ŽUPA MOROVIĆ - Hodočasnici iz Županje u Moroviću

MOROVIĆ, (TU) - U subotu, 21. ožujka, tri autobusa hodočasnika iz župe sv. Nikole Tavelića iz Županje, sa svojim župnikom vlč. Markom Peulićem, hodočastilo je u svetište Marije Pomoćnice kršćana i duša u čistilištu u Moroviću. Ovo hodočašće dio je njihove korizmene priprave za nadolazeće slavlje Uskrsa. Župnik Peulić sa svojim župljanima u sklopu duhovne priprave za Uskrse svake korizme organizira neko hodočašće. Ove godine odlučili su se po prvi puta hodočastiti s druge strane granice te posjetiti svetište u Moroviću, ali i obići župne crkve u Kukujevcima, Gibarcu, Sotu i Šidu.
„Mi već 11 godina imamo naviku u korizmi pohoditi mjesta koja su stradala u ovom ratu. Tako smo pohodili mnoga mjesta od Iloka, Vukovara, Lovasa i dr., a kako je vlč. Nikica posjetio našu župu i upoznao nas s  ovim starim svetištem Crkve, nekako sam osjetio poticaj da je korizma idealno vrijeme kako bismo i sami došli u ovo svetište i molili za svoje pokojne, ali i na taj način pridružili njihovu smrt onome što sada želimo osobito istaknuti: vjerovati u uskrsnuće, vjerovati u život. Ta povezanost žive Crkve u jednom molitvenom  zajedništvu s Crkvom naše pokojne braće i sestara je sigurno dovoljan razlog i motiva da to bude u ovom svetištu. Zbog toga smo danas ovdje. Mi već dugo idemo na hodočašća i uvijek nas ide veliki broj. Posjetili smo tako prije dvije godine svetište Majke Božje u Dragotinu, prošle godine smo bili u Bosni u Tramošnici, a sada smo izabrali Morović i ovu povijesnu crkvu, povijesno svetište koje danas dobiva jednu novu dimenziju, jednu novu nakanu koja je važan i uklapa se nama osobito u ovo korizmeno vrijeme“ kazao je vlč. Marko Peulić.
Misno slavlje za hodočasnike u svetištu Marije Pomoćnice kršćana i duša u čistilištu prevodio je upravitelj svetišta, vlč. Nikica Bošnjaković, koji je u propovijedi stavio naglasak na obraćenje: „Obratite se i vjerujte evanđelju – to je bit Isusova poslanja. Moraš se promijeniti. Ako ideš uz Isusa moraš ne gledati kroz poganstvo ovoga svijeta, nego kroz evanđelje. Došli ste ovdje da budete pozvani, prozvani i opomenuti. Kada će sudnji dan ne zna se. Ali, kada se kršćanin uljulja u kolotečinu ovog svijeta onda će ga taj dan iznenaditi. Prekini sa svojim grijehom, obrati se, odbaci duhove svijeta koji zarobljavaju. Mi smo rođeni da budemo slobodna djeca Božja. Onaj koji se obrati mora naići na protivljenje ovog svijeta, ali Isus kaže blago vama 'velika je plaća vaša na nebesima' (Mt 5, 11). Uz to još smo i u korizmi koja je vrijeme obraćenja. No, treba se uvijek boriti protiv natruha ovog svijeta, a preko Marije možemo za to dobiti snagu.“
Nakon misnog slavlja hodočasnici su se uputili prema župnoj crkvi u Moroviću, gdje im je u letnjikovcu iza crkve poslužen ručak i osvježenje. Nakon ručka i odmora vlč. Bošnjaković održao im je kratku duhovnu obnovu, iza koje su se zaputili u posjet Sotu i Šidu