SVETI NIKOLA U STAROM SLANKAMENU

STARI SLANKAMEN (TU) - Simpatična crkvica svetog Nikole, biskupa, na obali Dunava u Starom Slankamenu, dočekala je i ove godine goste i domaće na proslavu nebeskog zaštitnika, koji je posebno zaštitnik djece, putnika i pomoraca. Interesantan je podatak iz davnih vremena da su lađe, ploveći Dunavom pored Starog Slankamena, obvezatno uključivale sirene na pozdrav svetom Nikoli, komu je posvećena crkva, budući da ga Katolička i Pravoslavna crkva slave kao nebeskog zaštitnika.

U nedjelju, 6. prosinca 2015. godine, okupili su se svećenici i ostali vjernici, domaći i gosti, na euharistijsko slavlje, koje je predslavio mons. Eduard Španović, generalni vikar Srijemske biskupije i župnik i dekan u Srijemskoj Mitrovici, nekadašnji župnik u Novom Slankamenu. Propovijedao je vlč. Stjepan Barišić, župnik župe Uzvišenje svetog Križa u Petrovaradinu i upravitelj Biskupijskog svetišta Gospe Tekijske. Uz predsjedatelja su uz oltar bili preč. Marko Kljajić, župnik župe Surčin, vlč. Petar Dutka, grkokatolički župnik u Inđiji, te domaći župnik preč. Berislav Petrović. Kasnije su se zajedništvu slavlja pridružili preč. Božidar Lusavec, župnik u Beški i vlč. Vjekoslav Lulić, župnik u Golubincima.

„Kao nekad u povijesnom trenutku, kada je Riječi koja se utjelovila, Isusu Kristu, predhodio preteča Ivan Krstitelj da mu pripravi put, riječi su propovjednika Barišića, a politički i vjerski vođe bili su Tiberije Cezar, Poncije Pilat, Herod, Filip, Lizanije, Ana i Kajfa, tako i danas ta Riječ, Isus, dolazi i čeka nas da pripravimo 'svoj put' ravan, bez krivudanja, bez brda i dolina, da ga po ravnu putu možemo dočekati i doći k njemu.“ Vlč. Barišić je naglasio da je sigurno velika prigoda kako dobro pripremiti put Gospodinu u Jubilarnoj godini milosrđa koja ove godine započinje na svetkovinu Bezgrješnog Začeća Blažene Djevice Marije, u kojoj nas papa Franjo poziva da osjetimo njegovo milosrđe u pomirenju s njime u sakramentu pomirenja, te da otvorimo svoja srca potrebnima, da budemo pozorni na one koji su gladni, goli, žalosni, bolesni, nesigurni, koji ovise o drugima ili susami. Jednom riječju, zagledani u Božje milosrđe, treba da budemo milosrdni.“

Na koncu misnog slavlja predsjedatelj Španović je pozvao sudionike da otvore srca milosrđu Božjem i životom slijede Isusa Krista, koji je uprisutnio milosrdnog nebeskog Oca u Crkvu, biskupije, župe, obitelji i svakog pojedinog čovjeka.

Najmađi su primili darove od svetog Nikole, kako je to običaj u vjerničkim zajednicama, a za svećenike je bio pripravljen bratski stol „Čardi kod Mike alasa“ na Dunavu. ​

Darko Peka