PRVA SVETA PRIČEST U NOVOM SLANKAMENU

06. studeni 2015.

NOVI SLANKAMEN, (TU) - U župi „Sveti Mihael, arkanđeo“ u Novom Slankamenu 25. listopada 2015. godine, na posljednju nedjelju u Gospinom mjesecu,  župa je slavila radosni i milosni događaj kada su sedmoro djece prvi put primili Euharistijskog Isusa u svoje srce. Priprema za ovaj dan trajala je od lipnja do listopada jer je želja župnika bila da se djeca što bolje priprave za ovaj sakramenat, tim više što su na početku priprave bila samo trojica dječaka za Prvu pričest, kojima su se kasnije pridružile dvije djevojčice, sestre, koje su upravo krštene, a na veliku radost, još dva brata su popunila broj od sedam prvopričesnika.

Župnik je imao osjećaj da nikad teže nije pripremao grupu za prvu pričest i opet osjećaj da nikad lakše nije bilo prigodom ispovjedi u svete mise. Predhodilo je tome slavlju puno molitve, često preko dana i u noći uz zazive Krvi Kristove, rijeke milosrđa, da blagoslovi djecu,. Bilo je i više roditeljskih sastanaka i zauzetosti roditelja.

Bog je ovaj dan obdario prekrasnim sunčanim sjajem i toplinom. Crkva je bila prekrasno ukrašena, kao i župnaa dvorana, a sve zaslugom roditelja.

Nakon uvodnih riječi u euharistijsko slavlje djeca su blagoslovljena, zajedno s roditeljima i svim sudionicima. Rodbina, prijetalji i drugi vjernici su je osjetili važnost događaja pa su u velikom broju ispunili crkvu za vrijeme svete mise. Sve je lijepo i dobro ovoga dana, sve nas raduje ovo što je dobri Bog nama dao, ali je najveći dar s neba Isus, naš Prijatelj i Spasitelj, bile su riječi poticaja u homiliji preč. župnika. Puno čuda je Isus učinio, ali je najveće čudo to što nam se darovao u svetoj hostiji kao hranu za naše duše. Evanđelje nam je pradstavilo slijepca Bartimeja koji je pokazao veliku želju da se susretne s Isusom zato što mu je vjera u srcu dala veliku živost i bila podloga da mu Isus vrati vid. Vjera te je tvoja spasila, rekao mu je Isus. I za nas je poziv kao primjer da hrlimo da se s Isusom susretnemo, poručio je župnik.

Sve je teklo svečano i radosno. Bilo je očito da svi sudionici slavlja s pažnjom i punim plućima doživljavaju ovaj milosni trenutak. Prvopričesnici su u posudicu za pričest sami stavljali hostije koje će biti za vrijeme svete mise posvećene i oni s njima biti pričešćeni. Nakon Isusova dolaska u srce još su se svi zajedno obratili Gospi za zaštitu i pomoć molitvom „O Gospojo moja, o Majko moja“.

Nakon dodjele uspomena na Prvu svetu Pričest i završnog blagoslova, te fotografiranje, slavlje je nastavljeno druženjem uz domjenak u župnoj dvorani, zajedno prvopričesnici, roditelji i ostala rodbina.

Darko Peka, Novi Slankamen