USKRSNI SAJAM CARITASA U ZEMUNU

19. travanj 2017.

ZEMUN (TU) - Na Veliki Četvrtak, u župi Zemun, organiziran  je uskrsni sajam Caritasa u okviru projekta „ Razvoj župskih Caritasa i smanjenje siromaštva“. Izlagači na sajmu su prvenstveno bili volonteri Caritasa i župljani koji su svojeručno pripremili tradicionalne uskrsne darove. Naime,  akcija je započela još na  Pepelnicu kada su podeljene kasice Caritasa koje su župljani ponijeli svojim kućama s preporukom da kroz vrijeme korizme štede a posebno je župnik naglasio da se animiraju deca i mladi za ovu akciju. On je preporučio da se ne ubacuje u kasice od svoga viška, nego da se pokuša nešto od onoga što nam je namijenjeno kao npr čokolada, igračka, izlasci i sl. pretvoriti u novac i time pomognu najsiromašniji u župi.Sav dobijeni prihod od sajma priključili smo akciji prikupljanja od kasica. Vernici su doneli kasice na svečanu sv. Misu Velikog Četvrtka i predali ih na pripravljeno mesto pred oltar a nakon mise volonteri su izbrojali novac, odredili količinu po koliko će se dijeliti  korisnicima i uručiti prije Uskrsa, kako bi si moglo kupiti neophodno za proslavu blagdana Uskrsa.Tome smo također dodali darove od Cvjetnice koji su vjernici davali prilikom preuzimanja blagoslovljenih grančica. Sa sve tri akcije, sajam, kasice i grančice, skupljeno je određeni deo sredstava koje smo pretvorili u jedan fond namenjen siromašnima.Članovi Župnog Caritasa su indetificirali dio potrebnih osoba za koje se skuplja. Osetila se radost kod darovatelja, volontera a posebno kod onih koji su bili obradovani poklonom naših župljana.  Dogovoreno je da se ovakva akcija organizira za sve velike blagdane kroz godinu.

Petar Dujić

Koordinator Caritasa Srem