USKRSNO SLAVLJE U SRIJEMSKOJ MITROVICI

01. travanj 2013.

Uskrs_2013._Srijemska_Mitrovica_foto3SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - U katedrali Svetog Dimitrija, đakona i mučenika, u Srijemskoj Mitrovici središnje euharistijsko slavlje na svetkovinu Uskrsa predvodio je 31. ožujka srijemski biskup mons. Đuro Gašparović, a suslavio je prelat mons. Eduard Španović uz sudjelovanje velikog broja vjernika.

SRIJEMSKA MITROVICA (TU) - Središnje euharistijsko slavlje na svetkovinu Uskrsa, 31. ožujka, predvodio je srijemski biskup Đuro Gašparović u katedrali Svetog Dimitrija, đakona i mučenika, u Srijemskoj Mitrovici.

Uskrs_2013._Srijemska_Mitrovica_foto3

Na početku misnoga slavlja biskup je pozdravio suslavitelja prelata mons. Eduarda Španovića, župnika, dekana i generalnog vikara, časne sestre redovnice, asistenciju i ministrante koji redovito i radosno sudjeluju u slavljima kroz godinu, članove pjevačkog zbora i brojne vjernike laike, posebno djecu i mlade.

Uskrs_2013._Srijemska_Mitrovica_foto2

Biskup je u homiliji istaknuo da je Krist došao za sve ljude, da sve ljude spasi. Ovo je najveći i najslavniji događaj u povijesti Crkve, događaj Isusova Uskrsnuća. To je najveća proslava Kristova, najsjajniji i neoborivi dokaz njegova božanstva, ujedno i najsigurniji temelj naše vjere. „Vjera u Uskrsnuće, nastavio je biskup, je vjera apostola, to je vjera prvih kršćana, to je vjera kršćana kroz dvadeset stoljeća. Ta je vjera ušla u dvadeset i prvo stoljeće. Prvi koji su osjetili veliku važnost Isusova Uskrsnuća u svome životu bili su Isusovi učenici. Bojali su se da ih oči ne varaju, ali im je uskrsli Isus dao mnogo dokaza po kojima su vidjeli da je živ i stvaran, da je ponovo među njima. S njim su razgovarali, doticali ožiljke njegovih rana i jeli s njime. Tako su se i razumom i očima i ušima i opipom uvjerili u nepobitnu istinu Isusova uskrsnuća.

Uskrs_2013._Srijemska_Mitrovica_foto4

Po ovom čudu je kršćanstvo postalo i ostalo živa stvarnost do danas. Kršćanstvo se rodilo na istini uskrsnuća. I mi vjernici smo se čudesno preporodili. I za nas je ovo velika istina: Isus je uskrsnuo, živ među nama i s nama. Za ovu istinu apostoli i učenici Isusovi podnesoše tamnice i mučenje. Za ovu istinu dadoše oni i svoje živote, potvrdio je Gašparović.

Zatim je pozvao vjernike: „A mi vjerni puk sudjelujmo u radosti Uskrsloga. Pridružimo se ženama koje su u rano jutro pošle na grob, da bismo kao one, neprestano u našem životu susretali Isusa živog. Pridružimo se apostolima Petru i Ivanu i učvrstimo vjeru da je Isus i danas živ među nama. Pridružimo se i drugim apostolima da bismo susretali Isusa Uskrsloga, čuli njegov glas i njegovu Radosnu vijest, da bismo s njime jeli i pili pošto uskrsnu od mrtvih, da bismo dobili njegov mir i čuli poruku koju je primio Toma apostol 'blaženi koji ne vidješe a vjeruju'. Pridružimo se dvojici učenika koji su išli u Emaus jer će se na životnom putu Krist i nama pridružiti. Pridružimo se i mi apostolima i učenicima jer s njima idu stotine, tisuće i milijuni ljudi koji vjeruju da je Isus živ, da je uskrsnuo, i koji žele biti Kristovi, koji su spašeni po njegovoj muci, smrti i uskrsnuću“, zaključio je biskup.

Zamolio je biskup Uskrsloga da obdari svojim svjetlom i mirom sve nazočne vjernike, njihove obitelji, grad Srijemsku Mitrovicu, Srijemsku biskupiju i sve druge ljude u svijetu.

Uskrs_2013._Srijemska_Mitrovica_foto6

Uskrs_2013._Srijemska_Mitrovica_foto5

Na kraju svete mise mons. Španović je kao župnik sve pozdravio, zahvalio vjernicima na sudjelovanju u slavljima proteklih dana, na pristupanju u velikom broju sakramentu ispovjedi i pričesti u korizmenom vremenu, Velikom tjednu i Uskrsu i svim nazočnima, njihovim obiteljima i bolesnicima čestitao Uskrs. Biskup je zatim blagoslovio sve sudionike slavlja.

Uskrs_2013._Srijemska_Mitrovica_foto7

Slavlje je bilo popraćeno pjevanjem katedralno-župnoga zbora „Sveta Cecilija”, predvođena voditeljicom sestrom Cecilijom Tomkić.

Mario Paradžik