PROSLAVA SVETKOVINE SVETOG PETRA I PAVLA U STAROJ BINGULI

21. srpanj 2011.

Stara_Bingula_Petrovo_2010._foot2

STARA BINGULA, 29. lipnja 2011. - Na svetkovinu apostolskih prvaka svetog Petra i Pavla, svečano misno slavlje održano je u Staroj Binguli, filijali župe Laćarak, koja ima novoizgrađenu crkvu koja dominira mjestom.

STARA BINGULA, 29. lipnja 2011. - Na svetkovinu apostolskih prvaka svetog Petra i Pavla, svečano misno slavlje održano je u Staroj Binguli, filijali župe Laćarak, koja od prošle godine ima novoizgrađenu crkvu koja dominira mjestom. Misno slavlje predvodio je prečasni Eduard Španović, župnik župe Srijemska Mitrovica, dekan i generalni vikar, u zajedništvu sa svećenicima vlč. Ivicom Živković, župnikom u Hrtkovcima, vlč. Nikicom Bošnjaković, župnikom u Šidu, te grkokatoličkim svećenicima vlč. Mihajlom Režak, parohom i dekanom u Šidu i vlč. Zinovijom Vovk, parohom u Srijemskoj Mitrovici.

Stara_Bingula_Petrovo_2011._foto2

Prigodnu homiliju održao je vlč. Mario Paradžik, župni vikar u Srijemskoj Mitrovici. Na početku misnoga slavlja predvoditelj Španović pozdravio je domaće vjernike i goste među kojima je bio i dogradonačelnik Srijemske Mitrovice dr. Srđan Kozlina.

Stara_Bingula_Petrovo_2011._foto1

U obraćanju okupljenim vjernicima, vlč. Paradžik naglasio je različitost u naravi i poslanju svetoga Petra i Pavla, ali i onu istu ljubav koja ih je povezivala, a to je Krist, koji je također okupio i vjernike na svetkovinu apostolskih prvaka u Staroj Binguli. „I Petar i Pavao, obojica su živjeli život u otvorenosti za Božju ljubav i kraljevstvo Božje. Iako različiti, povezuje ih ista osoba, i to ona koja je prava Istina i koju jedino treba slijediti u svojem životu, a to je Isus Krist“ zaključio je u homiliji vlč. Paradžik.

Kao i prošle 2010. godine, niti ove nije manjkalo angažmana svih mještana Stare Bingule oko pripreme misnoga slavlja te druženja nakon ove svečanosti. Otvorenog srca, Starobingulci su dočekali svoje goste iz Iloka, Ljube, Divoša, Šida i drugih okolnih mjesta te hodočasnike iz Srijemske Mitrovice i Laćarka. Crkva je uistinu bila premala za sve okupljene, no zvučni razglas omogućio je praćenje svete Mise i ispred crkve gdje se nalazio veliki broj vjernika.

Stara_Bingula_Petrovo_2011._foto3

Slavlje je nastavljeno u dvorištu Mjesne zajednice uz večeru, kolače i piće, a još boljem raspoloženju doprinijeli su tamburaši sa pjesmama divnog kićenog Srijema.

Stara_Bingula_Petrovo_2010._foot2

Spomena je vrijedno da se prošle godine za Petrovo ispunila vjekovna želja mještana filijale Stara Bingula da imaju svoju crkvu. Mons. Đuro Gašparović, biskup srijemski, blagoslovio je novoizgrađenu crkvu u ovom predivnom i pitomom srijemskom kraju. Crkva je stavljena pod zaštitu svetoga Petra na korist i radost svih žitelja Stare Bingule.

Stara_Bingula_Petrovo_2010._foto4

Od toga dana pa sve do danas mještani su punim srcem prihvatili ovu milost te u velikom broju pohađaju svetu misu, koja se redovito slavi svake nedjelje. Revno i uredno održavaju svoju crkvu i crkveno dvorište i na svaki način pokazuju radost što imaju svoju crkvu.

Stara_Bingula_Petrovo_2010._foto3

Spomenimo i to da je Skupština općine Srijemska Mitrovica potkraj 2005. uvela u službenu uporabu hrvatski jezik i pismo na području mjesta Stara Bingula. To je jedini slučaj i jedino mjesto u Srijemu gdje je hrvatski i službeni jezik.

Mario Paradžik