prisutnost. Vjerujem da već naša prisutnost puno govori o tome da je ona danas ovdje s nama prisutna. Zato želim pozdraviti sve vas ovdje i među vama one koji će danas svojim glasom, svojim pjevanjem, doista uzveličati ime Blažene Djevice Marije, a ujedno će to biti i duhovni poziv za svakog od nas, da i mi u sebi probudimo pobožnost prema Blaženoj Djevici
Mariji. Zbog toga velika hvala svima za žrtvu i zalaganje da ovaj dan bude doista veličanstven, ali i da posluži kao poticaj svim ostalim župnim zajednicama da se također isto zalažu za zajednicu, što nam je prijeko potrebno, kako u Srijemskoj biskupiji, tako i u našim obiteljima.“
Nastupili su, sa po tri skladbe, Združeni mješoviti zbor župa: sv. Josipa – Čerević, sv. Barbara – Beočin i župe Našašće sv. Križa – Srijemska Kamenica (voditelj i dirigent vlč. Luka Ivković, na orguljama Eugenija Kojič i Ivan Ber), zatim Mješoviti zbor sveta Cecilija, župe Uznesenje Blažene Djevice Marije iz Zemuna (voditelj zbora Andrej Kukuruzar,
dirigent Mladen Prodan, a orguljaš Aleksandar Stanković), Mješoviti zbor župe Uzvišenja svetoga Križa iz Rume, sa voditeljicom i dirigenticom Katarinom Atanacković, te Katedralni i mješoviti zbor sveta Cecilija, župe svetog Dimitrija, đakona i mučenika, iz Srijemske Mitrovice (voditeljica i dirigentica s. Marija Jelena Damjanović, na orguljama Leon
Žarko).
Sredina koncerta bila je pravi trenutak da svi nazočni skupa izmole posvetnu molitvu Gospi Tekijskoj, kojoj su priključili i sve svoje osobne molitve. U ime Srijemske biskupije, nakon nastupa zborova, svima je zahvalio mons. Josip Ivešić, generalni vikar, i podijelio zahvalnice zborovima koji su nastupili u svetištu Gospe Tekijske, koje ove godine
navršava 310 godina postojanja. Na samom koncu večeri svi nazočni su se zajedno pomolili i zapjevali Gospi Tekijskoj, i to pjesmu za koju je tekst napisao Ilija Okrugić, glazbu Stjepan Lovrić, i harmonizacijom Dejana Bubala. Nakon zajedničkog fotografiranja ispred crkve, druženje je nastavljeno u dvorani svetišta, kako bi se iznova utvrdila stara i rodila nova poznanstva, a sve u cilju jačanja i bogaćenja kršćanske zajednice na tlu Srijema.
M. Mikolaci