VAZMENO BDJENJE U KATEDRALI U SRIJEMSKOJ MITROVICI

01. travanj 2013.

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto3SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - U noći iščekivanja Kristova uskrsnuća, u bdjenju Crkve koja čeka objavu svjetla Gospodnjega na Veliku subotu 30. ožujka 2013. godine, navečer u 19,00 sati, mons. Đuro Gašparović, srijemski biskup, slavio je u katedrali u Srijemskoj Mitrovici misu Vazmenog bdjenja.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - U noći iščekivanja Kristova uskrsnuća, u bdjenju Crkve koja čeka objavu svjetla Gospodnjega na Veliku subotu 30. ožujka 2013. godine, navečer u 19,00 sati, mons. Đuro Gašparović, srijemski biskup, slavio je u katedrali u Srijemskoj Mitrovici misu Vazmenog bdjenja zajedno s prelatom mons. Eduardom Španovićem, srijemskomitrovačkim župnikom, dekanom i generalnim vikarom i vlč. Vladislavom Varga, grkokatoličkim župnikom u Srijemskoj Mitrovici, uz sudjelovanje velikog broja vjernika.

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto5

Vazmeno bdjenje započelo je liturgijom svjetla kada je u dvorištu uz katedralu blagoslovljen novi oganj te označena i upaljena uskrsna svijeća znak Uskrslog Krista. Svjetlo uskrsne svijeće zasvjetlilo je u katedrali paljenjem svijeća u rukama vjernika.

Po Službi riječi pred vjernicima su se izmijenili događaji tamo od stvaranja svijeta, od časa kada se pojavila iskra božanskog života i ovozemnog života u ovom svemiru, preko izlaska naroda iz egipatskog ropstva pa sve do ovoga časa.

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto2

Himan Slava Bogu na visini označio je Kristovo uskrsnuće. Zatvoren je Isusov grob koji su od Velikog petka do tog trenutka čuvali muškarci u hrvatskim narodnim nošnjama nazvani „čuvari Božjega groba“, što je dugogodišnja tradicija u Srijemskoj Mitrovici, a vjernici se tijekom dana poklonili Isusu.

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto3

U homiliji biskup Gašparović je rekao: „Kliče noćas sveta Crkva slavno uskrslom Spasitelju. Nema sumnje da je za svakoga od nas Uskrs izvor nesebične radosti. Tu radost izražava u ovoj svetoj noći blagoslov ognja, pohvala uskrsnoj svijeći, služba riječi s čitanjima i evanđeljem, krsna služba, blagoslov vode i ponajviše euharistijska služba. U ovoj svetoj noći odzvanja uskrsna radost koja se ne da izraziti riječima.

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto1

Kad je od radosti uzdrhtala i potresla se zemlja i kad je anđeo Gospodnji sjeo na odvaljeni kamen groba da dočeka Mariju Magdalenu i drugu Mariju, apostoli još nisu shvaćali puninu uskrsne radosti. Ni apostoli, ni pobožne žene, još nisu bili sposobni osjetiti veličinu i značenje onoga što se dogodilo. Previše su još bili pod dojmom kalvarijske tragedije i tame Velikog Petka, da bi mogli shvatiti uskrsnu radost i svjetlost uskrsnuća. Veoma je značajno da je sva svoja velika djela Bog Svjetlosti zavio u tamu svetih noći, a osvjetlio ih svjetlom svetih blagdana. Kad je stvarao svemir bila je tama. Kad je izbavio narod svoj iz egipatskog ropstva također je bila tama, noć vazmenog Janjeta. Kad se Spasitelj svijeta porodio bila je sveta noć. Kad je ustanovio Presveti Oltarski Sakramenat, bila je večer. Kad je započeo svoju gorku muku na Maslinskoj gori bila je noć. Kad je umro na križu dan se zavio u tamu. I kad je od mrtvih uskrsnuo bila je zaista «blažena noć». I u ovoj uskrsnoj noći umrla je tama poganstva a rođeno je Svjetlo kršćanske istine, jer svojim uskrsnućem Krist je neoborivo dokazao da je pravi Bog, Bog od Boga, Svetlo od Svjetla.

Zato je Uskrs blagdan svjetla, proljetnog sjaja. Svjetlo Kristovo, klicali smo s uskrsnom svijećom koja označuje Krista.

Da, nad Kristovim grobom svijetli uskrsno svjetlo. U jednom vrtu s prvim grijehom pod drvetom prokletstva došla je tama smrti nad ljudski rod. U drugom vrtu, pod drvetom križa došlo je s Kristom svjetlo života na novi kršćanski ljudski rod. Krist je nadvladao smrt i đavla, grijeh i pakao.

Isus je uskrsnuo. Svijetli nad našim životom. Svima nam je danas Uskrs i zato sa svetim Pavlom govorimo: znam komu sam povjerovao i znam da je Krist uskrsnuo i time nije uzaludna moja vjera.

Oživimo noćas svoju vjeru u Spasiteljevo uskrsnuće s onim svetim ženama koje, čim ustanoviše istinu iz svjedočanstva nebeskog vjesnika pred praznim grobom, da je Isus ustao od mrtvih, postadoše glasnice njegova uskrsnuća. Oživimo vjeru s apostolima, Isusovom braćom, kojima su žene javile da je Isus živ i da pođu u Galileju gdje će ga vidjeti. Oživimo svoju vjeru sa svetim Tomom jer blago onima koji ne vidješe a vjeruju“, završio je biskup homiliju.

Nakon blagoslova vode krsnog studenca, okupljeno vjerničko mnoštvo obnovilo je svoja krsna obećanja.

Euharistijskom službom završeno je Vazmeno bdjenje, a pričesti su pristupili svi nazočni vjernici koji su se u velikom broju ispovjedili u uskrsnoj ispovijedi.

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto6

Euharistijsko slavlje svojim kvalitetnim pjevanjem uzveličao je katedralno-župni zbor Sveta Cecilija.

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto0

Velika_subota_2013._Srijemska_Mitrovica_foto8

Nakon obreda, obavljen je blagoslov jela, te je nastavljeno međusobno radosno čestitanje najvećeg kršćanskog blagdana. Za primijetiti je i pohvaliti da su sva tri dana Svetog trodnevlja bila posjećena velikim brojem vjernika.

Mario Paradžik