PROSLAVA SVETOG NIKOLE U SURČINU

09. prosinac 2015.

SURČIN (TU) - U Surčinu, na Drugu nedjelju došašća, na dan svetog Nikole, biskupa, tradicionalno se održava nikolinsko slavlje kojem prisustvuje mnoštvo djece u pratnji roditelja, baka i djedova. Ove godine je bilo osamdesetak djece. Program je pripremila vjeroučiteljica i katehistica Nada Ivošević s vjeroučenicima koji redovito pohađaju vjeronauk.

Euharistijsko slavlje je predvodio župnik preč. Marko Kljajić uz sudjelovanje velikog broja vjernika, djece, mladih i odraslih, njih oko tristotinjak.

U homiliji župnik je govorio poruci Došašća, kao pripravi za Božić, rođenje Isusa krista. Uz brojne biblijske osobe, koji slijede pripravu za susret s Gospodinom, uključuje se i sveti Nikola, biskup, čiji je lik predstavio preč. Kljajić, kao sveca zaštitnika putnika, a posebno darovatelja djece. Jedan od vjeroučenika, Filip Brzić, izmolio je molitvu vjernika za djecu.

Na koncu misnog slavlja slijedio je blagoslov djece, a potom desetak prigodnih recitacija. Djeca su prisutnima uljepšala ovaj dan i igrokazom o svetom Nikoli. Vjeroučenica Renata Gašpar zasvirala je na harmonijumu pjesmu "Stiže sveti Nikola",  kojom su ga djeca pozvala, da uđe u crkvu u pratnji deset anđela kao i s neizbježna dva tzv. „krampusa“.

Proslava je nastavljena tako da je sveti Nikola prolazeći kroz crkvu blagoslivljao djecu. Iza njega je išlo deset anđela, dva su nosila kofer pun poklona, a ostali su po dvoje išli u redu. Posljednji u nizu ušli su „krampusi“ koji su za vrijeme programa trčkarali po crkvi blago zadirkujući djecu. Svetom Nikoli je pred oltarom vjeroučenica Valentina Mioč ispred djece poželjela dobrodošlicu. On je potom prisutnima ispričao svoje djetinstvo i kako se odlučio postati svećenikom i pomagati malene, nemoćne, siromašne i napuštene.

Uz njega stajala su dva anđela, a ostli su pravili špalir kroz koji su djeca dolazila po svoje poklone. Nekoliko anđela sve vrijeme nadopunjavali su kofer svetog Nikole poklonima.

Nakon podjele poklona, župnik je svima zahvalio, a u ime djece Marko Katić je izrekao zahvalu svetom Nikoli na njegovom ovogodišnjem dolasku. Na koncu slavlja, sveti Nikola je zahvalio djeci i potaknuo ih da budu dobri. Svi su u crkvi veselo i razdragano, zajedno s djecom otpjevali pjesmu “Da mi je biti sunce“.

Tako su i ovaj put djeca i njihovi pratitelji otišli svojim domovima obogaćeni jednim lijepim duhovnim doživljajem.

Katica Naglić