PROSLAVLJEN CRKVENI GOD U SREMSKIM KARLOVCIMA

20. lipanj 2011.

SR._KARLOVCI_CRKV._GOD_2011SREMSKI KARLOVCI, 19. lipnja 2011. godine - Župa Presvetog Trojstva u Sremskim Karlovcima u Srijemskoj biskupiji organizirala je proslavu svoga zaštitnika koje je predvodio srijemski biskup mons. Đuro Gašparović.

SREMSKI KARLOVCI, 19. lipnja 2011. godine - Župa Presvetog Trojstva u Sremskim Karlovcima u Srijemskoj biskupiji organizirala je proslavu svoga zaštitnika. Svečano euharistijsko slavlje, u nedjelju 19. lipnja 2011 godine, predvodio je srijemski biskup mons. Đuro Gašparović u zajedništvu s domaćim župnikom Ivanom Rajković, petrovaradinskim dekanom Tomislavom Kovačić, i svim svećenicima petrovaradinskog dekanata, uz sudjelovanje velikog broja srijemskokarlovačkih vjernika i gostiju. Svečanost su pjesmom uveličali crkveni zbor župe Presvetog Trojstva u Sremskim Karlovcima.

SR._KARLOVCI_CRKV._GOD_2011

Na početku je nazočne pozdravio domaći župnik i uveo u slavlje današnjega dana. Biskup Đuro Gašparović je u homiliji, usredotočio misli nazočnih na stvarnost Trojedinog Boga, jednog Boga u tri božanske osobe, koji se nije zatvorio u sebe, nego se otvara jer je On vječna ljubav Oca koja se daruje drugome.

Msgr. Đuro Gašparović u svojoj propovijedi istaknuo je: „Ljubav Oca koja se daruje Sinu u Duhu Svetome. To je ljubav Sina koja uzvraća na Očevu ljubav prema njemu u Duhu Svetome. Bog se okreće prema anđelima i kao Stvoritelj stvara sve vidljivo i nevidljivo, svemir i svijet, nebo i zemlju i na zemlji uz druga stvorenja Tri božanske osobe stvaraju čovjeka na svoju sliku i priliku. Božja ljubav ide do čovjeka do nas. Bog nam se daruje, a mi ga prihvaćamo ili ne, što ovisi o nama. Duh Gospodnji po poslanju Oca i Sina djeluje, da bi nam nebeski Otac bio što bliži, obećaje i šalje svoga Sina i daje mu ulogu da objavljuje Oca i da bude spasitelj svijeta“

Primjenjujući Kristov život na život crkve, biskup Gašparović je istaknuo: “Duh Sveti je ponajprije “duhovna“ prisutnost Isusa Isusa uskrslog u Crkvi. To je prisutnost koja se nastavlja na sasvim različit način od onoga koji se zbio za Isusova zemaljskog života. To je tajnovita prisutnost jedne osobe. Treće osobe Presvetog Trojstva. On je duša Crkve, u Duhu Svetome i po Duhu Svetome uskrsli Krist je prisutan, Evanđelje je životna snaga, Crkva je trojstvena zajednica. I Taj Duh djeluje u Crkvi na poseban način u nama koji smo njezini članovi, živi udovi ugrađeni po Krštenju u Kristovo tijelo. Taj isti Duh danas, dragi vjernici, usmjerava naš milosni život, podržava ga i jača. On nam poklanja novi život od njega dolazi svaka dobra zamisao, svaka istinska želja, svaka čestita odluka, svaki plemeniti pokušaj i svaki manji i veći uspjeh.“

Na koncu razmišljanja biskup Gašparović poručuje i potiče: “Zato vjerujmo u Boga Oca, Sina i Duha Svetoga, vjerujmo njima, njihovim riječima, poslanju i djelima o kojima danas razmišljamo i prihvatimo sve ono što od njih čujemo, vidimo i osjetimo. Zato ispovijedimo svoju vjeru,“ zaključio je biskup.

Na kraju mise župnik domaćin Ivan Rajković uputio je riječi zahvalnosti svima koji su pomogli u organizaciji i izvedbi ove proslave svetkovine Presvetog Trojstva u Sremskim Karlovcima.

Tomislav Mađarević