PROSLAVA VELIKE GOSPE U ZEMUNU

04. rujan 2011.

Velika_Gospa_u_Zemunu_slika_2ZEMUN,15. kolovoza 2011. - U župnoj crkvi „Uznesenja Blažene Djevice Marije“ u Zemunu proslavljena je svetkovina Velike Gospe 15. kolovoza. Toga dana na dvije svete mise crkva je bila premala da primi sve vjernike.

Velika_Gospa_u_Zemunu_slika_2

Slavlje je započelo prijepodnevnom svetom misom koju je predvodio pater Ivan Cvetković iz zemunskog franjevačkog samostana u koncelebraciji sa još nekoliko svećenika. Propovjed je, u najvećoj mjeri, bila usmjerena na to da kršćani koji zaista žive svoju vjeru razmišljaju o tome da ne treba strahovati za svoj život već kao Blažena Djevica Marija na svaki Božiji poziv odgovoriti sa “Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po riječi tvojoj”.

Velika_Gospa_u_Zemunu_slika_3

Poseban značaj za župljane Zemuna bilo popodnevno svečano euharistijsko slavlje  koje je predvodio bivši zemunski župnik mons. mr. Antun Kolarević svećenik u miru, on je, na prepoznatljiv način, nagradio župljane izuzetno sadržajnom propovjedi. Osnovna misao koja je tom prigodom bila upućena vjernicima kao podsticaj na razmišljanje bila je da Bog želi da svaki kršćanin sljedi primjer Velike Gospe koja je uvjek bila spremna žrtvovati se za potrebe svojih bližnjih i širiti mir gdje god se nalazila. Popodnevno euharistijsko slavlje svojom nazočnošću osobito je uveličao Preuzvišeni gospodin Mons. Orlando Antoninij, nadbiskup  Apostolski Nuncij Svete Stolice u Beogradu Prije izlazne pjesme koja je na blagdan Velike Gospe po tradiciji pjesma “Zemunskoj Gospi” monsinjor Orlando Antonini se obratio vjernicima i tom prigodom izrazio osobito zadovoljstvo što  je bio u prilici da u ovoj, kako je rekao, prekrasnoj crkvi, podjeli sa njima ugođaj ovog velikog blagdana. Nakon toga mu je sestra Ozana kao znak pažnje i sjećanja na ovaj dan predala sliku sa motivom Zemunske župne crkve a dvije djevojčice, uz recitaciju, bukete cvijeća od kojih je jedan bio namjenjen prečasnom Antunu Kolareviću. Na samom kraju popodnevne svete mise, domaći župnik, vlč. Jozo Duspara, zahvalio je prvenstveno njegovoj ekselenciji Nunciju što je izrazio želju da sa župljanima Zemuna podjeli radost okupljanja oko lika Blažene Djevice Marije kao i svima koji su na bilo koji način uložili svoje vrijeme ili trud da bi ovaj dan bio proslavljen na ovako ugodan i svečan način. Zbor  „Svete Cecilije“ i ovoga puta je uveličao oba euharistijska slavlja učinivši ih još svečanijima. Predivni cvijetni aranžmani koji su krasili oltar i cijelu crkvu i ovoga puta su bili djelo ruku sestre Ozane.

Velika_Gospa_u_Zemunu_slika_4

Nakon toga, svi župljani su u crkvenom dvorištu mogli da se okrepe uz zakusku i osvježenje razmjenjujući utiske. Druženje je nastavljeno do kasnih večernjih sati. Blagdan Velike Gospe je, dakle, i ove godine obilježen svečano i uz blagoslov naše Nebeske Majke.

Lukinović Danijela